Білі плями на нігтях: нестача вітамінів, грибок чи щось інше?

Симптоми
27.09.2024

білі плями на нігтях

  1. Лейконіхія – це
  2. Чому на нігтях білі плями: причини
  3. Методи діагностики
  4. Як прибрати білі плями на нігтях
  5. Які вітаміни приймати при лейконіхії
  6. Заходи профілактики

Поява білих плям на нігтьовій пластині – не рідкість. Вони можуть мати різні форми: крапки, продовжні смуги, на місці яких пізніше утворюються борозенки. Але зазвичай жодних незручностей білі плями на нігтях не завдають, тому часто на них просто не звертають уваги. Але якщо вони з'являються часто, то це може бути сигналом організму про проблеми.

Лейконіхія – це

Біла пляма на нігті біля основи або по центру має наукову назву - Лейконіхія. За своєю суттю це скупчення повітряних бульбашок між ложем та нігтьової пластиною. Через це порушується просвічування шкіри, що забезпечує природний рожевий відтінок. В результаті утворюється на нігті біла пляма. Відбувається це внаслідок порушення біологічних процесів в організмі, розповімо докладніше.

Тобто самі плями не шкідливі. Небезпека полягає у причині, що призводить до їхньої появи. Це можуть бути серйозні захворювання та тяжкі стани.

Чому на нігтях білі плями: причини

Виникає лейконіхія на нігтях біля кутікули під впливом ендогенних (внутрішніх) та екзогенних (зовнішніх) факторів. Серед найпоширеніших причин патології можна назвати:

  1. Травми. Удари або неправильне використання манікюрних інструментів можуть призвести до порушення зв'язків між колагеновими волокнами, унаслідок чого утворюються на нігтях білі плями.
  2. Авітаміноз. Зокрема, плями утворюються, якщо у дефіциті залізо та кальцій. Нестачі вітамінів сприяють строгі дієти, анорексія, неправильний раціон.
  3. Патології щитовидної залози.
  4. Грибок. Мікотична лейконіхія також супроводжується розшаруваннями, ламкістю, у занедбаних випадках руйнуються колагенові сполуки, нігтьова пластина повністю відшаровується.
  5. Захворювання ШКТ. Білі плями на нігтях рук і ніг можуть свідчити про дисбактеріоз, коліт, ентерит.
  6. Хвороби печінки: гепатит, цироз.
  7. Серцева або ниркова недостатність, порушення обмінних процесів. Часто супроводжуються підвищеною ламкістю нігтьових пластин, випадінням волосся.
  8. Отруєння важкими металами.
  9. Тривалий прийом сильних антибіотиків із групи сульфаніламідних препаратів.
  10. Хіміотерапія при онкологічних захворюваннях.

Також відіграє роль спадковість. Якщо плями з'явилися у дитини, це може бути ознакою синдрому Бауера, Барта-Памфрі, Горліна-Гольца або хвороби Дар'ї.

Залежно від причини білі плями на нігтях можуть призводити до різних наслідків. Тому важливо звернути на них увагу, розібратися, що призвело до їхньої появи та усунути ці фактори.

Методи діагностики

Перше, що потрібно зробити – звернутися до дерматолога чи міколога. Лікар збере анамнез, призначить аналізи, діагностичні процедури:

  • зіскрібок пластини на виявлення грибка;
  • спектральне дослідження на дефіцит мікроелементів;
  • клінічний та біохімічний аналіз сечі, крові.

Якщо є підозра, що білі плями на нігтях ніг виникли у разі проблем із роботою внутрішніх органів, то додатково можуть призначити КТ, МРТ або УЗД.

Після обстеження та збору аналізів, лікар прописує вітаміни для нігтів. При цьому лікування лейконіхії в першу чергу спрямоване на усунення першопричини - захворювання, що призвело до порушення. Підбирається програма з урахуванням типу хвороби.

Як прибрати білі плями на нігтях

Позбутися лейконіхій можна лише вилікувавши основне захворювання. Так, якщо викликав білі плями на нігтях грибок, то призначають креми чи мазі протигрибкового спектру чи медикаменти загальної дії (таблетки).

При ураженні внутрішніх органів, інфекційних захворюваннях, прописують антибіотики, а при запальних процесах – протизапальні засоби.

Додатково до програми терапії включають корекцію раціону, відпочинок при високих фізичних навантаженнях, прийом полівітамінів для усунення дефіциту, наприклад, вітаміни групи В.

У числі методів, як позбутися білих плям на нігтях, також є салонні косметологічні процедури. Допоможуть подолати проблему маски, парафінотерапія, масаж.

Які вітаміни приймати при лейконіхії

білі плями на нігтях які вітаміни питиЗаповнення дефіцитів – один із основних способів, який допоможе прибрати білі плями на нігтях у домашніх умовах. Зазвичай прописують:

Омега-3 забезпечують живлення, допомагають у боротьбі з грибами роду кандіда. Вітамін С сприяє виробленню колагену, який стимулює зростання нігтів, покращує міцність. Біотин відповідає за обмін амінокислот, жирів, вуглеводів, зміцнює нігтьову пластину, активує процеси росту. Залізо допомагає позбавитися анемії, нормалізує обмінні процеси в нігтях, покращує доставку кисню. Фолієва кислота стимулює формування еритроцитів. Магній бере участь у синтезі білка – основного будівельного компонента нігтьової пластини. Цинк зміцнює імунітет, стимулює регенерацію клітин.

Білі плями на нігтях при нестачі вітамінів можуть супроводжуватися додатковими ознаками, за якими можна визначити якого саме мікроелемента не вистачає. Так, борозенки та ямки виникають, якщо спостерігається нестача заліза. Вертикальні прожилки утворюються, коли магній у дефіциті, витончена пластина та темні смуги говорять про нестачу вітамінів групи В. Приймати мікро- та макроелементи можна окремо або в комплексі. Замовити їх можна в інтернет-аптеці Здравиця.

Заходи профілактики

З'явитися проблема може навіть у кожного, незалежно від віку, роду занять. Але знизити можливість утворення лейконіхій можна за рахунок певних заходів профілактики:

  • збалансований раціон;
  • ношення зручного взуття. Моделі із звуженими шкарпетками призводять до стискання пальців, що провокує порушення обмінних процесів у нігтях;
  • захист рук рукавичками при роботі з хімічними речовинами, миючими засобами;
  • довіряти манікюр досвідченому майстру, який добре володіє технікою опила.

Також потрібно стежити за здоров'ям. Наприклад, якщо з'явилися ознаки грибка, то варто звертатися до лікаря. Самостійно прибрати білі плями на нігтях у домашніх умовах у таких ситуаціях не вийде. Потрібне грамотне лікування із застосуванням місцевих антигрибкових засобів.

Товари рекомендовані експертами

Насамкінець зазначимо, що лейконіхії – це не лише косметична проблема. Їхня поява – сигнал організму про порушення та нетипові стани. Але точно сказати, що означають білі плями на нігтях, може лікар після аналізу. Тому якщо вони почали з'являтися раптово або масово, обов'язково потрібно звернутися до фахівця, пропити курс призначених вітамінів і при необхідності провести лікування. Таким чином вдасться позбутися проблеми та причин, які до неї призвели, а також забезпечити контроль за станом здоров'я.