Причини безсоння і як швидко заснути

Здоров'я
30.08.2023

Відпочинок необхідний організму людини не менше, ніж повітря та вода. Порушення сну можуть виникнути у будь-якому віці, у тому числі й у дітей. Недостатній відпочинок веде до погіршення самопочуття, проблем зі здоров'ям.

Що таке безсоння?

Розлад сну, тривалість якого становить понад 4 тижні, в медицині носить термін інсомнія. Це поняття включає всі типи порушень – проблеми із засинанням, переривчастість сну, його недостатня тривалість, ранні ранкові пробудження. Як швидко заснути?

Розрізняють два типи порушення – гостре та хронічне. У першому випадку розлади сну тривають не більше 3 місяців, частота епізодів – від 3 разів на тиждень. Можуть проходити самотужки. При збереженні симптоматики і далі йдеться про перехід безсоння до хронічної форми.

Симптоми захворювання

Про наявність проблеми можна судити з таких факторів. Процес засинання триває довго і болісно. Щонайменше один раз за ніч відбувається пробудження, після якого не вдається відразу заснути. Ранковий підйом надто ранній. Протягом дня присутні втома, нестача енергії. Увага розсіяна, сонливість.

Причини безсоння

Безсоння – це хвороба, але не патологічний розлад. Вона може розвиватися самостійно під впливом зовнішніх факторів або бути маркером проблем всередині організму. Симптомом яких хвороб вона є? Порушення сну нерідко присутні при відхиленнях у роботі щитовидної залози, травмах головного та спинного мозку, захворюваннях органів ШКТ, зубного болю. Пацієнти з раком можуть також страждати від інсомнії.

Основні причини безсоння:

 • незручне спальне місце – ліжко, матрац, подушка;
 • присутність стороннього шуму, яскраве світло, важке повітря;
 • нервова напруга – стрес, переживання травмуючих психіку ситуацій;
 • незвична обстановка;
 • депресивні або тривожні розлади;
 • прийом лікарських препаратів;
 • надмірне споживання алкоголю, кофеїновмісних напоїв, ноотропних засобів, антидепресантів, нейролептиків;
 • психологічна втома – конфлікти у сім'ї, з колегами, друзями.

Нерідко виникає безсоння під час вагітності. Заважають спати великий живіт, утруднене дихання, емоційна нестабільність, тривожність.

Безсоння при вагітності

Протягом 9 місяців виношування дитини організм жінки переживає безліч трансформацій. Їх наслідком нерідко стають зміни у звичному способі життя, у тому числі режиму відпочинку та неспання. Безсоння під час вагітності може розвиватися через гормональні зміни, токсикоз, тривожні думки. Ближче до третього триместру частим супутником стає печія. Протягом ночі можуть кілька разів виникнути позиви до туалету.

Що можна зробити в домашніх умовах? Створити максимально комфортну для сну обстановку. Обов'язково провітрюйте кімнату, навіть у холодну пору року. Якщо мучить печія, поставте подушку так, щоб голова та груди перебували на піднесенні. Прийняти зручну позу та розслабитись допоможе спеціальна подушка для майбутніх мам. Що робити, якщо не можеш заснути через нічні судоми литкових м'язів? Додайте в раціон багаті магнієм, калієм та кальцієм продукти. Поліпшить кровообіг контрастним душем для ніг.

Безсоння у підлітка, дитини

Проблеми із засипанням можуть виникнути як у підлітковому віці, так і у дитини перших років життя. Специфічні причини інсомнії у дітей – нічні страхи, гіперактивність, емоційна незрілість. Постарайтеся не порушувати порядок дня, забезпечте комфортну фізичну та психологічну обстановку, достатнє перебування на свіжому повітрі. За відсутності позитивної динаміки зверніться до невролога.

Порушення сну у підлітка часто пов'язані з великою кількістю гаджетів, комп'ютерними іграми, зниженням рухової активності. Організм не втомлюється фізично, а мозок сповнений спецефектів та яскравих вражень. Як заснути швидко та міцно? Зменшити споживання шоколаду. Виключити енергетику. Відмовитися від смартфона та комп'ютера мінімум за годину до сну. Додати спорт, прогулянки на вулиці. Якщо причина у конфліктах – у сім'ї, з друзями, на навчанні – допомогти у їх вирішенні. Можливо, буде потрібна консультація психолога.

Як швидко заснути під час безсоння?

Заснути вночі без снодійного допоможуть спеціальні дихальні техніки та прийоми медитації.

Як заснути за 5 хвилин

Задіяти активні точки організму – по 30 секунд на кожну. Вправу виконувати за годинниковою стрілкою. Теплими пальцями масажуйте вухо, рухаючись від мочки до верхньої точки вушної раковини. Далі виконуйте вкручувальні рухи в точці сходження брів. Завершальний крок – аналогічна робота з скронями.

Як заснути за 1 хвилину?

Якщо настало безсоння, що робити в домашніх умовах? Спробуйте дихальну техніку 4-7-8. Кінчик язика впирається у піднебіння за передніми зубами. На глибокому вдиху рахуєте до 4. Далі зупиняєте дихання на 7 секунд. Повільно з шумом видихаєте протягом 8 секунд. Кількість повторів не обмежена. Вправа уповільнює ЧСС, настає фізичне розслаблення. Класичне заспокійливе не буде потрібно, а ефект буде схожий на медичні препарати.

Лікування та профілактика

Перед початком терапії необхідно пройти обстеження та встановити причину інсомнії. Якщо вона є наслідком захворювання, підбирається специфічна терапія.

Для лікування безсоння, викликаного тривожністю та нервовою перенапругою, можна використовувати собачу кропиву (відвар або краплі), валеріану, м'яту. Природні заспокійливі мають м'яку дію, мають мінімум протипоказань.

В якості екстреної допомоги можуть застосовуватися снодійні. В онлайн аптеці Здравиця можна придбати препарати з доксіламіном (Сонміл, Валокардин, Донорміл, Гіпнос), Solgar мелатонін. Засоби випускають у краплях, таблетках. Можуть викликати звикання. Заспокоїтися та зняти тривожність допоможуть склади з рослинними компонентами – Карвеліс, Калмавіс, Екстрасед, Алора, Ново-Пассит, Нотта. Хороший результат дає техніка акупунктури.

Як швидше заснути:

 • встановіть регулярний графік підйому та сну;
 • необхідна легка, але щоденна, фізична активність – звичка прогулятися перед сном, пробіжка чи поїздка на велосипеді;
 • створіть комфортні умови в кімнаті – тиша, відсутність світла, зручна постіль;
 • перед сном прийміть розслаблюючу ванну або теплий душ;
 • небажано пускати вихованця на ліжко - вони можуть відволікати під час засинання, заважати вночі;
 • за 2-3 години до сну відмовтеся від телефону, телевізора, комп'ютера.

Часті питання

Розглянемо актуальні питання, пов'язані з інсомнією. Чому збився режим сну? Як полегшити засипання?

Безсоння після алкоголю що робити?

Причина проблеми – порушення в роботі ЦНС, що виникають з вини спиртовмісних напоїв. Це призводить до погіршення харчування нейронів, кисневого голодування та відмирання нервових клітин. Тому найкраще рішення – скоротити споживання алкоголю чи повністю відмовитися від нього. Приймати снодійне не можна. Можуть виникнути сплутаність свідомості, зупинка дихання. Намагайтеся прийняти комфортну позу і розслабитися.

Товари рекомендовані експертами

Вдень хочу спати, а вночі не можу заснути?

Денний відпочинок не може бути повноцінною альтернативою нічному. Тривалий сон вдень спричинює підвищення рівня глюкози. Як наслідок – ризики гормональних порушень, цукрового діабету. В організмі збивається графік відпочинку та неспання. Щоб зменшити сонливість в обідню пору, не переїдайте. Зробіть легку розминку. Заваріть каву або зелений чай.

Прокидаюся серед ночі і не можу заснути, що робити?

Тривожність, проблеми на роботі, у сім'ї, з навчанням нерідко стають причиною частих нічних пробуджень. Повторно заснути неможливо через думки в голові. Якщо така ситуація сталася, намагайтеся не розплющувати очі, не перевіряти час, не вставати без потреби в туалет. Намагайтеся розслабитися. Дихайте повільно та глибоко. Добре допомагає внутрішня установка «не спи». Організм людини – складний механізм і реагує з точністю навпаки.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті