Запалення легенів

Оновлено:
02.07.2021
Перевірено

Запалення легенів - це захворювання, яке вражає легені й порушує газообмін в організмі. Пневмонія часто має інфекційне походження, її збудниками виступають численні патогенні мікроорганізми - бактерії, віруси, гриби. Розрізняють декілька типів запалення легенів - позалікарняного або внутрішньолікарняного типу, аспіраційну пневмонію.

Причини виникнення запалення легенів у дорослих і дітей

Причинами появи запалення легенів можуть стати переохолодження, інфекція, перенесене ГРВІ, хронічні захворювання, які знижують імунітет, куріння, штучна вентиляція легенів у відділенні інтенсивної терапії. Ризики захворіти на пневмонію зростають, якщо людина перехворіла на бронхіальну астму, хронічне обструктивне захворювання легень, має хронічні захворювання серцево-судинної системи, туберкульоз, ВІЛ або СНІД, цукровий діабет, цироз печінки, а також у пацієнтів, які пройшли трансплантацію органів або курс хіміотерапії, приймають стероїди.

Симптоми запалення легенів - як вчасно розпізнати захворювання

Симптоми пневмонії різноманітні та мають кілька ступенів інтенсивності. Ознаки запалення легенів залежать від стадії хвороби, типу патогена, який її викликав, а також від загального стану здоров'я пацієнта. Розрізняють легкі симптоми пневмонії, які дуже схожі на симптоми ГРВІ або звичайної застуди. Єдина відмінність у такому випадку - їхня тривалість. Серед ознак запалення легенів розрізняють:

  • Задишку в стані спокою або під час невеликих навантажень;

  • Біль у грудях;

  • Втому;

  • Мокротиння в кашлі;

  • Зниження фізичної активності;

  • Підвищену або знижену температуру - для людей з ослабленим імунітетом.

У деяких випадках запалення легенів може спровокувати розлади шлунково-кишкового тракту. Варто зазначити, що у новонароджених і немовлят пневмонія може протікати безсимптомно, а у міру погіршення стану супроводжуватися лихоманкою, блювотою, відсутністю енергії, кашлем. 

Діагностика запалення легенів і методики визначення захворювання

При підозрі на пневмонію лікар призначає комплекс досліджень, які дозволяють встановити діагноз. Серед них - аналіз крові, за допомогою якого можна визначити наявність бактеріального запалення в організмі, встановити тип мікроорганізмів, які викликали захворювання. Також фахівець призначить рентгенографію грудної клітини, щоб визначити локалізацію пошкоджених ділянок. Може призначатися пульсоксиметрія, комп'ютерна томографія, пункція плевральної порожнини і аналіз харкотиння. Необхідність тих чи інших досліджень встановлюється індивідуально, виходячи з особливостей пацієнта - ступеня тяжкості симптомів, віку, супутніх захворювань і т. д. Після того як буде поставлений діагноз, визначається схема лікування.

Як здійснити профілактику запалення легенів

Важливим аспектом профілактики пневмонії є гігієна. Щоб уникнути запалення легенів, завжди мийте руки після того, як виходите за межі свого житла. Рекомендується користуватися санітайзерами у місцях великого скупчення людей. Варто максимально обмежити контакти з потенційними джерелами зараження. Дієвим профілактичним заходом, що запобігає запаленню легенів, стає збалансоване правильне харчування, багате на вітаміни та мінерали. Слід частіше провітрювати приміщення і здійснювати вологе прибирання. Необхідно ретельно уникати переохолодження або перегріву.

Оскільки пневмонія може розвиватися на тлі загального ослабленого стану організму, варто чергувати роботу з перервами на відпочинок. Особливо це важливо для людей, які схильні до частих стресів і високих навантажень, а також для тих, хто страждає на хронічні захворювання ендокринної, бронхолегеневої, серцево-судинної системи.

При запаленні легенів необхідно пити більше рідини, переважно чисту воду, оскільки організм найчастіше під час пневмонії стикається зі зневодненням. На весь час перебігу захворювання суворо рекомендується регулярно відпочивати й уникати будь-якої повсякденної роботи, оскільки пневмонія може рецидивувати і викликати ускладнення. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря і призначеної ним схеми прийому ліків.

Лікування запалення легенів лікарськими засобами

Лікування запалення легенів базується на пригніченні інфекції та боротьбі з ускладненнями. Для цього лікар може призначити комплекс препаратів, вибір яких буде залежати від тяжкості захворювання і його збудника. Ліки від запалення легенів включають антибіотики, завдання яких - пригнічення розмноження бактерій. Призначення такого типу препаратів можливо тільки після результатів діагностики, в ході якої буде встановлено збудник пневмонії. До отримання результатів фахівець може вибрати і призначити антибіотик широкого спектра дії.

Разом з таблетками від запалення легенів використовуються ліки від кашлю. При їх підборі лікар повинен зробити вибір на користь тих засобів, які не будуть пригнічувати виведення мокротиння з організму. Серед них найбільш затребуваними є відхаркувальні препарати. Ліки даного типу полегшують відтік мокроти і не перевантажують пацієнта кашльовим рефлексом.

Для поліпшення загального самопочуття використовуються жарознижувальні препарати, які усувають запалення. Поряд з ними лікар може призначити знеболювальні, якщо пацієнта турбує сильний біль у грудях. 

Зверніть увагу, що лікар підбирає засіб для лікування, виходячи з анамнезу пацієнта, тому самостійно купувати і використовувати антибіотики, а також будь-які інші ліки не рекомендується. Це може призвести до небажаних наслідків, аж до серйозного погіршення стану хворого. Тому при перших ознаках пневмонії негайно зверніться до лікаря за медичною допомогою.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті