Перитоніт

Оновлено:
17.02.2021
Перевірено

Перитоніт — це запалення, яке локалізується в черевній порожнині. Його розвиток викликаний серйозною інтоксикацією організму. Даний процес здатний зачіпати найважливіші для життєдіяльності органи.

Перитоніт: опис захворювання

Перитоніт виникає під дією інфекції, яка проникає в організм і викликає запальні процеси. Хвороба часто спостерігається при великому пораненні або розкритті гнійника. Також причиною перитоніту може стати пошкодження оболонки органу.

Поширені причини виникнення перитоніту

Серед причин, які призводять до перитоніту, можна виділити:

  • апендицит;
  • прорив виразки;
  • проникнення інфекції;
  • ускладнення після пологів;
  • розрив кишечника;
  • абсцеси черевної порожнини;
  • крововилив в очеревину.

Перитоніт може спостерігатися при метастазах, викликаних онкологічними захворюваннями.

Головні симптоми перитоніту

Ознаки захворювання починаються з болю, який є гострим і дуже швидко посилюється. Також з'являються вторинні ознаки інтоксикації, включаючи блювоту й нудоту. Температура тіла підвищується, пацієнт може відчувати озноб. Відбувається помітне зниження апетиту. Захисний спазм мускулатури призводить до того, що живіт стає твердим. Перші напади проходять, і людина відчуває полегшення на наступні пару годин. Після цього больовий синдром повертається з колишньою силою.

Діагностика перитоніту та її особливості

Перитоніт діагностують на підставі скарг пацієнта. Лікарю потрібно визначити характер болю, а також локалізувати його. Щоб забезпечити успішне лікування, необхідно якомога раніше звернутися за медичною допомогою. У лікарні обов'язково візьмуть сечу на аналіз і зроблять дослідження крові. Інструменти, які доступні фахівцям для діагностики, представлені таким чином:

  • пункція очеревини;
  • магнітно-резонансне дослідження;
  • рентген;
  • ультразвук.

Перитоніт може призводити до негайних або відстрочених ускладнень, якщо не буде проведена своєчасна діагностика і розпочато лікування. До числа негайних ускладнень можна віднести зараження крові та гостру ниркову недостатність. Також до цієї категорії наслідків входять шоковий стан і колапс, а в деяких випадках і летальний результат. Відстроченими ускладненнями можна назвати спайкову хворобу і появу післяопераційних гриж. Також у пацієнтів спостерігається порушення моторики кишечника і злоякісні хвороби. Перитоніт може стати причиною проблем із зачаттям у жінок, які раніше перенесли цю хворобу.

Профілактика перитоніту: як не допустити рецидив?

Дане захворювання є ускладненням, до якого призводять хвороби органів очеревини, тому правильна профілактика дозволить знизити ймовірність його виникнення. Для профілактики потрібно дотримуватись простих рекомендацій, серед яких оперативне реагування на такі недуги:

  • панкреатит;
  • апендицит;
  • виразка шлунку.

Лікарі рекомендують звернути увагу пацієнтів на власний спосіб життя і раціон. Протягом декількох днів після операційного втручання не можна їсти й пити. Далі потрібно коригувати раціон в сторону м'яких продуктів, включаючи легкі водянисті каші, кисіль, а також страви, здатні стимулювати перистальтику. Дієта, якої повинна дотримуватися людина в подальшому, складається на підставі того захворювання, яке призвело до перитоніту. Спільними особливостями раціону буде частий прийом їжі при мінімальному обсязі порції. Профілактика захворювання досягається завдяки вживанню спеціальних добавок, що відрізняються високим вмістом біфідобактерій і лактобактерій. Це дозволить повернути до нормального стану мікрофлору кишечника.

Яким має бути лікування перитоніту?

Щоб лікування хвороби виявилося ефективним, необхідно своєчасно звернутися до лікаря. В іншому випадку захворювання буде загострюватися, що в підсумку може призвести до летального результату. Самолікування в подібній ситуації небезпечне. Пацієнту може бути призначена операція, під час якої потрібно видалити гній, а також санація черевної порожнини. Хірургам доведеться зшити розриви тканин і усунути абсцеси. Забезпечити видалення гною дозволяє черезшкірний дренаж.

Надалі застосовують таблетки від перитоніту, які призначаються індивідуально. Зазвичай використовуються антибіотики, які дозволяють знизити концентрацію патогенних організмів. У період відновлення пацієнта призначають ліки від перитоніту, які нормалізують роботу органів і прискорюють загоєння тканин. Всі необхідні препарати ви завжди знайдете в каталозі нашої інтернет-аптеки, яка працює цілодобово. Приступати до лікування слід тільки після отримання призначення від лікаря.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті