ГРВІ
Нежить, першіння в горлі, головний біль та загальна слабкість – класичні ознаки вірусної інфекції. ГРВІ легко підхоплюють як діти, так і дорослі, особливо в період міжсезоння, температурних перепадів і вогкості. При своєчасному комплексному лікуванні, що включає противірусні препарати, хвороба пройде швидко та без ускладнень. Купити все необхідне для особистої аптечки можна в онлайн-аптеці Здравиця.
Що таке ГРВІ?
ГРВІ – це гостра респіраторна вірусна інфекція, що проникає у верхні дихальні шляхи.
Захворювання має яскраво виражені симптоми, тому добре діагностується на ранніх стадіях розвитку. При своєчасному лікуванні відбувається швидко, без ускладнень. При запізнілій терапії загрожує серйозна поразка органів, цілих систем організму.
Причини ГРВІ
Застуду можна підхопити на тлі переохолодження та зниженого імунітету. Вірус, потрапляючи в ослаблений організм, отримує сприятливе середовище для розмноження, швидко вражає дихальні шляхи. Ним можна заразитися при контакті з носіями вірусу у громадському транспорті, місцях масового скупчення людей, на роботі. Щорічно на ГРВІ хворіє близько 30% населення. Найбільшу групу ризику становлять діти віком до 14 років через несформований імунітет. У них захворювання може протікати з ускладненнями та комплексними медичними проблемами. Також небезпечно ГРВІ при вагітності, оскільки загрожує вадами розвитку у плода. За перших ознак захворювання слід негайно звернутися до лікаря.
Шляхи передачі вірусної інфекції
Ознаки ГРВІ можуть виникнути у людини зі слабким імунітетом після відвідування громадських місць, поїздки в транспорті, де йому доводиться контактувати із зараженими людьми.
Простуду можуть спровокувати різноманітні патогенні агенти: віруси парагрипу та грипу типів А, В, С, коронавіруси, ентеровіруси, риновіруси, аденовіруси. Потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, вони закріплюються та розмножуються, викликаючи симптоми ГРВІ. Оскільки вірус передається повітряно-краплинним шляхом, для зараження достатньо знаходитися поряд з людиною, що чхає і кашляє. Також частинки вірусу можуть потрапити на слизову з брудних рук та поверхонь.
До ГРВІ схильні люди у стресі, за наявності гіповітамінозу, які ще не зміцніли після перенесених захворювань.
Симптоми ГРВІ
Інкубаційний період ГРВІ триває 2-7 днів. Якщо проаналізувати симптоми ГРВІ по днях, то пік виділення вірусу посідає 3 день після зараження і може тривати ще 1-3 днів. У перші дні людина відчуває занепад сил, роздратованість носоглотки, біль у горлі, нежить, що наростає. Може підніматись температура. На 3-4 день стан нормалізується, біль у горлі стихає, скорочується чхання.
При захворюванні спостерігаються такі симптоми ГРВІ:
- інтоксикація, що супроводжується високою температурою, загальною слабкістю, м'язовим болем, лихоманкою;
- ознаки катарального синдрому – чхання, кашель, закладеність носа, в деяких випадках кон'юнктивіт;
- симптоми лімфопроліферативного синдрому – запалення лімфовузлів.
Спільними ознаками захворювання є болючість, сухість горла, набряклість мигдаликів, осиплість голосу, сильний нежить.
Лікування гострої респіраторної вірусної інфекції
Лікування ГРВІ передбачає постільний режим, рясне тепле питво, прийняття гарячих ванн, інгаляцій. Терапія включає прийом препаратів:
- жарознижуючих, якщо є температура при ГРВІ;
- відхаркувальних для відтоку мокротиння;
- симптоматичні для полегшення дихання;
- вітамінним комплексом, зокрема аскорбінової кислоти.
Залежно від симптомів, в лікування ГРВІ можна включити сиропи від кашлю, мазі, що зігрівають, компреси для горла.
Методи профілактики
Простуді найменш схильні до людей із сильним імунітетом. Для його підтримки рекомендується вести здоровий спосіб життя, дотримуватись режиму роботи та відпочинку, регулярно застосовувати фізичні навантаження, збалансовано харчуватися. З початком осені варто підключити вітамінні комплекси.
У період загострення вірусних інфекцій краще знизити відвідування людних місць, ретельно мити руки з милом, повертаючись додому, регулярно прибирати та провітрювати приміщення.
Часті питання
З ГРВІ стикається більшість людей у різному віці. При цьому щоразу захворювання може протікати з особливостями, що викликають питання ефективного лікування.
Скільки температура при ГРВІ тримається?
Простуда може протікати без температури або супроводжуватися незначним підвищенням до 38 градусів у перші 3 дні після зараження. Якщо на 4-й день температура все ще підвищується, слід проконсультуватися з лікарем.
Скільки триває ГРВІ?
У середньому на ГРВІ без температури триває до 7 днів.
Скільки людей заразний при ГРВІ?
Людина є активним носієм вірусу протягом 2 тижнів з моменту зараження. У перші дні захворювання виділення вірусу найактивніше. До 7-го дня захворювання воно мінімізується, але ризик для оточуючих зберігається ще протягом тижня за відсутності яскравих симптомів хвороби.
Ключові моменти
- ГРВІ – ця загальна назва вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів.
- Заразитися застудою можна через недотримання гігієни, контактування з носіями вірусу, ослаблену імунну систему.
- Як лікувати ГРВІ: забезпечити постільний режим та рясне питво, стежити за температурою тіла, приймати симптоматичні препарати.
- Щоб уникнути зараження вірусною інфекцією, необхідно дотримуватися здорового харчування, мінімізувати контакт з потенційними переносниками хвороби, дотримуватися рекомендацій гігієни.