Підвищений тиск: опис

Оновлено:
17.02.2021
Перевірено

Підвищений тиск — це процес підвищення тиску в судинах організму, який також називають гіпертонією або гіпертензією. Його особливістю є той факт, що він може бути як самостійною хворобою, так і симптомом безлічі інших захворювань. У другому випадку спостерігають виникнення симптоматичної або вторинної артеріальної гіпертонії.

Високий тиск вважається одним з найпоширеніших хронічних захворювань сучасності, яке спостерігається як у людей похилого віку, так і у молоді.

У нормі середній показник артеріального тиску людини становить близько 130/80 мм ртутного стовпа. Значно вищі показники, які фіксуються в різний час і при декількох вимірах поспіль, є сигналом про розвиток патології. Варто відзначити, що підвищеними можуть бути не обидві цифри артеріального тиску одночасно. Ознакою захворювання є підвищення навіть однієї з них.

Як дізнатися причини виникнення високого тиску

В даний час медицині точно не відома справжня причина підвищеного тиску. Але все ж виділяється кілька факторів, які згодом можуть стати підставами для виникнення гіпертензії. До них належать такі процеси:

 • спадкова схильність до підвищення артеріального тиску, що є основною причиною його виникнення;
 • підвищена маса тіла;
 • низький рівень фізичної активності протягом дня;
 • неправильне харчування, незбалансований раціон і вживання в їжу шкідливих речовин, наприклад, надмірної кількості кухонної солі;
 • постійні стреси, які надають шкоду організму в цілому;
 • шкідливі звички — куріння й надмірне вживання алкоголю;
 • підвищений рівень холестерину в організмі, що становить більше 5 ммоль/л.

З огляду на цілий ряд можливих причин виникнення хронічної гіпертонії кожній людині рекомендується регулярно перевіряти свій артеріальний тиск, проводячи цю процедуру мінімум кожні два роки. Якщо у вашій родині вже є ті, хто піддається підвищенню тиску, перевірку слід виконувати щорічно. Так ви зможете уникнути ускладнень, які нерідко бувають фатальними.

Як визначити симптоми підвищеного тиску в пацієнта

Звичайно ж, головним симптомом протікання патології є підвищений артеріальний тиск. Але щоб визначити, що це не ситуативне підвищення артеріального тиску, а захворювання дійсно є хронічним, необхідно провести вимірювання кілька разів при різних умовах. Якщо і в такому випадку будуть спостерігатися показники, величина яких буде перевищувати позначку в 140 (верхня) і 90 (нижня), необхідно звернутися до сімейного лікаря за консультацією.

Також про погане самопочуття, викликане високим тиском, свідчать і такі ознаки:

 • сильний головний біль, що доставляє великий дискомфорт і не припиняється тривалий час;
 • часті запаморочення, не пов'язані з зовнішніми факторами;
 • безпідставне виникнення нудоти на тлі головного болю;
 • стрімке збільшення частоти пульсу;
 • поява болю, що локалізується в області серця;
 • порушення зору і поява димки перед очима;
 • поява задишки і нападів задухи;
 • виникнення набряклості.

Такі симптоми свідчать про те, що хвороба прогресує і вже може зачепити весь організм, вражаючи й інші органи. У цьому випадку не варто займатися самолікуванням, а рекомендується оперативно звернутися до фахівця або викликати швидку допомогу.

Як здійснюється діагностика високого тиску

Крім вимірювань артеріального тиску і визначення його завищених показників, для найбільш точного визначення характеру патології медики застосовують ряд певних маніпуляцій. Після анамнезу захворювання лікар переходить до другого етапу його діагностики — лабораторно-інструментального. В ході цього етапу можуть вдатися до таких процедур:

 • загального аналізу сечі та крові;
 • електрокардіографії;
 • проведення ультразвукового дослідження (УЗД) серця, а також при необхідності й інших органів: судин, нирок або наднирників;
 • консультації офтальмолога для здійснення дослідження очного дна.

При проведенні професійної діагностики медики враховують абсолютно всі фактори, щоб оцінити можливі фактори ризику, визначити супутні клінічні стани і простежити, наскільки уражені органи-мішені. Це необхідно для складання правильного лікування в індивідуальному порядку.

Якою може бути профілактика підвищеного тиску

На думку більшості медиків, щоб уникнути хронічної гіпертензії, слід скоригувати свій звичний спосіб життя. Необхідно більше рухатися й підвищувати фізичну активність, гуляти на свіжому повітрі і стежити за тим, щоб харчування було правильним і збалансованим. Правильно складена дієта допоможе поліпшити роботу серця і знизити надмірну вагу, що теж позитивним чином вплине на зменшення симптоматики гіпертензії.

Тим, хто має спадкову схильність і схильність до підвищення артеріального тиску, рекомендується зменшити кількість споживаної солі, шкідливих жирів і продуктів з високим вмістом холестерину.

Також слід максимально відмовитися від таких шкідливих звичок, як куріння і зловживання алкоголем. Все це не тільки дозволить знизити тиск, але й сприятливо вплине на організм загалом.

Особливості лікування високого тиску

У більшості випадків пацієнти, які виявляють у себе підвищення артеріального тиску, намагаються знизити його самостійно. Для цього вони відвідують аптеки і купують будь-які таблетки від підвищеного тиску, які їм рекомендує фармацевт. Але це — складне захворювання, яке може призвести до важких ускладнень, і тому займатися самолікуванням не варто.

Лише досвідчений лікар зможе провести повну діагностику і визначити всю симптоматику хвороби, і тільки на підставі отриманих даних скласти курс лікування. Отримавши результати аналізів і провівши анамнез, медики призначають необхідні ліки від високого тиску з урахуванням супутніх патологій та індивідуальних вимог пацієнта.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті