Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АКСЕФ АМИЗОН АМИНОЛ АМПИЦИЛЛИН БЕНЗИЛПЕНИЦИЛЛИН ГЕПАЦЕФ ЗАЦЕФ ЛАФЕРОБИОН

Менінгіт

Оновлено:
03.09.2021
Перевірено

Менінгіт - це інфекційне захворювання, яке зачіпає оболонки спинного або головного мозку. Дана патологія характеризується пошкодженням зовнішньої частини мозку, яке тягне за собою ряд ускладнень. Залежно від причини появи менінгіт ділять на інфекційний і неінфекційний. Збудниками інфекційного менінгіту є патогенні грибки, найпростіші мікроорганізми, бактерії, віруси. 

Серед основних причин гнійного менінгіту виділяють ураження оболонки мозку стафілококами, пневмококами, менингококками. Асептична форма захворювання зустрічається рідше і може бути викликана препаратами, вакцинами, хворобами неінфекційної природи. Потрібно пам'ятати, що дане захворювання є дуже небезпечним і вимагає невідкладної допомоги. Навіть при своєчасному зверненні до медиків близько 16% пацієнтів гине. Летальність при лікуванні, розпочатому невчасно, становить 50% від випадків всіх звернень.

Причини виникнення менінгіту, передумови для захворювання

Причинами появи менінгіту є інфекції, віруси, грибки, інші патогени, а також лікарські засоби, ін'єкції, травми, аутоімунні захворювання - ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак. Заразитися менінгітом можна через повітряно-крапельний, орально-фекальний, контактно-побутовий шляхи, а також через брудну воду. Збудники хвороби передаються через кров, лімфу, плаценту. Серед препаратів, які можуть викликати захворювання, виділяються нестероїдні протизапальні препарати, деякі антибіотики. Асептична форма захворювання може бути спровокована розривом кісти в мозку. Причиною менінгіту можуть бути вакцини.

У групі ризику знаходиться кілька вікових груп - діти до 5 років, підлітки та молоді люди у віці від 15 до 25 років, дорослі старше 55 років. Захворіти на менінгіт ризикують ті, хто змушений перебувати серед великої кількості людей - співробітники медичних установ, студенти, вихованці дитячих будинків, призовники, військовослужбовці. Інфекції, що викликають менінгіт, можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом. Високий ступінь небезпеки захворювання становить для людей з ослабленим імунітетом.

Симптоми менінгіту у дітей і дорослих

До основних ознак менінгіту у дітей, підлітків і дорослих відносять високу температуру, яка досягає 39 ℃ або вище, сплутаність свідомості, сильні головні болі, ригідність потилиці, судоми, втрата свідомості, порушення психіки. У пацієнта можуть бути галюцинації та марення, підвищене збудження, апатія або занепокоєння, починаються хаотичні рухи. Також нерідко менінгіт супроводжують висипання по всьому тілу. У хворого може з'явитися нудота і блювота. Менінгіт викликає сильну сонливість. У міру прогресування менінгіт може спровокувати кому і летальний результат. Необхідно враховувати, що симптоми захворювання залежать від типу збудника, тому ознаки можуть бути розмитими. Вони нерідко схожі на симптоми панкреатиту. Переплутати менінгіт можна з енцефалітом.

У немовлят менінгіт проявляється труднощами при годуванні, аномальної млявістю і сонливістю, вибухне джерельця, діареєю. На тлі цього можуть з'являтися висип і судоми. Дана симптоматика може бути розпливчастою, що ускладнює діагностування захворювання у дитини. При підозрі на менінгіт слід викликати швидку.

Важливо враховувати, що захворювання може протікати в трьох типах залежно від швидкості появи симптоматики. Для блискавичного менінгіту характерно різке наростання симптомів і погіршення загального стану. При такому типі захворювання висока ймовірність летального результату в першу добу, тому при найменших ознаках швидкого прояву симптомів необхідно терміново звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Гостра форма менінгіту починається через кілька днів після зараження і відрізняється яскраво вираженими симптомами, може швидко привести до летального результату. При хронічному менінгіті симптоми наростають і посилюються поступово.

Діагностика менінгіту в медичній установі

Діагностувати захворювання можна за допомогою лабораторних аналізів. З їх допомогою виявляють збудника і встановлюють необхідну схему лікування.

Профілактика менінгіту у дітей і дорослих

Знизити ймовірність захворювання можна за рахунок особистої гігієни, так як збудники менінгіту передаються повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом. Патогени можуть також міститися на поверхні їжі. Необхідно пити тільки кип'ячену або бутильовану воду, ретельно мити овочі і фрукти, піддавати продукти термічній обробці. Не можна допускати попадання води в порожнину рота при купанні в басейнах і водоймах. Важливо зміцнювати імунітет і вчасно лікувати будь-які інфекційні та запальні захворювання в організмі. У будинку потрібно проводити вологе прибирання не рідше двох разів на тиждень. Людям з ослабленим імунітетом варто уникати відвідування масових заходів. Якщо в колективі один з його членів захворів на менінгіт, необхідно ввести карантин. Від менінгококової інфекції можна зробити вакцину.

Лікування менінгіту за допомогою медикаментів

При лікуванні менінгіту важливо враховувати тип збудника, а також індивідуальні особливості пацієнта. Призначити схему лікування захворювання може тільки лікар, самостійний прийом таблеток від менінгіту загрожує важкими ускладненнями і летальним результатом. Для системного лікування захворювання застосовують комплекс препаратів, який включає в себе антибіотики, засоби, які зменшують симптоматику і підтримують організм в боротьбі з інфекцією. Терапія, спрямована проти захворювання, складається з антибіотиків пеніциліну, ампіциліну і цефтриаксону разом з іншими ліками відменінгіту.При виборі препаратів лікар враховує, чи є захворювання первинним або ж вторинним, так як це безпосередньо впливає на підбір лікарських засобів.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті