Синусит

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Синусит: опис

Синусит — це запалення придаткових пазух носа, яке спровоковане вірусом, бактерією чи алергією. Сьогодні захворювання трапляється у багатьох людей. При цьому запальний процес може виникнути в будь-якій з 4-х груп пазух: решітчастої, гайморової, лобової або клиноподібної. Майже завжди синусит доповнюється ринітом, котрим характерно запалення носових ходів. Тому фахівці іноді називають захворювання риносинуситом.

Є дві форми синуситу: гостра та хронічна. Перше захворювання протікає до 2-х місяців. Хронічний синусит — це триваліша проблема. Запалення спостерігається в носових пазухах довше, ніж звичайно, а часом хворі стикаються з частими епізодами. Крім того, для хронічної форми характерна менша симптоматика. Тим не менш, таке захворювання не можна пускати на самоплив, щоб не з'явилися серйозні ускладнення. 

Причини виникнення синуситу

Є багато причин, через які з'являються запальні процеси. Основна — запущена і недолікована хронічна форма синуситу. Якщо не займатися лікувальними процедурами, виникають ускладнення. 

Закупорювання каналів може з'явитися і з інших причин:

 • інфікування бактерією або вірусом;

 • деформація внутрішньоносових структур (викривлення перегородки та ін.);

 • тривале вдихання холодного повітря;

 • інтоксикація хімічними речовинами;

 • алергія;

 • грибок і т. д.

Часто від причини залежить спосіб лікування. Так, у разі бактеріального походження синуситу практично завжди призначаються антибактеріальні препарати. Але не можна займатися самолікуванням, тим більше із застосуванням такої групи медикаментів. У разі появи симптомів синуситу необхідно обов'язково звернутися до лікаря.

Симптоми синуситу

Гостра форма захворювання характеризується постійними головними болями, високою температурою тіла, слабкістю та ознобом. Якщо в організмі є запальний процес, його легко видно по аналізах крові. Але нерідко з такими симптомами протікають інші захворювання. Ось чому потрібно звертати увагу на додаткові ознаки:

 • сильна закладеність носових проходів;

 • підвищена кількість слизу;

 • втрата нюху, що зумовлено посиленням набряклості на слизовій оболонці;

 • посилений головний біль, особливо у скронях та лобовій частині;

 • зміни голосу.

Особливу увагу варто звернути на виділення з носа. Колір та його характер визначається типом збудника. Якщо це вірусний або алергічний синусит, зазвичай виділення рідкі, слизові. У разі бактеріального типу захворювання вони гнійні.

Порушення дихання необов'язково двостороннє. Може бути закладено й один носовий прохід. При цьому багато пацієнтів також спостерігають за появою поліпів. 

Діагностика синуситу

Для встановлення точного діагнозу рекомендовано звертатися до вузького спеціаліста — отоларингологу. Лікар вислуховує скарги пацієнта, досліджує стан носа з допомогою риноскопії. Необхідно також оглянути вуха та ротоглотку, оскільки ці органи пов'язані між собою.

Щоб точно визначити наявність захворювання, можуть застосовуватись додаткові методики:

 • ендоскопія — лікар використовує оптику виявлення запалення в пазухах, поліпів та інших патологій;

 • рентген — дозволяє виявити конкретні осередки запальних процесів;

 • комп'ютерна томографія — призначається за підозри на наявність ускладнень;

 • пункція — передбачає взяття проб із носа на виявлення наявності бактеріальної інфекції.

Правильна діагностика дозволяє точно визначити форму захворювання та особливості його перебігу. Це конче необхідно для складання грамотної схеми лікування.

Профілактика синуситу

Не завжди вдається уникнути появи такого захворювання. Загалом можна дотримуватися деяких профілактичних заходів:

 • вчасно лікувати нежить і не запускати його;

 • зміцнювати імунну систему прийомом вітамінів та мінералів, правильним харчуванням;

 • усунути викривлення носової перегородки, що ускладнюють дихання та нормальне відходження слизу.

Основною профілактикою хронічного синуситу є своєчасне лікування гострої форми. При виявленні симптомів важливо вчасно відвідати лікаря та дотримуватися його рекомендацій.

Лікування синуситу

Способи усунення захворювання можна розділити на три великі групи:

 1. Медикаментозний. Лікарі призначають ліки від синуситу, які повинен приймати пацієнт за обраною схемою. Нерідко до протоколу входить антибактеріальний засіб широкого спектра дії, судинозвужуючі препарати. Якщо синусит розвинувся на тлі алергії, необхідно приймати антигістамінні ліки.

 2. Фізіотерапевтичний. Спосіб актуальний тоді, коли медикаментозна терапія не дала потрібних результатів. Зазвичай від синуситу допомагають прогрівання, лазерна терапія, струми тощо.

 3. Хірургічний. Кардинальна методика лікування, що використовується при неефективності згаданих двох. Лікар за допомогою сучасного обладнання створює невеликі проколи для відведення рідини, що накопичилася. Після цього носові проходи промивають антисептиками.

Синусит — це не критичне захворювання. Але його неправильне лікування або повне ігнорування може призвести до серйозних ускладнень. Не варто пускати все на самоплив або пити перші таблетки від синуситу. Важливо вчасно зреагувати на симптоми, що виникли, і звернутися до лікаря за лікуванням.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті