Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ДЕКСАМЕТАЗОН КЕТОТИФЕН ЛЕВАМИЗОЛ ЛЕВОМИЦЕТИН ОФТАЛЬМОДЕК ПРЕДНИЗОЛОН РОЛИНОЗ САНОРИН ТЕТРАНЕКСТ ФЛОКСАЛ

Кон'юнктивіт - опис хвороби, симптоми та лікування

Оновлено:
31.01.2022
Перевірено

Кон'юнктивіт - це захворювання прозорої слизової оболонки ока та повік, що має назву кон'юнктива. Характеризується запальним процесом і хворобливими відчуттями. Залежно від фактора, який спровокував захворювання, розрізняють як вірусну чи бактеріальну форму захворювання, так і алергійну, хламідійну, гонококову та неінфекційну форми.

Причини виникнення кон'юнктивіту у дорослих і дітей

Оскільки видів кон'юнктивіту декілька, до його появи призводять різноманітні чинники. Захворювання провокує потрапляння в око бактерій, вірусів, грибків, алергенів. Викликають хворобу сторонні предмети, що потрапили на оболонку ока або повік, які завдають механічних пошкоджень — наприклад бруд, пил. Частинки подразнюють кон'юнктиву та провокують запалення кровоносних судин. Для алергічної форми кон'юнктивіту найчастіше основними подразниками стають шерсть тварин, пилок рослин, особливо злакових і трав під час цвітіння.

До інших причин появи захворювання можна віднести використання контактних лінз. Процедура їхнього застосування допускає випадкове травмування або інфікування чутливої ​​слизової оболонки. 

На появу та розвиток кон'юнктивіту також впливають фізико-хімічні властивості довкілля – вплив радіаційного опромінення, агресивних хімічних речовин. Серед хімічних сполук, здатних викликати захворювання очей, варто виділити парфумерію, косметику та засоби побутової хімії. 

Симптоми кон'юнктивіту, головні ознаки захворювання, що починається

Спільними для всіх типів кон'юнктивіту є такі симптоми, як почервоніння і набряк кон'юнктиви повік. 

  • При бактеріальній формі захворювання спостерігаються виділення, які накопичуються в куточку ока і часто мають зеленувато-жовтий колір. Характерною особливістю цього виду хвороби стає злипання повік через гнійний вміст вранці після сну. Бактеріальна форма заразна і передається навколишнім при прямому контакті через інфіковані предмети побуту.
  • Під час вірусного кон'юнктивіту пацієнт стикається з великою сльозотечею, відчуттям свербіння в очах. Людина може скаржитися на високу чутливість до світла. При вірусній формі захворювання може вражати не тільки один, а й обидва ока відразу. Важливо відзначити, що такий вид кон'юнктивіту дуже заразний і легко передається навколишнім через кашель та чхання.
  • Алергічний підтип захворювання супроводжується печінням, виділенням сліз із запаленого ока, а також його свербінням. Разом із цими ознаками у пацієнта часто спостерігається закладеність носа та висока чутливість до світла, симптоми бронхіальної астми та/або дерматиту. Для алергічного типу відмінною особливістю є ураження обох очей одразу.

Гостра фаза хвороби зазвичай починається з раптової та сильної різі в оці. Пацієнт може скаржитися на відчуття піску за повіками. При хронічному перебігу захворювання відзначається почуття тяжкості повік, періодичне печіння, світлобоязнь і сльозотеча. Також може бути відчуття того, що в оці є стороннє тіло.

Діагностика кон'юнктивіту в медичній установі

Щоб встановити діагноз, профільному спеціалісту достатньо провести візуальний огляд стану очей пацієнта. Підбір правильного методу лікування залежить від виявлення причини, що спричинила кон'юнктивіт. Тому пацієнту необхідно пройти додаткові дослідження – аналіз крові та сечі, аналіз очних виділень, посів біологічних матеріалів із мазка, а також аналіз антитіл у сироватці крові. Лікар може призначити алергічну діагностику, якщо він підозрює алергічну природу захворювання.

Профілактика кон'юнктивіту - превентивні заходи для запобігання хворобі

Запобігти появі такої офтальмологічної проблеми, як кон'юнктивіт, допоможе дотримання правил особистої гігієни - не чіпати обличчя та очі брудними руками, регулярно користуватися дезінфекторами для рук, не давати користуватися своїми засобами особистої гігієни. Рекомендується періодично протирати антисептичними розчинами речі та предмети, які знаходяться у загальному користуванні – наприклад, стільниці, ручки дверей. Під час плавання варто обов'язково надягати окуляри.

Необхідно стежити за тим, щоб в очі не потрапляли частки пилу та бруду, а також алергени у вигляді пилку, шерсті тварин тощо. При інфекційному кон'юнктивіті важливо не користуватися речами людини, яка страждає на це захворювання. Також варто уникати контакту з тими предметами, які контактували із зараженим оком, такими як наволочки, рушники тощо. Дітей, які мають симптоми кон'юнктивіту, варто негайно захистити від контакту з іншими дітьми. Людям, які користуються контактними лінзами, варто на якийсь час від них відмовитися. 

Лікування кон'юнктивіту за допомогою ліків

У медикаментозній терапії захворювання застосовуються різні таблетки від кон'юнктивіту. Щоб підібрати правильний курс лікування, не варто вдаватися до самолікування – цим має займатися профільний спеціаліст. Препарати вибирають залежно від типу та складності перебігу захворювання. До ліків від кон'юнктивіту відносять розчини антисептичних препаратів, антибіотики у вигляді таблеток, очних крапель і мазей, антигістамінні засоби, сульфаніламіди, а також інші засоби, які призначає лікар за потреби. У деяких випадках офтальмолог може рекомендувати прийом кортикостероїдних препаратів, які допоможуть зменшити запалення. Важливо пам'ятати, що захворювання може спровокувати серйозні ускладнення аж до незворотної втрати зору, тому важливо вчасно звернутися до лікаря. Щоб полегшити перебіг хвороби, офтальмолог складе індивідуальні рекомендації щодо гігієни очей і визначить, чи потрібні спеціальні компреси на очі.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!