Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ГИДРОКОРТИЗОН ОФЛОКСАЦИН ОФТАН ДЕКСАМЕТАЗОН ФЛОКСАЛ

Халязіон

Оновлено:
03.01.2024
Перевірено

Ущільнення на нижньому або верхньому повіці, яке болить і завдає дискомфорту – привід негайно звернутися до офтальмолога. З великою ймовірністю лікар діагностує халязіон – хворобу, що виникає у будь-якому віці та з різних причин. Своєчасно розпочате лікування халязіону допоможе швидко та без наслідків упоратися з проблемою.

Що таке халязіон

Халязіон — це запалення залози Мейбомія (Цейса), розташованої на верхньому чи нижньому повіці. Залози Мейбомія виробляють секрет, який змащує поверхню ока та запобігає його висиханню. Коли вихідна протока залози закупорюється, усередині повіка формується утворення (ущільнення).

Патологія частіше діагностується у дорослих віком від 30 до 50 років. Халязіон у дітей зустрічається не так часто (його частка в дитячій офтальмологічній практиці займає 7% від усіх захворювань повік). При цьому більше до захворювання схильні підлітки.

Причини халязіону

Хвороба виникає через закупорку протоки залози Мейбомія, що призводить до накопичення секрету, що виробляється всередині залози, появі ущільнення на повіці. Точної причини халязіону не встановлено, однак підвищують ймовірність розвитку патології:

  • інфекційні захворювання очей бактеріальної, вірусної чи грибкової природи;
  • використання косметики низької якості, вплив на очі дратівливих речовин;
  • відсутність нормальної гігієни очей;
  • порушення правил догляду та носіння контактних лінз;
  • системні захворювання (діабет).

У групі ризику люди з жирним типом шкіри, які страждають на себорею, розацеа. Сприяють розвитку запального процесу постійні стреси, ослаблений імунітет, гіпо або авітаміноз, часті ГРВІ.

Поява халязіону на нижньому або верхньому повіці вимагає термінового звернення до офтальмолога. Не варто без рекомендації лікаря гріти уражене місце, лікувати халязіон народними засобами в домашніх умовах або чекати, поки він пройде сам - це може призвести до розвитку абсцедуючої або хронічної форми.

Види халязіону

Халязіон на оці може бути наступних видів:

  1. Простий. Це найпоширеніший тип. Виникає через закупорку вивідної протоки меймобієвої залози, що призводить до утворення кісти у верхньому чи нижньому повіці.
  2. Внутрішній. Утворюється, коли закупорка відбувається всередині залози, і кіста формується у її товщі.
  3. Зовнішній. Закупорка протоки та утворення кісти відбуваються у довколишніх тканинах повіка.
  4. Рецидивуючий. Деякі люди можуть стикатися з патологією кілька разів упродовж життя. Це пов'язано зі структурними особливостями залоз Мейбомія або факторами запалення, що повторюються.
  5. Хронічний. Якщо халязіон верхнього або нижнього повіка не зникає протягом тривалого часу, стає постійним або періодично повертається – мова про хронічну форму.

Лікар підбирає оптимальний метод відповідно до типу та особливостей перебігу захворювання. У важких випадках може знадобитися оперативне втручання – лазерне видалення халязіону у дитини та дорослого. Після операції з видалення халязіону стан пацієнта швидко приходить у норму, тканини швидко гояться. При легкій течії проводиться консервативне лікування. Досить часто халязіон проходить самостійно протягом півроку.

Симптоми та діагностика халязіону

Основні симптоми халязіону на повіці:

  1. Пухлина та ущільнення. Утворення хворобливої ​​пухлини або ущільнення на повіці, яка може бути червоною та чутливою при дотику.
  2. Почервоніння та набряклість. Шкіра навколо пухлини набрякає, червоніє.
  3. Дискомфорт та біль. Пацієнт відчуває дискомфорт, біль або постійне відчуття стороннього тіла в області ураженого повіка.
  4. Зниження зору. У поодиноких випадках тиск на рогівку провокує погіршення зору.

За симптомами халязіон схожий на ячмінь. Головна відмінність: при халязіоні натискання на освіту не призводить до посилення болючих відчуттів. 

Діагностика захворювання зазвичай здійснюється на основі клінічного огляду, оцінки скарг та симптомів, медичної історії пацієнта. Лікар уточнює інформацію про те, як давно почала розвиватися патологія, характер та інтенсивність присутньої симптоматики.

Додаткові методи діагностики, такі як дослідження очного дна або лабораторні тести, для підтвердження діагнозу халязіон зазвичай не потрібні.

Заходи профілактики

Щоб запобігти хворобі ока халязіон та інші подібні проблеми, дотримуйтесь нескладних заходів профілактики:

  1. Гігієнічні заходи. Регулярно мийте руки, особливо перед контактом з очима, не тріть повіки пальцями.
  2. Теплові компреси. Використовуйте теплові компреси на повіках, щоб допомогти відкрити протоки залоз Мейбомія та запобігти закупорці.
  3. Догляд за повіками. Уникайте тривалого використання контактних лінз, особливо при сухості очей. Для нанесення макіяжу використовуйте лише якісну косметику та завжди знімайте її перед сном.
  4. Зволоження очей. Використовуйте штучні сльози або зволожувач повітря, щоб запобігти сухості очей.
  5. Правильне харчування. Включайте в раціон продукти, багаті на вітаміни та антиоксиданти, омега-3 жирними кислотами (риб'ячий жир).
  6. Регулярні перевірки лікаря. Проходьте регулярні офтальмологічні огляди, щоб виявляти та лікувати проблеми з очима на ранніх стадіях.
  7. Уникайте перегріву повік. Намагайтеся уникати тривалого впливу високих температур на область навколо очей (при відвідинах сауни, прийманні гарячих ванн).

Дотримання цих заходів допоможе звести до нуля ризик розвитку халязіону та підтримувати здоров'я очей. Якщо ж профілактичні заходи не допомогли, виникло запалення та лікар, поставив діагноз халязіон, важливо виконувати всі лікарські рекомендації в період терапії.

Медикаментозне лікування халязіону

Перед тим, як лікувати халязіон, обов'язково проконсультуйтеся з офтальмологом. Тільки фахівець може точно визначити, чи потрібна вам операція при халязіоні чи достатньо медикаментозного лікування, чи правильно підбере препарати для вашого конкретного випадку.

Препарати допомагають знизити запалення, покращити проходження секрету залоз по протоках та запобігти рецидиву захворювання. У лікуванні використовуються:

  1. Антибіотики (Флоксал, Офлоксацин). Краплі або мазь для лікування халязіону показані у випадку, коли запальний процес ускладнюється вторинною бактеріальною інфекцією.
  2. Стероїдні препарати. За лікарською формою це може бути мазь чи краплі для лікування халязіону. Допомагають зменшити запалення, зняти набряклість. Однак їх призначають короткостроковим курсом, оскільки тривале використання стероїдів може спричинити побічні ефекти.
  3. Препарати з омега-3 жирними кислотами. Риб'ячий жир сприяє нормалізації якості секрету залоз, зменшує запальний процес.

У найскладніших ситуаціях, коли медикаментозна терапія не дає належного ефекту, необхідне хірургічне видалення халязіону. Пам'ятайте, що самолікування може бути неефективним і навіть шкідливим.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті