Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
КАДУЕТ ОМАКОР

Некроз

Оновлено:
28.05.2021
Перевірено

Некроз - симптоми, способи лікування   

Руйнування і відмирання клітин у м'яких тканинах називається некрозом - цей патологічний стан розвивається під впливом хвороботворних мікроорганізмів. Дана недуга вимагає серйозного лікування і спостереження фахівців, бо її наслідки при неправильному підході можуть виявитися фатальними або дуже серйозними для організму. Розрізняють також некроз кісткових тканин - секвестр.

Причини виникнення некрозу і передумови до захворювання

Причинами некрозу можуть стати травми, неправильна обробка ран, переохолодження, проблеми в роботі серцево-судинної системи. Поширеною причиною є анемія. Також некроз може початися після опіків та уражень від електричного струму, іонізуючого випромінювання, алергічних подразнень. До некрозу може призвести порушення кровотоку в венах і артеріях. Захворювання може розвинутися після контакту з токсичними й патогенними речовинами.

Симптоми некрозу - як розпізнати захворювання

Некроз є захворюванням, яке проявляється поступово і не відразу. Розрізняють дві основні групи некрозу, кожна з яких має свої відмінні симптоми: сухий і вологий. Симптомами сухого некрозу стає згортання білка, через що шкіра в місці ураження має сіро-жовтий відтінок. Після відторгнення тканини на ньому утворюється виразка з гнійним вмістом, який проривається з утворенням свища. Процес протікає на тлі загального погіршення самопочуття пацієнта з підвищенням температури тіла. Для вологого некрозу характерно стрімке набухання ураженої ділянки м'яких тканин, яка стає в'ялою й виділяє велику кількість рідини й гнилого субстрату. Процес супроводжується запахом гнилі на тлі розвитку ряду ускладнень. При секвестрі змертвіла тканина знаходиться в районі кісток, тому такий некроз розглядають окремо. Він розвивається при остеомієліті. Гнійний вміст видаляють хірургічним шляхом, після чого утворюється свищ.

Некроз шкірних покривів супроводжується онімінням уражених ділянок. Спостерігається поколювання та почервоніння шкіри, набряклість і втрата чутливості. При цьому підвищується температура тіла, з'являється слабкість, судоми, замерзання кінцівок. Шкірні покриви в уражених місцях відриваються в процесі гниття, змінюють колір з блідого на темно-синій або фіолетовий. З'являються на місці ураження трофічні виразки.

Характерними симптомами некрозу внутрішніх органів є набряклість, погіршення самопочуття, артеріальна гіпертензія, постійна температура, розлади травного тракту, погіршення дихання, прискорений серцевий ритм, задишка, проблеми з роботою ураженого органу. При відмиранні органу потрібна його пересадка.

Діагностика некрозу і методи визначення захворювання

Діагностика некрозу здійснюється за допомогою магнітно-резонансної томографії. Також для постановки діагнозу і визначення ступеня структурних змін використовують комп'ютерну томографію. Під час діагностики некрозу виділяють його види:

  • Гангрена - патологічний стан, що характеризується стрімким відмиранням м'яких тканин, слизових оболонок і м'язів. Виникає через інфікування рани, порушення кровопостачання, неправильну обробку, а також внаслідок інших причин, вимагає негайної медичної допомоги, бо викликає сепсис;
  • Інфаркт - некроз органів, який може виникнути при раптовому припиненні кровопостачання окремої ділянки;
  • Пролежні - відмирання клітин м'яких тканин у лежачих хворих, за якими не здійснюється правильний догляд;
  • Асептичний некроз стегнової кістки, який виникає при травмі опорно-рухового апарату, а також як наслідок закупорювання артерій у тазовій області;
  • Фібриноїдний некроз, що характеризується виділенням фібрину в уражених ділянках. Нерідко вражає кровоносні судини, тому до нього можуть бути схильні хворі на атеросклероз.

Для постановки діагнозу можуть призначити рентген і аналіз крові. Некроз виникає на тлі різних захворювань, які вимагають серйозного і специфічного лікування - при туберкульозі, сифілісі, черевному і висипному тифі, інфаркті міокарда, атеросклерозі, проказі, лімфогранулематозі, газовій гангрені, інфаркті різних внутрішніх органів, гострому панкреатиті, виразці.

Профілактика некрозу - рекомендації експертів

Для профілактики захворювання необхідно піклуватися про здоров'я серця і судин. Людям, які страждають на атеросклероз, мають підвищений ризик тромбозу, необхідно стежити за рівнем холестерину в крові. Також потрібно уникати переохолодження, тривалого перетискання різних ділянок тіла, особливо кінцівок. При перших ознаках некрозу потрібно негайно звернутися до лікаря. 

Лікування некрозу за допомогою лікарських засобів

Після постановки діагнозу і визначення стадії захворювання лікар призначає медикаментозну терапію. Також може знадобитися хірургічне втручання - ампутація відмерлих ділянок разом з частиною навколишніх здорових тканин. Самостійно вживати ліки від некрозу не можна - задавнена хвороба загрожує смертю пацієнту. Тому самолікування неприпустимо і небезпечно для життя - тільки лікар може визначити стадію захворювання і підібрати правильну схему лікування.

Таблетки від некрозу, які призначає фахівець, включають знеболювальні та протизапальні препарати, які допоможуть призупинити запалення тканин та їх змертвіння. Вживають разом з ними ліки для виведення токсинів з організму. Також до списку ліків від некрозу входять антибіотики, які знищують патогенну мікрофлору і зводять нанівець її поширення. Пацієнтам з таким діагнозом необхідне лікування під наглядом у медичній установі. Успішність залежить від стадії, на якій виявили захворювання, тому не займайтеся самолікуванням, щоб не втрачати час.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті