Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛЕРГОМАКС АЛЕРЗИН АЛЕРОН АЛЛЕГРА АМЕРТИЛ БЛИС ДЕЗРАДИН ДЕКСАМЕТАЗОН ДИПРОСПАН КЕНАЛОГ КЛАРИТИН

Кропив’янка – симптоми та діагностика захворювання

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Кропив’янка – це шкірне захворювання, яке характеризується появою висипань і бульбашок, схожих на опіки. У дорослих кропив'янка може бути як самостійним явищем, так і симптомом іншого захворювання. Цей стан є небезпечним за рахунок ймовірності розвитку ангіоневротичного набряку.

Причини виникнення кропив'янки та особливості стану

Спровокувати появу кропив'янки може алергічна реакція на препарати чи харчові продукти. Серед причин хвороби можуть бути інфекційні та вірусні захворювання, хронічні проблеми зі здоров'ям. До найчастіших передумов до появи кропив'янки відносять ендокринні та аутоімунні захворювання, патології ШКТ, гельмінти. Серед харчових продуктів як фактори ризику вирізняють горіхи, морепродукти, шоколад, цитрусові. Викликати кропив'янку може їжа з великою кількістю смакових добавок і алкоголь.

Кропив’янка може виникнути як реакція організму на укуси комах. Викликати її може вдихання часток алергенів, таких як пил, шерсть свійських тварин, пилок рослин, аерозолі хімічних речовин, сигаретний дим тощо. В деяких випадках таким чином організм може відреагувати на переливання крові. Пусковим фактором може стати вагітність чи менструація. Викликають кропив'янку стресові, психогенні фактори, зміна клімату та фізичне навантаження.

Розрізняють гостру та хронічну форми захворювання. На долю хронічної кропив'янки відводиться чверть усіх клінічних випадків. За такої форми захворювання має властивість протікати хвилеподібно, без прогресування. Гостра форма кропив'янки небезпечна через можливість стрімкого розвитку, тому самолікування за перших ознак захворювання неприпустимо — пацієнту потрібна медична допомога.

Симптоми кропив'янки у дітей і дорослих

Головним симптомом кропив'янки стає поява на шкірі пухирів розміром від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Візуально пошкоджені ділянки нагадують опіки кропивою, за що захворювання й отримало свою назву. Провокує появу таких симптомів викид гістаміну. На його фоні в пацієнта відзначається почервоніння ділянок шкіри, набряклість, свербіж, відчуття печіння, загальне нездужання, гарячка, озноб. Іноді пацієнти скаржаться на біль у животі, нудоту та блювання. Стан може супроводжуватися рясним потовиділенням, задишкою, слабкістю, прискореним серцебиттям, болями в суглобах. Зовнішні прояви кропив'янки зводяться до пухирів, які можуть змінювати колір від блідо-рожевого до темно-червоного. Вони проходять, не залишаючи слідів, протягом 30 хвилин або півтори доби, залежно від фактора, який спровокував цей стан. Висип концентрується в області обличчя, кінцівок, волосистої частини голови. Його поява не рідкість і на слизових оболонках. Важливо враховувати, що при хронічній формі ступінь вираженості симптомів легше, а тривалість вище.

Дитяча кропив'янка належить до захворювань з алергічним походженням. Її характерним зовнішнім проявом стає вузликово-бульбашковий висип. Передумовами до дитячої кропив'янки стає харчова алергія, реакція на укуси комах та інші алергени, інфекційні захворювання, наявність паразитів в організмі. 

Діагностика кропив'янки в медичному закладі

У діагностиці кропив'янки важлива роль відводиться пошуку провокуючого фактора, що спричиняє алергічну реакцію. Фахівець може призначити діагностичні проби з метою оцінки реакції організму. Серед них харчовий провокаційний тест, сонячна, холодова діагностичні проби. Також допускаються проби за допомогою алергенів і фізичного навантаження. Для постановки діагнозу фахівець призначає аналіз крові та сечі, ЕКГ.

Профілактика кропив'янки в групах ризику

Кропивниця вимагає ретельної уваги та негайної медичної допомоги, оскільки може призводити до ускладнень — набряку Квінке, анафілактичного шоку. Разом із прийомом препаратів, які призначив фахівець, важливо убезпечити пацієнта від факторів, здатних спровокувати кропив'янку. Для пацієнтів із харчовою алергією важливо утримуватися від продуктів, які здатні викликати викид гістаміну – молока, яєць, ікри, морепродуктів, маринадів, алкоголю, цитрусових. Необхідно виключити продукти, в яких міститься велика кількість консервантів і ароматизаторів.

Захиститися від появи кропив'янки допоможе гігієна шкіри та своєчасна діагностика хронічних захворювань. Необхідно враховувати, що викликати появу сверблячих бульбашок на шкірі може зараження гельмінтами.

Лікування кропив'янки за допомогою медикаментів

Лікування кропив'янки призначається та коригується лікарем. Дозування препаратів та курс їхнього прийому повинен встановлювати лише фахівець з урахуванням вікових особливостей пацієнта, наявності хронічних захворювань, тяжкості стану. 

Як таблетки від кропив'янки призначають антигістамінні засоби, які допомагають зменшити інтенсивність алергічних проявів. При деяких формах захворювання, наприклад при реакції на холод, лікар може призначити блокатори гістамінових рецепторів. У загальному випадку терапія спрямована на зменшення кількості висипів і запобігання рецидивам. Для гострої форми хвороби проводиться невідкладне усунення симптомів. Як ліки від кропив'янки використовують системні глюкокортикоїди та амінофілін. 

Щоб обробити уражені ділянки, фахівець може порадити нестероїдні протизапальні місцеві засоби. Для лікування хронічної форми хвороби нерідко допускається прийом транквілізаторів та антидепресантів для покращення якості життя. При тяжких загостреннях допускається прийом кортикостероїдних препаратів. Лікар може порадити для пацієнта лосьйони та інші засоби для зовнішньої обробки, які включають анестезуючі речовини або ментол.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті