Підвищений тиск: опис
Підвищений тиск — це процес підвищення тиску в судинах організму, який також називають гіпертонією або гіпертензією. Його особливістю є той факт, що він може бути як самостійною хворобою, так і симптомом безлічі інших захворювань. У другому випадку спостерігають виникнення симптоматичної або вторинної артеріальної гіпертонії.
Високий тиск вважається одним з найпоширеніших хронічних захворювань сучасності, яке спостерігається як у людей похилого віку, так і у молоді.
У нормі середній показник артеріального тиску людини становить близько 130/80 мм ртутного стовпа. Значно вищі показники, які фіксуються в різний час і при декількох вимірах поспіль, є сигналом про розвиток патології. Варто відзначити, що підвищеними можуть бути не обидві цифри артеріального тиску одночасно. Ознакою захворювання є підвищення навіть однієї з них.
Як дізнатися причини виникнення високого тиску
В даний час медицині точно не відома справжня причина підвищеного тиску. Але все ж виділяється кілька факторів, які згодом можуть стати підставами для виникнення гіпертензії. До них належать такі процеси:
- спадкова схильність до підвищення артеріального тиску, що є основною причиною його виникнення;
- підвищена маса тіла;
- низький рівень фізичної активності протягом дня;
- неправильне харчування, незбалансований раціон і вживання в їжу шкідливих речовин, наприклад, надмірної кількості кухонної солі;
- постійні стреси, які надають шкоду організму в цілому;
- шкідливі звички — куріння й надмірне вживання алкоголю;
- підвищений рівень холестерину в організмі, що становить більше 5 ммоль/л.
З огляду на цілий ряд можливих причин виникнення хронічної гіпертонії кожній людині рекомендується регулярно перевіряти свій артеріальний тиск, проводячи цю процедуру мінімум кожні два роки. Якщо у вашій родині вже є ті, хто піддається підвищенню тиску, перевірку слід виконувати щорічно. Так ви зможете уникнути ускладнень, які нерідко бувають фатальними.
Як визначити симптоми підвищеного тиску в пацієнта
Звичайно ж, головним симптомом протікання патології є підвищений артеріальний тиск. Але щоб визначити, що це не ситуативне підвищення артеріального тиску, а захворювання дійсно є хронічним, необхідно провести вимірювання кілька разів при різних умовах. Якщо і в такому випадку будуть спостерігатися показники, величина яких буде перевищувати позначку в 140 (верхня) і 90 (нижня), необхідно звернутися до сімейного лікаря за консультацією.
Також про погане самопочуття, викликане високим тиском, свідчать і такі ознаки:
- сильний головний біль, що доставляє великий дискомфорт і не припиняється тривалий час;
- часті запаморочення, не пов'язані з зовнішніми факторами;
- безпідставне виникнення нудоти на тлі головного болю;
- стрімке збільшення частоти пульсу;
- поява болю, що локалізується в області серця;
- порушення зору і поява димки перед очима;
- поява задишки і нападів задухи;
- виникнення набряклості.
Такі симптоми свідчать про те, що хвороба прогресує і вже може зачепити весь організм, вражаючи й інші органи. У цьому випадку не варто займатися самолікуванням, а рекомендується оперативно звернутися до фахівця або викликати швидку допомогу.
Як здійснюється діагностика високого тиску
Крім вимірювань артеріального тиску і визначення його завищених показників, для найбільш точного визначення характеру патології медики застосовують ряд певних маніпуляцій. Після анамнезу захворювання лікар переходить до другого етапу його діагностики — лабораторно-інструментального. В ході цього етапу можуть вдатися до таких процедур:
- загального аналізу сечі та крові;
- електрокардіографії;
- проведення ультразвукового дослідження (УЗД) серця, а також при необхідності й інших органів: судин, нирок або наднирників;
- консультації офтальмолога для здійснення дослідження очного дна.
При проведенні професійної діагностики медики враховують абсолютно всі фактори, щоб оцінити можливі фактори ризику, визначити супутні клінічні стани і простежити, наскільки уражені органи-мішені. Це необхідно для складання правильного лікування в індивідуальному порядку.
Якою може бути профілактика підвищеного тиску
На думку більшості медиків, щоб уникнути хронічної гіпертензії, слід скоригувати свій звичний спосіб життя. Необхідно більше рухатися й підвищувати фізичну активність, гуляти на свіжому повітрі і стежити за тим, щоб харчування було правильним і збалансованим. Правильно складена дієта допоможе поліпшити роботу серця і знизити надмірну вагу, що теж позитивним чином вплине на зменшення симптоматики гіпертензії.
Тим, хто має спадкову схильність і схильність до підвищення артеріального тиску, рекомендується зменшити кількість споживаної солі, шкідливих жирів і продуктів з високим вмістом холестерину.
Також слід максимально відмовитися від таких шкідливих звичок, як куріння і зловживання алкоголем. Все це не тільки дозволить знизити тиск, але й сприятливо вплине на організм загалом.
Особливості лікування високого тиску
У більшості випадків пацієнти, які виявляють у себе підвищення артеріального тиску, намагаються знизити його самостійно. Для цього вони відвідують аптеки і купують будь-які таблетки від підвищеного тиску, які їм рекомендує фармацевт. Але це — складне захворювання, яке може призвести до важких ускладнень, і тому займатися самолікуванням не варто.
Лише досвідчений лікар зможе провести повну діагностику і визначити всю симптоматику хвороби, і тільки на підставі отриманих даних скласти курс лікування. Отримавши результати аналізів і провівши анамнез, медики призначають необхідні ліки від високого тиску з урахуванням супутніх патологій та індивідуальних вимог пацієнта.