Васкуліт

Оновлено:
27.09.2024
Перевірено

Васкуліт – це запальне захворювання кровоносних судин, що може викликати некроз тканин, ішемію та ураження внутрішніх органів. Хвороба проявляється у різних формах та типах. Важливо вчасно розпізнати ознаки, щоб правильно підібрати лікування та досягти ремісії.

Що таке васкуліт

Васкуліт – хвороба аутоімунного характеру. Супроводжується запальним ураженням стінок кровоносних судин із одночасним звуженням судинних просвітів, порушенням кровопостачання, внаслідок якого розвивається некроз.

У патологічний процес залучаються будь-які судини в організмі, незалежно від локалізації та калібру: венули та вени, артеріоли та артерії, найдрібніші кровоносні судини – капіляри. Захворювання може торкатися як одного органу (наприклад, васкуліт на ногах), так і одночасно вражати кілька органів.

Особливості васкуліту в дитячому віці

Захворювання вражає як дорослих, так і дітей, хоча васкуліт у дітей зустрічається досить рідко - близько 200 випадків на 1 мільйон пацієнтів. Летальність становить приблизно 3%, що підкреслює серйозність цієї патології.

У дітей хвороба зазвичай проявляється у віці від 3 до 10 років, і основним фактором, що спричиняє, є спадковість. Особливістю васкуліту у дітей є те, що симптоми можуть зберігатися від 2 до 12 тижнів, особливо якщо захворювання схильне до рецидивів. Тим не менш, у більшості дітей не розвивається довгострокових ускладнень.

Причини захворювання

Поділяються на первинні та вторинні. Первинні причини васкуліту досі невідомі. Але відзначається взаємозв'язок розвитку хвороби після деяких подій, а саме:

  • токсичного ураження організму;
  • перенесених інфекційних захворювань;
  • прийом певних медикаментів;
  • запальних та онкологічних хвороб.

На тлі цих факторів розвивається вторинна форма патології. Один із прикладів – ревматоїдний васкуліт. Він розвивається на тлі ускладнень після ревматизму. А ковідний васкуліт часто з'являється після перенесеного коронавірусу.

Сприяють розвитку захворювання різні фактори:

  • сильне переохолодження або перегрів організму;
  • спадковість;
  • тривалий стрес;
  • серйозні опіки або травми органів, тканин.

Провокаційні впливи призводять до вироблення антитіл, які атакують клітини власних тканин організму, судин, зокрема.

Види васкуліту: класифікація

Існує понад 30 видів васкуліту, які розрізняються за локалізації та типами уражених клітин. Ось основні види:

  1. Алергічний (гіперчутливий) васкуліт — вражає дрібні судини, найчастіше виникає на ногах під впливом алергену.
  2. Системний васкуліт — торкається кількох органів одночасно.
  3. Васкуліт Бехчета — вражає різні органи, такі як очі, нирки, кишечник, нервову систему, головний мозок та легені.
  4. Церебральний васкуліт — запалення стінок судин у хребті або головному мозку.
  5. Хвороба Бюргера — характеризується запаленням середніх та дрібних артерій, а також поверхневих вен.
  6. Ревматоїдний васкуліт — запалення в ділянці суглобів, що супроводжується набряклістю та болем.
  7. Гігантоклітинний артеріїт — вражає артерії у скроневій ділянці.
  8. Геморагічний васкуліт (хвороба Шенлейна-Геноха) — вражає судини дрібного калібру.
  9. Артеріїт Такаясу — запалення аорти та великих судин, що відходять від неї, що порушує кровообіг в артеріях головного мозку та верхніх кінцівок.
  10. Еозинофільний гранулематоз — характеризується підвищеним вмістом еозинофілів (до 10% від загальної кількості лейкоцитів), вражає носові пазухи, легені, суглоби, шкіру, шлунково-кишковий тракт та нирки.
  11. Лейкоцитокластичний васкуліт — руйнування лейкоцитів в осередках запалення.
  12. Васкуліт Вегенера — запалення судин горла, носа, трахеї, нирок та легень.
  13. Мікроскопічний поліангіїт — супроводжується появою антинейтрофілів цитоплазматичних антитіл у крові.
  14. Васкуліт Шамберга — хронічна форма, що вражає капіляри шкіри, з появою плям та петехій.

Ознаки захворювання різняться залежно від локалізації запалення та уражених органів.

Симптоми васкуліту

Залежать ознаки захворювання від двох факторів: місця локалізації запалення та поширеності осередку, калібру судин.

При ураженні середніх та дрібних судин спостерігаються шкірні ураження. Так, уртикарний васкуліт супроводжується висипом і пухирями на шкірі. Крім кропив'янки, ще буває сильний свербіж, болючі відчуття в області ураження. Не менш неприємно поводиться шкірний васкуліт. При ньому утворюються пурпури на стопах і гомілках (іноді ще на тулубі, руках), в області суглобів можуть виникати болючі відчуття.

У разі запалення великих судин деякі з ознак смертельно небезпечні, вимагають термінового лікування, як, наприклад:

  • Альвеолярні кровотечі (кровотечі в легенях, що виникають в альвеолах - маленьких повітряних мішечках, де відбувається газообмін). Якщо кровотеча розвивається, легені не можуть виконувати свою функцію повноцінно, що може призвести до гострої дихальної недостатності. Без лікування може призвести до смерті.
  • Ішемія брижі (тканина, яка підтримує та живить кишечник). Виникає, коли кровопостачання брижі порушується, що призводить до нестачі кисню та поживних речовин у кишечнику. Може спричинити некроз (відмирання тканин) кишечника, що потребує екстреного хірургічного втручання. В іншому випадку – ризик розвитку перитоніту чи сепсису.
  • Прогресуючий гломерулонефрит (важке запальне захворювання нирок, при якому уражаються гломерули – дрібні фільтруючі структури). Може спричинити гостру ниркову недостатність. Як наслідок – нирки перестають виконувати свою функцію виведення токсинів з організму, що може призвести до важких ускладнень і смерті.

Також, залежно від типу хвороби, на початковій стадії можливі інші симптоми: лихоманка, нездужання. У запущених випадках – анорексія, порушення роботи органів та систем.

Діагностика

Неспецифічність симптомів васкуліту та велика кількість видів хвороби ускладнюють діагностику. Тому для встановлення діагнозу застосовують різні методи. Основним є ангіографія, що дозволяє оцінити стан кровоносних судин. Додатково можуть бути призначені такі дослідження:

  • аналізи на визначення складу клітин крові;
  • рентген легень;
  • УЗД внутрішніх органів;
  • ЕКГ.

Який лікар лікує васкуліт

При підозрі на васкуліт звертайтеся до ревматолога. Лікар проводить первинну діагностику, а далі за необхідності направляє пацієнта до інших вузькопрофільних фахівців.

Приміром, якщо у пацієнта виявлено алергічний висип при васкуліті, то він отримує направлення до алерголога, який призначить проби на алергени. При виявленні ознак порушень у роботі міокарда – до кардіолога і т.д.

Медикаментозне лікування

В основі зазвичай лежить принцип використання кортикостероїдів. З цією метою зазвичай призначають під час лікування васкуліту мазь, ін'єкції зі зняттям запалення. Але загалом, терапія призначається з урахуванням локалізації осередку запалення та форми хвороби. При лікуванні васкуліту застосовують різні препарати:

  • протизапальні;
  • глюкокортикостероїди;
  • цитостатичні медикаменти;
  • антиагреганти та антикоагулянти.

Додатково можуть бути призначені антигістамінні таблетки у складі комплексної терапії васкуліту. В онлайн-аптеці Здравиця можете замовити весь список призначених препаратів з доставкою.

При необхідності призначають гемосорбцію (позаниркове очищення крові), плазмаферез (очищення крові, яке включає забір, очищення, повернення в організм). Як захід профілактики можуть прописати загартування, фізичну активність (для зміцнення стінок судин), повноцінний відпочинок.

Важливо наголосити на небезпеці самолікування нетрадиційними методами. Лікування васкуліту народними засобами немає підтверджених позитивних прикладів. Щоб не ризикувати, краще виконувати розпорядження лікаря.

Чим небезпечний васкуліт: можливі ускладнення

Наслідки можуть бути різні:

  • хронічна ниркова недостатність;
  • непрохідність кишечника;
  • серцева недостатність;
  • перфорація стінок ШКТ;
  • геморагічний інсульт;
  • внутрішні кровотечі.

Часто судинний васкуліт супроводжується тромбозами (до 30% випадків), тромбофлебітами (до 53%), тромбоемболією (до 12%). При цьому механізм патологічного підвищення захворюваності на тромбоз на тлі васкуліту до кінця не вивчений. У цьому беруть участь антитіла, які виробляє сам організм. Деякі з них можуть перешкоджати обігу плазміногену до плазміну, через що порушується фібриноліз (розчин згустків крові).

Якщо ігнорувати лікування чи терапію підібрано неправильно, зростає ймовірність ураження судин життєво важливих внутрішніх органів, внаслідок чого може настати смерть.

Заходи профілактики

На жаль, специфічних профілактичних заходів не існує. Але щоб зменшити ризик появи вторинної форми патології, необхідно своєчасно лікувати хронічні хвороби, уникати самолікування за допомогою медикаментів.

Відповіді на питання

Чи можна вилікувати васкуліт назавжди?

Повністю позбутися патології неможливо. Але за рахунок системної терапії можна досягти стійкої ремісії.

Чи потрібна дієта при васкуліті?

Дотримання дієти допоможе знизити ризик ускладнень та побічних ефектів при медикаментозній терапії. В її основі:

  • відмова від спиртного;
  • регулярне вживання свіжих овочів, нежирної риби, молочних продуктів, м'яса, цільнозернового хліба;
  • виключення алергенів (наприклад, цитрусових, яєць).

Дієту також може коригувати лікар. Наприклад, при прийомі кортикостероїдів часто призначають споживання продуктів із високим вмістом кальцію, вітаміну Д.

Яке ускладнення найнебезпечніше?

Одним із найнебезпечніших ускладнень є тромбоемболія легеневої артерії. За відсутності лікування ризик смерті досягає 40%.

Ключові моменти

  • Васкуліт – це запальне захворювання судин аутоімунного характеру, яке може призвести до некрозу тканин, ішемії та ураження внутрішніх органів. Може розвиватись на фоні ускладнень після інших захворювань.
  • Причини можуть бути первинними та вторинними. Вторинна форма часто розвивається на тлі токсичного ураження організму, інфекцій, прийому медикаментів, ревматизму і навіть коронавірусу (ковідний васкуліт).
  • Існує більше 30 видів васкуліту, що відрізняються за локалізації і типами клітин, що уражаються.
  • Симптоми залежать від локалізації та поширеності запального процесу. Можуть спостерігатися шкірні ураження, кровотечі в легенях, ішемія кишечника, ураження нирок та інші тяжкі симптоми.
  • Основний метод діагностики – ангіографія. Додатково можуть використовуватись аналізи крові, рентген, УЗД, ЕКГ.
  • Основою лікування є використання кортикостероїдів для зняття запалення. Також застосовуються протизапальні препарати, цитостатики, антикоагулянти. При тяжких формах може знадобитися плазмаферез або гемосорбція.
  • Основним заходом профілактики є зміцнення імунітету, загартовування, фізична активність, а також своєчасне лікування хронічних хвороб.
  • Васкуліт може призвести до серйозних ускладнень, таких як тромбози, ниркова недостатність, внутрішні кровотечі.
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!