Які бувають типи ожиріння та лікування зайвої ваги

Здоров'я
28.08.2023

Додаткові кілограми порушують нормальне самопочуття, призводять до фізичних обмежень у повсякденному житті. Це ризик розвитку захворювань та патологій, що загрожують життю.

Що таке зайва вага та ожиріння

Термін ожиріння характеризує формування в тілі людини надлишкових відкладень жиру. Причини патології можуть бути різними, але вони завжди пов'язані з дисбалансом між енергією, що надходить, і фактичними витратами. Коли організм не встигає витрачати спожиті ккал, їхній залишок закономірно відкладається. Результат – поступове накопичення жиру, а разом з ним зростання маси та об'ємів.

Причини надмірної ваги

Зайва вага з'являється з багатьох причин, найчастішими є:

 • малоактивний спосіб життя – відсутність спорту та інших фізичних навантажень, сидяча робота, навчання;
 • неправильні харчові звички – захоплення фаст фудами, споживання жирної їжі, солодкої газованої води;
 • гормональні зміни;
 • спадкова схильність до набору маси;
 • порушення режиму відпочинку та відсутність достатнього сну;
 • нервова перенапруга, стреси;
 • прийом деяких лікарських засобів.

Особлива група причин у психіці людини. Недомовленість із близькими, низька самооцінка, внутрішня тривожність та бажання сховатися від навколишнього світу, проблеми у взаєминах із протилежною статтю. Це лише кілька пазлів психосоматики ожиріння. Психічний стан впливає на обмін речовин, що призводить до метаболічних порушень.

Ступені ожиріння у жінок та чоловіків

Перший крок для визначення масштабу проблеми – розрахунок ІМТ. Величина визначає співвідношення між масою людини і квадратом росту (м). З розміру перевищення маси тіла людини над середнім показником норми виділяють кілька стадій захворювання.

Ступінь

Ознаки ожиріння

Ожиріння 1 ступеня

Перевищення 20-30%, ІМТ 30-34,9. Пацієнт наголошує на появі задишки при фізичних навантаженнях. Можлива печія, легка набряклість.

Ожиріння 2 ступеня

Маса більша за норму на 30-40%, ІМТ 35-39,9. Характерна швидка втома, зниження працездатності. Нерідко є гіпертонія, порушується обмін вуглеводів. Візуально помітні жирові відкладення.

Ожиріння 3 ступеня

40-60% надлишкової маси. ІМТ 40-44,9. Відбуваються системні порушення у роботі внутрішніх органів. Задишка за будь-якої дії, нерідко турбують болі. Набрякають ноги. Виявляються ознаки діабету, проблем із суглобами (артрозу), холециститу.

Ожиріння 4 ступеня

Вага вдвічі перевищує норму. ІМТ понад 45. Самостійне пересування утруднене чи неможливе. Високий ризик смерті.

Симптоми ожиріння печінки – гіркота в роті, відрижка, тяжкість у правому підребер'ї, нудота, загальна стомлюваність – частіше з'являються на другій та третій стадіях захворювання.

Які бувають типи ожиріння

Залежно від характеру, локалізації, особливостей виділяють кілька типів патології.

Абдомінальний тип

Абдомінальне ожиріння характеризується акумуляцією жирових мас у верхній частині тіла. Найбільш схильні до ризику зони – груди, пахвові ділянки, живіт. Більш схильні до нього чоловіки. Високий ризик інфаркту, гіпертонії, підвищеного інсуліну.

Кортизолове ожиріння

Його розвиток пов'язаний зі стресом. Найчастіше виникає таке ожиріння у жінок. Проявляється збільшенням живота. Великий живіт може бути і при худорлявій статурі. У цій галузі жирові клітини найбільш сприйнятливі до кортизолу – гормону стресу.

Морбідне ожиріння

Третій ступінь ожиріння, що супроводжується порушеннями обміну речовин. Не відбувається через не повноцінне розщеплення їжі. Небезпечний для життя стан. Крім загальних причин часто спровоковано безконтрольним прийомом антидепресантів, гормональних препаратів. Лікування обов'язково включає прийом медикаментів. В інтернет аптеці Здравиця можна підібрати препарати для усунення широкого переліку патологій.

Аліментарне ожиріння

Ожиріння 1 ступеня у чоловіків і жінок не пов'язане з генетичною схильністю або гормональними порушеннями. Основна причина – незбалансований раціон, переїдання, гіподинамія. Найбільш добре піддається корекції.

Вісцеральне ожиріння внутрішніх органів

Жирові відкладення акумулюються не під шкірою, а навколо внутрішніх органів. Порушується їхня нормальна робота. Найчастіше страждають печінка, кишечник, підшлункова залоза. Вісцеральне ожиріння викликає серйозні функціональні порушення у роботі організму. Якщо трапилось ожиріння серця, є ризик смерті.

Зайва вага у дітей та підлітків

Основна причина надмірної ваги у дітей – порушення харчування. Прагнення з перших днів дитини годувати його якнайбільше і частіше загрожує серйозними проблемами. Виділяють три періоди ризику розвитку дитячого ожиріння – до 3 років, 5-7 років, 12-17 років.

Перший період характеризується початковим нарощуванням жирової тканини. З 5 до 7 років йде посилене накопичення. Тут негативну роль можуть грати порушення режиму дня, переважання в раціоні жирів і вуглеводів, стреси. У 12-17 років відбувається кардинальна перебудова організму. Поштовхом до появи надлишку жиру можуть стати гормональні зміни, гіподинамія, недостатній сон, незбалансоване та нерегулярне харчування.

Якщо момент втрачено і трапилось ожиріння першого ступеня, важливо провести комплексне обстеження щодо порушень у роботі організму. Наступний крок – контроль раціону. Для попередження рецидивів – впровадження правильних харчових звичок, регулярна фізична активність.

Діагностика та наслідки ожиріння для організму

Перший етап – огляд, фіксація антропометричних параметрів, товщина жирової складки на очеревині. Аналізи при ожирінні включають здачу крові на загальний аналіз та біохімію. Далі перевіряються гормони – статеві, щитовидної залози, гіпофіза. Для оцінки стану печінки та нирок перевіряються відповідні проби, здається загальний аналіз сечі. З інструментальних методів можуть бути задіяні КТ, УЗД проблемних областей, МРТ, підводне зважування.

Хронічний надлишок жирових відкладень може призвести до ускладнень:

 1. Патологія опорно-рухового апарату. Підвищене навантаження призводить до передчасного зношування суглобів, деформації хребта.
 2. Високий ризик інсулінозалежного цукрового діабету.
 3. Захворювання серцево-судинної системи, високий ризик інфаркту, інсульту.
 4. Розвивається артеріальна гіпертензія.
 5. Страждають органи травного тракту. З'являється постійна печія, може розвинутись жовчнокам'яна хвороба, цироз печінки.
 6. Порушення у роботі репродуктивної системи – зменшення лібідо, відсутність менструації, еректильна дисфункція.

Серед непрямих наслідків проблеми – низька самооцінка, розвиток комплексів, дискомфорт.

Лікування ожиріння: способи схуднути

Тактика боротьби з надлишком маси вибирається залежно від стадії захворювання, наявності супутніх патологій, віку.

Дієта та харчування при ожирінні

Стіл при ожирінні – дієта №8. Включає відварені, запечені та приготовлені на пару страви. Солі не більше 8-10 г щодня. Суворе обмеження на швидкі вуглеводи. Добове споживання рідини складає 1-1,5 л. Гіпокалорійний раціон спрямовано на зміну енергетичного балансу. Відсутні калорії організм братиме з жирових відкладень.

Фізична активність

Лікування ожиріння печінки, інших органів та організму в цілому обов'язково включає рухову активність. Інтенсивні навантаження не рекомендовано. Краще займатися тривало (від 40 хв. до 1,5 години), але в спокійному темпі. Оптимальна частота занять – через день. Паралельно зі спортом, скорочуйте періоди без руху. Хороший результат дають піші прогулянки, їзда велосипедом, плавання. Перехід до тренажерного залу рекомендовано після консультації лікаря.

Медикаментозне лікування

Лікарська терапія спрямована на зменшення почуття голоду, усунення порушень, що виникли в роботі органів. Хороший результат дають таблетки для схуднення.

Капсули Стифімол Плюс – збалансований комплекс амінокислот, калію, йоду та гарцинії. Нормалізує обмінні процеси, притуплює голод, підвищує життєвий тонус та фізичну витривалість.

Ідеал форте – хороший препарат для контролю ваги та очищення організму від шлаків та токсинів. У складі L-карнітин, бромелайн, гарцинія, зелений чай, гуарана.

Саксенда – розчин на основі ліраглутиду (аналогу людського пептиду ГПП-1). Ефективний для зниження маси тіла у поєднанні з низькокалорійною дієтою. Рекомендований для прийому при стартовому ІМТ 27-30 у комбінації з цукровим діабетом, гіпертонією, апное.

Товари рекомендовані експертами

Хірургічне втручання

Метод крайнього вибору за відсутності результату консервативної терапії:

 • регульований бандаж на шлунок;
 • гастрошунтування – ізолювання більшої частини шлунка та тонкої кишки від травної системи;
 • гастропластика з формуванням невеликого обсягу шлунка.

Профілактика

Профілактика ожиріння печінки та інших органів – енергетичний баланс між калоріями, що надходять і витрачаються. Якщо ви бачите поступовий набір ваги, збільште фізичну активність, перейдіть на малокалорійну дієту. При цьому раціон має бути повноцінним та збалансованим. Уникайте перекусів. Фізична активність для дорослих – від 2,5 години на тиждень. Для дітей важлива щоденна фізкультура – не менше години.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті