Як швидко вилікувати застуду та не допустити розвитку ускладнень

Здоров'я
03.10.2023

Ще кілька годин тому людина відчувала себе здоровою і повною сил, а зараз з'явилося печіння в носі, слабкість і головний біль? Так дається взнаки ГРВІ. Як швидко позбутися недуги та повернутися до звичного життя?

Більшість респіраторних захворювань спричиняє вірусна інфекція. Різноманітність ГРЗ описується одним словом – застуда. Вона вважається сезонною хворобою, оскільки пік поширеності посідає холодну пору року. Переохолодження послаблює місцевий імунітет, дозволяючи вірусам проникнути в організм.

Чому застуда так швидко "підкрадається"?

Основні «ворота» інфекції – ніс, горло, носоглотка. При зниженні температури навколишнього повітря відбувається спазм капілярів. Це призводить до порушення кровообігу (на локальному рівні). В результаті на слизові не потрапляють у потрібній кількості клітини, необхідні для захоплення та нейтралізації вірусів. Так патоген проникає в організм і починає активно розмножуватись.

Також в осінньо-зимовий період недостатньо природних факторів проти застуди. Зменшується кількість сонця, а разом з ним і вітамін D. Зменшується кількість свіжих фруктів та овочів, а з ними і надходження вітамінів. Людина проводить більше часу в замкнутих приміщеннях, де є підвищена концентрація вірусів. У цей період хороші смородина, вишня, малина - при застуді їх також необхідно включати до раціону, але краще підтримати імунітет до зіткнення з вірусом.

Як влаштовано поширення вірусів?

Поширення інфекції відбувається переважно повітряно-краплинним шляхом (при кашлі, чханні, розмові). Людина заражається вдихаючи інфіковані частинки. Другий шлях – контактний (через дотик до заражених об'єктів). Якщо така рука торкається слизової оболонки (носа, очей, губ), відбувається зараження. Контактний шлях поширення інфекції менш частий, оскільки вірус неспроможен довго існувати поза організмом. Саме тому для профілактики застуди важливо стежити за гігієною та регулярно мити руки.

Роль імунної системи у боротьбі з застудою

Одужання при ГРВІ – результат роботи організму. Ліки від застуди полегшують катаральну симптоматику, запобігають розвитку ускладнень, поки імунітет справляється з інфекцією. Вони не покликані лікувати (крім противірусних). Якщо організм вже стикався з таким чи подібним вірусом, захворювання пройде легше, а одужання буде швидшим. Такою є специфіка роботи імунних клітин. Зустрівшись з інфекцією, вони виробляють антитіла і «запам'ятовують» патоген. Але для сильного та надійного захисту важливо зміцнювати та постійно підтримувати організм.

Основні симптоми застуди: дізнаємося ворога по обличчю

Респіраторні захворювання складно сплутати з іншою хворобою. Специфічні симптоми застуди:

 • чхання, сльозотеча;
 • печіння в носових ходах, в області чола;
 • нежить (ринорея);
 • першіння, біль у горлі;
 • осиплість голосу.

Вже за кілька годин після перших проявів ГРВІ може з'явитися слабкість у тілі, озноб, ломота у м'язах, біль у суглобах. Температура може підвищуватись або залишатися в межах норми. Кашель з'являється не завжди. Через 1-2 дні виділення з носа можуть набути жовтувато-зеленого відтінку. У цьому випадку потрібна консультація лікаря. Він визначить, йдеться про гнійний риніт або синусит, допоможе підібрати краплі від нежитю або препарати системної дії.

Відмінність застуди від грипу

Захворювання викликають віруси, але різних типів. Перебіг грипу гостріший і агресивніший. Якщо при ГРЗ температура нормальна або субфебрильна, при ГРВІ – до 38,5°C, то при грипі цифри легко досягають позначки 39-40°C.

При грипі, як і при застуді, болять очі, м'язи, тіло. Першою з'являється лихоманка. Катаральні ознаки (нежить, кашель) виникають через 2-3 дні хвороби.

Небезпека недуги – у ускладненнях. Опускаючись у дихальні шляхи, інфекція може спричинити пневмонію. Під «ударом» також серцевий м'яз, нирки. У числі найбільш загрозливих ускладнень – менінгіт.

Коли час бити на сполох?

Легке нездужання не потребує медичного контролю. Візити до лікарні під час вірусної активності підвищують ймовірність «підхопити» нову інфекцію. Звертання до лікаря необхідно:

 1. Якщо захворіла дитина. Недосконалість імунної системи та анатомічні особливості дитячого організму підвищують ймовірність бактеріальних ускладнень.
 2. Втрата нюху при застуді – не рідкість. Але якщо аносмія триває більше тижня, симптоми ГРВІ зберігаються або розширюються, потрібна консультація медика.
 3. Сильна лихоманка (понад 39°C) більше 3 днів без ознак покращення самопочуття.
 4. Повторне підвищення температури після кількох (1-3) днів нормальних показників – велика ймовірність бактеріальної інфекції.
 5. Ліки від кашлю не приносять полегшення та покращення. Не варто плутати з залишковим кашлем, який після ГРВІ може зберігатися (але поступово згасати) протягом двох тижнів.
 6. З'явився біль у грудях, утруднене дихання.
 7. У мокроті кров'яні виділення.
 8. Збереження риніту та сильної закладеності понад 1,5 тижнів. При виділеннях з носа гнійного характеру необхідна консультація ЛОР.

Якщо виникла застуда при ГВ чи вагітності, не варто хаотично приймати ліки чи чекати, що все пройде саме собою. Зверніться до лікаря. Він підбере препарати, які допоможуть полегшити стан та наблизити одужання.

Як лікувати застуду – перевірені способи

Активна реплікація та поширення вірусу в організмі призводить до появи катаральних симптомів. Можлива поява лихоманки, міалгії. Специфічної терапії ГРВІ немає. При перших ознаках застуди (у перші 24-48 год) виправданий прийом противірусних засобів з імуностимулюючою та імуномодулюючою дією. Для нормалізації стану застосовують симптоматичні ліки.

Аптечні засоби від застуди

Аптечний асортимент представлений препаратами місцевої та системної дії. Це назальні спреї та краплі, таблетки, сиропи, порошки, мазі, пастилки та льодяники. Щоб покращити стан при застуді, можна приймати ліки наступних категорій.

Група препаратів

Терапевтичний ефект

Судинозвужувальні засоби (краплі, спреї)

Впливаючи на адренорецептори, ліки викликають звуження судин та зменшення набряку. В результаті йде закладеність, з'являється можливість очистити носові ходи та пазухи від слизу. Засоби також ефективні, якщо заклало вуха під час застуди.

Розчини для промивання

Спреї з ізотонічними розчинами для вимивання інфекції зі слизових носа.

Противірусні (інтерферони, індуктори інтерферону)

Перша група – препарати із готовим інтерфероном у складі. Знищують віруси, блокують їхнє розмноження. Друга група – імуностимулюючі. Активують вироблення організмом α, β, γ-інтерферонів для придушення вірусів. Які ліки пити при застуді дорослим – Аміксин IC, Лаферон, Амізон, Арбівір.

Порошки від застуди

Комбіновані препарати з жарознижувальним, судинозвужувальним, антигістамінним компонентами. Часто містить високі дози вітаміну С. Дають швидке полегшення. Усувають лихоманку, ломоту в тілі, закладеність носа. Це ударні засоби від застуди на основі парацетамолу.

Анальгетики-антипіретики

Парацетамол, ацетилсаліцилова кислота. Усувають жар, головний та м'язовий біль. Аспірин запобігає також загусенню крові, тромбоутворенню.

НПЗЗ

Нестероїдні засоби. Надають протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію. Не поширені у терапії ГРВІ. Призначають частіше для усунення лихоманки за слабкої ефективності парацетамолу. Дозволено засоби на основі ібупрофену.

Для усунення першіння в горлі застосовують льодяники з травами – Травосил, Бронхо Веда, Лінкас. Краплі та спреї в ніс із рослинним складом – Піновіт, Неонокс, Сезорін. Застуда у дитини вимагає застосування практично тих самих засобів, що й у дорослих. Головне – стежити за інструкцією за дозуванням та віковими нормами. Основне обмеження – це протизастудні порошки. Аміцитрон, Фервекс, Фарматитрон та інші засоби дозволені з 12 років. Така сама заборона поширюється і на трав'яний чай від застуди Інсті. Для лікування дітей можна використовувати рослинний склад Дефлю (з 3 років), гарячий чай Бронхо Веда (з 6 років).

Товари рекомендовані експертами

Народні рецепти: що справді допомагає?

Комплексна терапія – основа швидкого позбавлення вірусів. Доповнити аптечні препарати можна засобами народної медицини. Намагайтеся частіше пити вітамінізований чай з малиною, смородиною, лимоном, шипшиною (якщо немає протипоказань). Чабрець, калина при застуді не дадуть розгулятися кашлю, що починається. Відвар з липою має жарознижувальну та протизапальну дію.

Вітаміни від застуди та добавки: справжні захисники здоров'я

Гарна робота імунної системи неможлива без достатньої присутності в організмі вітамінів та мінеральних сполук. Для успішної боротьби з вірусною інфекцією в організмі має бути достатня кількість вітамінів А, С, Е, D, сполук групи, цинку, селену, жирних кислот. Отримати їх з їжею можна, але при їх активній витраті на тлі ГРВІ запаси не встигатимуть поповнюватися. Готові вітамінні комплекси містять оптимальну добірку елементів за кількістю та видовим розмаїттям. Ефективні вітаміни при застуді – це Zest мультивітамін, Доппельгерц актив від А до Цинку + імун, Zest кідс мультивітамін, Квадевіт (актив, імун), Афлубін іммуфаст, Памп, Дуовіт.

Як прискорити одужання

Щоб швидко одужати від застуди в домашніх умовах, дотримуйтесь простих правил:

 1. Розмаїтість рідини – вода (без газу), чаї, фреші, компоти. Активна робота системи виділення сприяє очищенню організму від токсинів, не дозволяє вірусам «зануритися» у слизові.
 2. Повноцінний відпочинок. Відхід до сну не пізніше 22:00. Тривалість сну – не менше 8-9 годин.
 3. Збалансований раціон, насичений вітамінами. Швидкі вуглеводи, трансжири, копчення, солодощі не користуються, але створюють додаткове навантаження.
 4. Аромотерапія, інгаляції з ефірними оліями. Перше, що рекомендується застосовувати при застуді – масло чайного дерева. Швидко усуває набряк слизової оболонки, закладеність носа, зменшує кількість слизових виділень. Має противірусний ефект.
 5. Регулярно провітрюйте та зволожуйте приміщення.
 6. Промивайте ніс сольовими розчинами. Такий засіб можна приготувати самостійно або придбати в інтернет аптеці Здравиця Аквамакс, Аква Маріс, Хьюмер, Акванекс, Атомер.

Профілактика: як уникнути застуди?

Завжди краще запобігти проникненню інфекції, ніж лікувати застуду. Профілактичні рекомендації включають такі заходи:

 • одягайтеся погодою, не переохолоджуйтесь;
 • після приходу додому перед їжею обов'язково мийте руки з милом;
 • не забувайте про вологе прибирання, дезінфікування поверхонь загального доступу (вимикачі, пульти, дверні ручки, кухонні поверхні);
 • якщо хтось із членів сім'ї захворів, виділіть для нього окремий посуд та столові прилади;
 • при чханні, кашлі використовуйте серветку або згин ліктя;
 • уникайте контактів з людьми, які мають ознаки ГРВІ;
 • стежте за харчуванням, не перевтомлюйтесь, займайтеся спортом (або хоча б робіть зарядку).

Що ще важливо знати про застуду та лікування

Щоб лікування застуди було ефективним та безпечним, необхідно правильно підбирати лікарські засоби.

Антибіотики при застуді: потрібні чи ні?

Антибіотики не діють на віруси. Якщо немає бактеріального ускладнення, вони не використовуються. Така терапія буде не лише неефективною, а й шкідливою. Антибактеріальні засоби порушують природні механізми захисту, знищуючи як шкідливі, і корисні мікроорганізми. В результаті активність вірусів лише зросте. Неконтрольований прийом веде до резистентності до ліків.

Грітися при застуді: добре чи погано?

Помірно гарячий душ розслаблює м'язи, покращує кровообіг. В результаті зменшується головний біль, дискомфорт у суглобах та загалом у тілі. Вологе повітря добре впливає на слизові оболонки органів дихання. Зменшується першіння у горлі, проходить закладеність носа. Таке лікування застуди допустиме, але лише за нормальної температури тіла.

Чи правда, що не можна пити Німесіл при застуді?

Діюча речовина ліків – німесулід. Препарат відноситься до НПЗП – знеболює, зменшує запалення, усуває температуру. Інструкція до Німесилу містить заборону на прийом ліків при лихоманці та/або грипоподібних станах (див. розділ Протипоказання). Пити при ГРВІ цей порошок не можна.

Що можна вагітним при застуді?

Застуда при вагітності – подвійне випробування для жінки. Перелік дозволених препаратів значно звужується. Лікування лише симптоматичне (без противірусних засобів). Для промивання носа можна використовувати гомеопатію Делуфен, спрей Акварінол. Для лікування – краплі з ефірними оліями Піновіт. Протинабрякову та секретолітичну дію мають таблетки з рослинним складом Синупрет. Для нормалізації температури дозволено Парацетамол. При дискомфорті у горлі підійде спрей для горла Інгаліпт, льодяники Ісла-моос. Від кашлю застосовують Амброксол, Мукалтін. Усі призначення мають бути узгоджені з лікарем.

Чи можна робити вакцину при застуді?

На момент вакцинації людина має бути здоровою. Рекомендований інтервал – 2-4 тижні після одужання.

Чи можна займатися спортом під час застуди?

З активними фізичними навантаженнями краще почекати. Легкий спорт, прогулянки, якщо вони не викликають перевтоми та дискомфорту, навпаки корисні. Поліпшується кровообіг, мікроциркуляція, підвищується насичення клітин киснем. Якщо немає температури, дискомфорту в тілі, заняття цілком допустимі.

Як відрізнити застуду від алергії?

При схожій клінічній картині алергія не викликає лихоманку, біль у м'язах та суглобах. Що ще використовувати для діагностики? Лабораторні аналізи. ОАК при алергії покаже підвищення еозинофілів, при ГРВІ – будуть збільшені ШОЕ та лейкоцити. Також алергічну реакцію вказує підвищення специфічного IgE. Вірусна інфекція на нього не впливає.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті