Ревматизм
Проблеми з м'язами та суглобами виникають у будь-якому віці, заважаючи нормально жити та завдаючи серйозного дискомфорту. Серед найбільш поширених патологій такого типу – ревматизм.
Що таке ревматизм
Ревматизм – це не конкретне захворювання, а загальна назва групи хвороб, пов'язаних із запаленням сполучних тканин організму (м'язів, кісток, шкіри, внутрішніх органів). Залежно від певної патології, яка входить до групи ревматизму, причини розвитку такі:
- аутоімунні порушення (ревматоїдний артрит);
- генетичні фактори;
- інфекції;
- вплив токсинів, вірусів.
Кожен вид ревматичного порушення відрізняється своїм механізмом розвитку. Для точного визначення причин та лікування проводиться обстеження лікарем-ревматологом.
Класифікація та види ревматизму
Патологія може стосуватися багатьох органів та кінцівок. Існує дорослий та дитячий ревматизм:
- суглобів;
- рук;
- ніг;
- серця;
- спини;
- коліна;
- пальців;
- м'язовий;
- костей.
Серед основних патологій цієї категорії:
- ревматоїдний артрит;
- ювенільний ревматоїдний артрит;
- остеоартрит;
- анкилозуючий спондиліт;
- подагра;
- фіброміалгія.
За формами розрізняють:
- Ревматизм Понсе. Зустрічається переважно у молодому віці, серйозно вражає суглоби хворого.
- Паліндромний ревматизм. Особлива форма захворювання, за якої симптоми поперемінно з'являються і зникають, не залишаючи стійких змін у кінцівках.
У кожної патології – свої симптоми, розвиток та особливості, що вимагають різних терапевтичних стратегій. Для точної діагностики та ефективного лікування необхідна консультація лікаря-ревматолога.
Як проявляється ревматизм – симптоми
Симптоми ревматизму відрізняються відповідно до конкретного порушення. Існують загальні ознаки ревматизму, зокрема:
- біль, печіння, дискомфорт, найчастіше вранці або після тривалого спокою;
- запалення, що супроводжується набряком уражених ділянок тіла;
- утруднення рухів через запалення та біль;
- надмірна жорсткість суглобів вранці або після періоду спокою;
- слабкість, швидка стомлюваність;
- іноді висипання на шкірі;
- біль та дискомфорт у м'язах, особливо при тривалій фізичній активності.
- локальне або загальне підвищення температури.
Симптоми відрізняються згідно з конкретними діагнозами, виявляються більш вираженими або слабкими.
Ревматизм та ревматоїдний артрит - у чому різниця
Як визначити ревматизм та відрізнити його від ревматоїдного артриту: звернемося до термінології. Під ревматизмом розуміють загальну назву різних захворювань, пов'язаних із запаленням суглобів, сполучною тканиною, внутрішніми органами. Це великий термін, що охоплює багато патологій – остеоартрит, ювенільний ревматоїдний артрит, червоний вовчак та інші.
Ревматоїдний артрит – конкретний вид ревматизму, котрим характерно хронічне запалення суглобів, особливо дрібних руках і ногах. Це аутоімунна хвороба, при якій імунна система атакує власні тканини організму, викликаючи їх руйнування та біль.
Саме тому ефективне лікування ревматизму можливе лише при постановці конкретного діагнозу, адже сам термін – надто загальний.
Як визначити ревматизм: діагностика
Діагностика ревматизму у дорослих та дітей включає такі заходи:
- Медичний огляд. Лікар оглядає хворого, оцінює ступінь та характер болю, перевіряє рухливість.
- Лабораторні аналізи. Кров обов'язково перевіряють на наявність запалення (з використанням С-реактивного білка та інших маркерів), а також антитіл, пов'язаних з аутоімунними порушеннями.
- Рентгенографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ) або ультразвукове дослідження потрібні для візуалізації стану м'язів, кісток та тканин.
Існують певні критерії для різних форм подібних патологій, встановлених ревматологічними суспільствами. Вони допомагають точно поставити діагноз, оперативно розпочати правильну терапію, значно покращити стан пацієнта.
Профілактика повторної появи
Профілактичні заходи рецидиву допомагають покращити загальний стан здоров'я, знизити ризик повторних запалень. Основні рекомендації:
- регулярна фізична активність сприяє зміцненню мускулатури, покращує кровообіг;
- збалансоване харчування, багате на антиоксиданти, вітаміни та мінерали сприяє зміцненню імунної системи;
- контроль ваги, підтримання нормальної маси тіла;
- граничне скорочення або повна відмова від куріння, спиртних напоїв;
- регулярні медичні обстеження, відвідування лікаря за рекомендованим графіком дозволяють виявити та контролювати можливі прояви патології на ранніх стадіях;
- дотримання рекомендацій лікаря щодо способу життя, графіка контрольних консультацій, прийому ліків, що підтримують.
Якщо все ж таки є підозра на повторний розвиток патології, потрібно звернутися до лікаря – спеціаліст обстежить вас, проаналізує історію хвороби та зробить призначення, чим лікувати ревматизм.
Медикаментозне лікування ревматизму
Лікар повинен контролювати лікування, відстежувати динаміку, відповідь організму, оскільки особливості організму пацієнтів сильно відрізняються.
Вибір препаратів, їх дозування підбирається індивідуально для кожної ситуації. Тільки так можна ефективно покращити стан хворого, уникнути потенційних побічних реакцій та ускладнень.
План терапії залежить від конкретного виду захворювання, ступеня його тяжкості. Це може бути один засіб чи комбінація різних медикаментів. Основні препарати для лікування ревматизму:
- Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП). Допомагають зменшити запалення, підвищену температуру, полегшити біль.
- Глюкокортикостероїди. Кортикостероїдні ліки типу Преднізолону покликані знизити запалення, придушити активність імунної системи.
- Базисні препарати. Медикаменти типу Метотрексат дозволяють контролювати запальний процес, уповільнити руйнування. Зважаючи на накопичувальний ефект, їхня дія потребує часу.
- Біологічні засоби. Ліки нового покоління дозволяють заблокувати конкретні молекули, відповідальних за запалення. Серед прикладів – інгібітор TNF-альфа Енбрел.
- Анальгетики, протизапальні мазі. Місцеве застосування допомагає усунути набряк і болючість у конкретних областях.
Не слід приймати ліки за рекомендаціями інших пацієнтів, навіть при схожій симптоматиці – тільки лікар може визначити, як вилікувати ревматизм вашого типу, підібрати безпечну ефективну терапію.