Герпес
Герпес — це системне або місцеве захворювання вірусної природи, яке проявляється специфічними висипаннями на слизових оболонках. Всім відомо поняття «застуда на губах». Саме так в народі називають герпес, який локалізується на губах і може поширюватися на слизову оболонку рота.
Вірусом герпесу заражено 95% людей на нашій планеті, але лише у невеликої частини фіксуються його видимі прояви, тому багато хто вважає цю хворобу несерйозним захворюванням. Насправді це не так, і навіть незначне висипання на губах може свідчити про серйозні порушення в організмі. У зв'язку з цим лікувати будь-який вид герпесу слід швидко й ефективно, не відкладаючи терапію на потім.
Причини виникнення
Герпес живе практично в будь-якому організмі, але, щоб він проявив себе, необхідний вплив стимулюючих факторів. Найчастіше таким фактором є зниження імунітету, яке виникає з наступних причин:
- застуда або переохолодження;
- інфекційне захворювання;
- запальний процес;
- рецидиви різних хронічних хвороб;
- цукровий діабет;
- стресові ситуації;
- пухлинні ураження органів і тканин;
- отруєння різного генезу (алкогольне, харчове, технічне);
- нераціональне або недостатнє харчування;
- фізичне та психоемоційне виснаження.
Звичайно, всі ці чинники є лише стимуляторами розвитку хвороби. Головний винуватець захворювання — вірус простого герпесу, який присутній в організмі. Ще однією особливістю герпесу є те, що повністю позбутися від нього неможливо. Але правильне лікування дозволить не тільки усунути всі прояви герпесу на губах, але й знизити ймовірність частих рецидивів.
Симптоми герпесу на губах
У різних людей герпес може проявляти себе по-різному. У одних це може бути незначний висип у вигляді декількох бульбашок. У інших герпес рясно покриває губи, захоплюючи різні ділянки щік, підборіддя, слизової рота. При тяжкому перебігу й недотриманні особистої гігієни герпес може перейти на очі та інші слизові, викликаючи пов'язані вірусно-інфекційні патології.
Крім характерних висипань, герпес характеризується наступними симптомами:
- свербіж, печіння в області уражених ділянок;
- хворобливі відчуття при ворушіння губами і при прийомі їжі;
- кровоточивість ран, що виникають після розриву бульбашок.
Дуже часто герпес плутають з іншими патологіями, зокрема, стрептодермічним висипом. Тому лікування герпесу повинен призначати тільки лікар, адже неправильно підібрана терапія призведе лише до обтяження хвороби.
Герпес на губах: особливості захворювання
Не варто забувати, що герпес на губах є заразним захворюванням, тобто може передаватися контактним шляхом. Навіть поза людським організмом вірус зберігає активність протягом доби при кімнатній температурі, тому від хворої людини або від її речей може заразитися будь-який член родини. Збудник потрапляє через різні слизові оболонки і пошкоджені шкірні покриви.
Джерелом зараження може бути будь-який предмет: посуд, постільна білизна, предмети гігієни, одяг. Але навіть при зараженні не завжди виникають видимі прояви хвороби. Найчастіше в організмі до збудника виробляються антитіла, вірус живе з нами тривалий час, поки в один момент при виникненні провокуючих чинників він не проявляє себе. При сильному імунітеті герпес може не виникнути. Однак в ослабленому організмі застуда на губах протікає важко і довго лікується. Також варто пам'ятати, що герпес представляє особливу небезпеку для вагітних жінок, оскільки впливає на плід.
Профілактика герпесу
Що потрібно робити, щоб не допустити появи герпесу, а якщо він з'явився, то щоб його перебіг був легким? Перш за все, слід дотримуватися таких рекомендацій:
- Підтримувати імунітет, не допускати простудних захворювань, переохолодження (перегріву), повноцінно харчуватися й відпочивати, мінімізувати вживання шкідливих продуктів і тютюну.
- Дотримуватися необхідних правил гігієни, особливо коли вже почався розвиток герпесу. Перш за все, не можна чіпати висип пальцями, щоб не рознести вірус по іншим частинам тіла. Слід мінімізувати тілесні контакти з рідними і друзями, користуватися окремим посудом, предметами побуту, мити і прати всі речі в окремій ємності.
- Починати своєчасне лікування препаратами за призначенням лікаря.
Лікування герпесу
При правильному підборі лікування і дотриманні правил профілактики герпес можна перемогти за 5-10 днів. Основою лікування є противірусні препарати. Часто вони призначаються зовнішньо у вигляді мазей і кремів, але у важких випадках необхідні й таблетки від герпесу. Однак це рішення може прийняти виключно лікар. Додатково використовують імуномодулюючі препарати для посилення імунітету, а також антисептичні засоби при лопанні бульбашок на губах.
Пам'ятайте: антибіотики при герпесі не приносять користі і навіть шкідливі. В даному випадку необхідно використовувати тільки противірусні препарати. Але якщо ви звернулися до лікаря пізно (через 4-5 днів після появи висипань), то користуватися противірусними засобами вже немає сенсу. На перший план виходять імуномодулятори загальної дії.