Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
ДЕКСАМЕТАЗОН ДЕКСАПОС ДЕКСАФРИ ДИФТАЛЬ ФЛОКСАЛ

Кератит

Оновлено:
02.01.2024
Перевірено

Офтальмологічні захворювання завдають серйозного дискомфорту, а за відсутності належного лікування провокують тяжкі наслідки. Кератит очей – одне з таких захворювань.

Що таке кератит

Кератит — це запалення рогівки (тонка прозора оболонка на передній поверхні ока). Рогівка виконує важливу роль у заломленні світла та фокусуванні його на сітківці, забезпечуючи чіткий зір. Запалення супроводжується болем, загальним дискомфортом, без належного лікування може бути вкрай небезпечним.

Форми захворювання

Залежно від причини виділяють різні форми захворювання. Кожна потребує індивідуального підходу до діагностики та лікування.

Герпетичний кератит

Хвороба виникає через вірус герпесу. Герпесний кератит буває рецидивуючим і призводить до серйозних ускладнень - утворення виразок на рогівці.

Акантамебний

Викликається амебами роду Acanthamoeba, які нерідко потрапляють на рогівку через забруднені контактні лінзи або воду. Складний у лікуванні вид кератиту, що вимагає грамотного підбору препаратів.

Грибковий

Виникає внаслідок грибкової інфекції рогівки. Його провокують різні види грибів (Aspergillus, Fusarium та інші).

Вірусний

Узагальнена назва для кератиту, викликаного різними вірусами. До них можуть належати вірус простого герпесу, грипу та інші. Часто виникає у дітей і дуже заразний.

Деревоподібний (коло-пластинчастий)

Характеризується утворенням деревоподібних структур на рогівці. Його провокують інфекції, аутоімунні процеси.

Краєвий

Запалення рогівки, що зачіпає її периферію (край). Крайовий кератит може бути пов'язаний із синдромом Сідера, ревматоїдним артритом та іншими захворюваннями.

Кератит Тайгесона

Захворювання пов'язане з використанням препарату Тайгесон – медикаменту, що містить глюкокортикостероїд триамцинолон ацетонід.

Причини кератиту

Основні причини кератиту:

  • бактерії, віруси, грибки або найпростіші організми;
  • механічні пошкодження, подряпини, рани, опіки рогівки або вплив хімічних речовин;
  • недотримання правил гігієни під час носіння контактних лінз.

Також ризик розвитку патології збільшується при недостатньому обсязі або низькій якості слізної рідини, що виробляється.

Симптоми кератиту очей

Ознаки захворювання однакові більшість форм. Основні симптоми кератиту такі:

  • біль та дискомфорт в оці;
  • почервоніння ока;
  • світлобоязнь (фотофобія);
  • сльозотеча;
  • мутний, затуманений зір;
  • відчуття чужорідного тіла в оці.

Симптоми акантамебного кератиту та інших форм захворювання аналогічні, але можуть відрізнятися ступенем виразності.

Можливі ускладнення

Якщо вчасно не розпочати лікування кератиту або підібрати малоефективні препарати, наслідки можуть бути вкрай серйозними - аж до втрати зору. Серед можливих наслідків:

  1. Опакифікація рогівки (гіпопіон). Запалення рогівки може спричинити утворення нальоту або помутніння, що впливає на прозорість рогівки.
  2. Розрив рогівки (перфорація). Важкі випадки хвороби провокують тонкостінність рогівки та її розрив - надзвичайно серйозне ускладнення, яке потребує негайного втручання.
  3. Штрихова кератопатія. Утворення дрібних тріщин на поверхні рогівки.
  4. Кератоконус. Деформація рогівки, яка може розвиватися внаслідок захворювання, особливо травматичного походження.
  5. Зміна форми рогівки. Внаслідок інфекції або запалення може змінитися форма рогівки, що також позначається на якості зору.
  6. Секвестрація та виразка рогівки. Утворення виразки на рогівці, що викликає втрату тканин та секвестрацію — утворення глибокої ями у рогівці.
  7. Інфекційні ускладнення. У разі патології інфекційного характеру, викликаної бактеріями, грибками або вірусами, інфекція може поширитися на глибші шари або всередину ока, що є серйозною загрозою для зору.

Будь-які зміни у зорі, болі в оці чи інші симптоми, що вказують на проблеми з рогівкою, потребують негайного звернення до офтальмолога.

Діагностика

Від швидкості діагностики захворювання залежить те, як довго лікується кератит. Діагноз встановлюється лікарем-офтальмологом після огляду ока та, за необхідності, проведення лабораторних досліджень.

Лікування залежить від причини кератиту, може включати антибіотики, противірусні чи протигрибкові препарати, стероїдні краплі. У деяких, особливо важких випадках, потрібне хірургічне втручання.

Профілактика

Щоб уникнути лікування герпетичного кератиту або будь-якої іншої форми захворювання, слід дотримуватися таких правил:

  • дотримання гігієни під час використання контактних лінз;
  • запобігання травмам, обережність при роботі з хімічними речовинами;
  • регулярні офтальмологічні огляди для виявлення проблем на ранніх стадіях.

Якщо запалення вже розвинулося, слід негайно звернутися до лікаря при перших симптомах. Правильно підібрана терапія дозволяє швидко впоратися із захворюванням та уникнути важких наслідків для здоров'я.

Медикаментозне лікування кератиту

Терапія залежить від типу та причини хвороби. Вона може включати:

  1. Антибіотики. Мазь чи краплі для лікування кератиту бактеріальної природи.
  2. Противірусні засоби. Входять до основного лікування вірусного кератиту, у тому числі герпетичної форми кератиту.
  3. Протигрибкові засоби. Використовуються тривалими курсами при грибковій інфекції.
  4. Стероїдні препарати. Призначаються з особливою обережністю. Використовуються для усунення тяжкого запального процесу.
  5. Імуносупресивні препарати. Необхідні при патології аутоімунного характеру.
  6. Кошти для зволоження очей. Штучна сльоза та аналогічні препарати допомагають зняти сухість та дискомфорт, спричинені кератитом.

З огляду на велику різноманітність видів захворювання, лікування потребує індивідуального підходу. Самолікування неприпустимо, оскільки може бути небезпечним. Якщо у вас є підозра на кератит або інші проблеми з очима, важливо отримати професійну консультацію лікаря для якісної діагностики та своєчасного лікування.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!