Чому закисають очі: основні причини та способи лікування для дітей та дорослих

Симптоми
27.09.2024

закисають очі

  1. Чому закисають очі – основні причини
  2. Супутні симптоми
  3. Чим капати: вибираємо краплі очей з урахуванням причини
  4. Чим промити око, якщо закисає
  5. Рекомендації з догляду та профілактики

Виділення з очей має кожна людина. У невеликій кількості їх поява – норма, таким чином організм виводить дрібне сміття, що потрапляє з навколишнього середовища. Але буває, що виділень утворюється багато і, як наслідок, закисають очі. Трапляється це у дорослих та у дітей. Такі ситуації свідчать про проблему – наявності запалення чи інфекційного захворювання. Ігнорувати їх не можна, навпаки, потрібно якнайшвидше записатися до лікаря, почати лікування.

Чому закисають очі – основні причини

До розвитку проблеми наводять різні чинники. Серед основних причин:

  1. Кон'юнктивіт. Його викликають віруси, бактерії та алергія. З'являється на тлі запальних процесів кон'юнктиви.
  2. Кератит. У цьому захворюванні спостерігається запалення рогівки, через що як закисає око, а й посилюється чутливість до світла, з'являється різь. Викликають кератит віруси, інфекції, паразити та грибок.
  3. Халязіон, ячмінь, блефарит. На тлі цих захворювань розвиваються запальні процеси у фолікулах вій чи дисфункція мейбомієвих залоз. Запалення викликають грибок, бактерії, віковий кліщ Залізниця та синдром сухості ока. Дисфункція мейбомієвих залоз зумовлена ​​закупоркою слізної протоки або великим навантаженням на очі.
  4. Каналікуліт (запалення слізних каналів), дакріоцистит (запалення слізного мішка). При таких хворобах гнояться очі через бактеріальне інфікування.

Крім того, причини можуть відрізнятися у різному віці.

У новонародженого

У 98% у немовля закисає око через запалення слізних каналів. Така проблема у немовлят є наслідком таких аномалій:

  • вроджений дакріостеноз – запальний процес сльозовідвідних каналів через сильне звуження;
  • вроджені патології сльозовідвідних шляхів – фістули, аплазії, пухлини, дивертикули;
  • каналікуліт, дакріоцистит – запалення канальців або слізного мішечка під впливом бактеріальної інфекції.

Ще серед причин, чому закисає око у новонародженого, може бути застій слізної рідини. Утворюється проблема через наявність епітеліальної мембрани або желатинозної пробки у слізній протоці, які мають розриватися у малюків при першому зітханні, крику.

У дитини

Основною причиною, через яку закисають очі у дитини 2-4 років, є потрапляння бактерій або простий вірус герпесу І типу. По суті, це ще одна «хвороба брудних рук».

Якщо ж закисає око у дитини старшого віку, то причина може бути в алергічному чи бактеріальному кон'юнктивіті чи потраплянні інфекції.

У дорослого

Крім перелічених захворювань, у дорослих закисають і сльозяться очі ще з кількох причин:

  • порушення гігієни під час використання контактних лінз;
  • синдром сухого ока;
  • кон'юнктивіт вірусної природи;
  • дакріоцистит, викликаний частими ГРВІ, ринітами, синуситами, травмами повік;
  • попадання стороннього тіла в око;
  • травма;
  • виразка рогівки.

До найчастіших причин, через які закисають і сльозяться очі у дорослого належать також ГРВІ. Зазвичай проблема йде після одужання.

Ще закисають очі після сну при хворобі нирок, коли у плазмі збільшується вміст білка. Супроводжується така проблема кольками, різями в попереку або зоні лобка, болем при сечовипусканні, тому розпізнати її не складно.

Супутні симптоми

Визначити, що у дитини закисає око можна за характерними ознаками: посилення слизових виділень жовтуватого, білого, зеленого або каламутно-прозорого відтінків. Дискомфорт не проходить навіть після промивання, нові скупчення утворюються вже за 20-30 хвилин. При сильному закисанні навіть складно після сну розплющувати очі. Також супутні симптоми включають:

  • припухлість повік, червоне око;
  • дратівливість, відсутність апетиту;
  • температура – при інфекції, вірусі;
  • розмитість - здається, що дивитися заважає каламутна плівка.

У деяких випадках до симптомів може додатись печіння та різь або ознаки першопричини. Наприклад, якщо закисають очі під час застуди, то проблема супроводжуватиметься характерними для ГРВІ чи грипу проявами.

Чим капати: вибираємо краплі очей з урахуванням причини

чим капати очі

Перше правило, якщо гноиться око – самостійно намагатися лікувати хворобу без консультації з лікарем не можна. Проблему можна посилити. Більше того, неправильно вибрані краплі для очей можуть забезпечити непередбачену реакцію. Тому необхідно звернутися до лікаря, він підбере схему лікування:

  1. При алергії – антигістамінні препарати, краплі для очей від алергії.
  2. При дакріоциститі – промивання, масаж. Якщо ці заходи не допоможуть, призначають процедуру зондування каналу носослізу. Роблять її в умовах стаціонару.
  3. При бактеріальному або вірусному кон'юнктивіті прописують ефективні краплі від кон'юнктивіту з огляду на причину патології.

Додатково слід також лікувати першопричину. Якщо закисають очі у дитини під час застуди, то також підбирається комплекс заходів проти ГРВІ. Усунення першопричини допомагає прискорити одужання.

Товари рекомендовані експертами

Чим промити око, якщо закисає

Одним із ефективних заходів при лікуванні є промивання. Вона спрямована на звільнення від скупчень слизу. На питання, чим промити, коли закисають очі, зазвичай прописують відвари та розчини:

  • міцний настій чорного чаю (без добавок, ароматизаторів);
  • настій волошки;

Причому, при промиванні важливо рухатися у напрямку до внутрішнього куточка повік, щоб усунути всі скупчення.

Існує думка, що якщо у новонародженого закисає око, то можна використовувати материнське молоко. Але важливо розуміти, що грудне (та й будь-яке інше) молоко – це живильне середовище для бактерій. Щоб не допустити погіршення проблеми, варто звернутися до лікаря. Він підбере відповідні антибактеріальні краплі для очей.

Рекомендації з догляду та профілактики

Розбираючись, чим лікувати, якщо закисають очі у дорослої дитини, перше, на що варто звернути увагу – гігієна. Регулярне вмивання має стати основою щоденного догляду. Також не варто чіпати повіки брудними руками.

Маленьким дітям гігієнічні процедури мають допомагати виконувати батьки. При протиранні повік немовлятам необхідно використовувати стерильні ватяні диски і кип'ячену воду, що охолола.

Додатково також варто регулярно міняти постільну білизну, рушники, намагатися уникати контакту з хворими людьми, зміцнювати імунітет. Підібрати вітаміни, а також лікарські препарати можна в інтернет-аптеці Здравиця.

У статті ми розповіли, чому закисають очі у дитини, чим капати і які заходи лікування допоможуть позбутися проблеми. Але ще раз акцентуємо увагу на тому, що самолікування може бути небезпечним. Тому краще за перших же симптомів звернутися до лікаря, який розповість, чим капати, якщо закисають очі, визначить причини патології та призначить коректне лікування.