

Транквілізатори: що це?
Транквілізатори – це лікарські препарати, які надають заспокійливу, протитривожну та розслаблюючу дію на центральну нервову систему. Їх ще називають анксіолітиками. Вони знижують рівень тривоги, страху, напруженості та емоційного збудження, але при цьому не викликають вираженого пригнічення свідомості. Транквілізатори застосовують для лікування неврозів, тривожних розладів та інших станів, що супроводжуються підвищеною нервозністю.
Як діють транквілізатори
Транквілізатори діють на центральну нервову систему, посилюючи вплив гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) – основного гальмівного нейромедіатора у головному мозку.
Коли транквілізатори посилюють дію ГАМК, це призводить до гіперполяризації нейронів, тобто зниження їх збудливості, що перешкоджає надмірній активності нервових клітин. Внаслідок цього знижується рівень тривожності, емоційної напруги та психоемоційного стресу. Ця дія сприяє розслабленню як психічного, так і фізичного стану, надаючи заспокійливий вплив на людину.
Крім того, посилення ГАМК допомагає зменшити м'язовий тонус, оскільки знижує збудливість нейронів, які контролюють м'язи. Це призводить до полегшення симптомів напруги, таких як спазми та хворобливі відчуття у м'язах.
Основні групи анксіолітиків
Термін «транквілізатори» сьогодні вважається дещо застарілим, і натомість частіше використовують більш точну класифікацію, поділяючи препарати за силою терапевтичного ефекту. Тепер виділяють:
- седативні засоби, які мають легку дію на центральну нервову систему;
- анксіолітики – це препарати, призначені для зниження тривоги, емоційної напруги та стресу, при цьому не викликаючи значного пригнічення свідомості;
- нейролептики вважаються сильними транквілізаторами, які призначають при серйозних порушеннях психіки.
Анксіолітики поділяються на типові та атипові. До типових відносять препарати бензодіазепінового ряду, які найбільш широко застосовуються в клінічній практиці завдяки вираженій протитривожній, седативнії та міорелаксуючій дії. Атипові анксіолітики є похідними різних хімічних класів, які не відносяться до бензодіазепінів, але при цьому мають анксіолітичний ефект.
Також анксіолітики ділять на денні та нічні. Денні анксіолітики мають м'який протитривожний ефект, не викликають сильної сонливості і дозволяють зберігати активність протягом дня. Нічні, навпаки, мають виражену седативну та міорелаксуючу дію, сприяючи розслабленню та засипанню.
Окрім цього, анксіолітики класифікують за поколіннями. До першого покоління відносять ранні препарати з вираженими побічними ефектами та високим ризиком звикання. До другого покоління –бензодіазепіни з покращеним профілем безпеки. А до третього – анксіолітики нового покоління, які мають високу ефективність при мінімальному ризику побічних реакцій та залежності.
У яких випадках призначають транквілізатори: можливі показання
Препарати транквілізатори призначають, коли потрібно надати підтримку центральній нервовій системі. Їх призначають у таких випадках:
- порушення сну;
- нервові зриви;
- стреси;
- тривожні розлади;
- неврози;
- депресивні стани;
- серйозні психічні захворювання (шизофренія, біполярний розлад, психози тощо).
Призначення транквілізаторів має здійснюватися виключно лікарем, оскільки їх тривале застосування може призвести до звикання та розвитку побічних ефектів.
Форми випуску анксіолітичних препаратів
Найчастіше зустрічаються транквілізатори в таблетках або капсулах, оскільки це найбільш зручна форма як для прийому, так і для дозування. Однак деяким пацієнтам, особливо людям похилого віку або тим, у кого є проблеми з ковтальним рефлексом, може бути важко приймати таблетки цілими. У таких випадках можна вибрати рідкі форми, наприклад, сиропи.
Щодо екстреної допомоги, то існують транквілізатори в розчинах для ін'єкцій. Ін'єкційні форми діють значно швидше, ніж таблетки, оскільки активна речовина одразу потрапляє у кров, забезпечуючи миттєвий терапевтичний ефект. Такі препарати активно використовують у невідкладній психіатрії, реанімації та при лікуванні тяжких нервових розладів.
Можливі протипоказання та побічні ефекти
Препарати анксіолітики, незважаючи на свою ефективність, мають низку протипоказань і можуть викликати побічні ефекти, які важливо враховувати при їх застосуванні.
Протипоказання:
- алергічні реакції;
- тяжкі захворювання печінки та нирок;
- вагітність та лактація;
- алкогольна та наркотична залежність.
Побічні ефекти:
- сонливість;
- головний біль;
- запаморочення;
- м'язова слабкість;
- зниження реакції;
- порушення з боку системи травлення;
- психологічна залежність;
- алергічні реакції.
Важливо, щоб призначення транквілізаторів проводилося лікарем, який врахує всі можливі протипоказання та ризики для пацієнта.
Транквілізатори – список
Якщо вам потрібно купити транквілізатор і ви шукаєте медикаменти, призначені лікарем, то в онлайн-аптеці Здравиця можна замовити наступні найменування:
- Атаракс;
- Гідазепам;
- Буспірон;
- Бафазол;
- Адаптол та ін.
Пам'ятайте, що купити транквілізатори без рецепта не можна. Ці препарати належать до групи ліків з високою ймовірністю побічних ефектів та ризиком залежності, тому їх продаж обмежений.
Анксіолітики в каталозі аптеки Здравиця
В інтернет-аптеці Здравиця великий вибір препаратів для нервової системи за найкращими цінами. Ви можете оформити замовлення на ліки онлайн, а забрати його самостійно в одній із фізичних аптек мережі. Крім того, діє доставка, тобто ви можете вказати свої дані для відправки та отримати свої медикаменти кур'єром або до найближчого поштового відділення у вашому місті.
Транквілізатори (анксиолітики) ціна в інтернет аптеці
Транквілізатори (анксиолітики) | Ціна |
---|---|
Гiдазепам iс таб 0,02г №20 | 191 грн |
Гiдазепам iс таб сублiнгвальнi по 0,02г №20 (10х2) у блiстерах | 197 грн |
Гiдазепам iс таб 0,05г №10 | 231 грн |
Гiдазепам iс таб сублiнгвальнi по 0,05г №10 (10х1) у блiстерах | 236 грн |
Буспiрон сандоз таб 5мг №20 (20х1) | 249.6 грн |
Бафазол ic таб 10мг №40 (20х2) | 270.3 грн |
Буспiрон сандоз таб 10мг №20 (10х2) бл | 370.2 грн |
Адаптол капс 300мг №20 | 377.6 грн |
Адаптол табл. 500 мг №20 | 536.4 грн |
Атаракс табл. в/о 25 мг №25 | 140.9 грн |