Дієта при гастриті: меню для здорового шлунка та поради щодо організації харчування

Харчування та дієти
27.09.2024

гастрит

  1. Чим небезпечний гастрит: приховані загрози для шлунка та травлення
  2. Медикаментозне лікування гастриту
  3. Харчування при гастриті: загальні поради
  4. Дієта при гастриті: що можна включити у щоденне меню
  5. Що їсти не можна
  6. Особливості харчування при різних формах гастриту
  7. Запитання та відповіді: що ще важливо знати

Гастрит – поширена хвороба ШКТ, яка може виникнути у будь-якому віці. Дане захворювання є запальним процесом слизової оболонки шлунка, який може протікати в гострій або хронічній формі. Лікують його різними засобами, причому основні рекомендації – дієта при гастриті. Вона на відновлення нормального травного процесу без больових проявів.

Чим небезпечний гастрит: приховані загрози для шлунка та травлення

Запалення слизової оболонки шлунка – це не просто болючі відчуття. Патологія супроводжується порушенням травлення та процесу засвоєння їжі. Крім того, у запущеній формі вона може спровокувати виразку, шлункову кровотечу та атрофію слизової оболонки, яка в перспективі сприяє виникненню раку шлунка.

Медикаментозне лікування гастриту

Вибір програми терапії залежить від причини патології. Але завжди в основі лікування – перегляд раціону. Харчування при гастриті складається так, щоб вилікувати причину хвороби та зменшити вироблення соляної кислоти. Крім того, пацієнту призначають ліки, купити які можна в інтернет-аптеці Здравиця. Основу терапії складають антибіотики для боротьби з бактерією Helicobacter pylori, яка є однією з головних причин запалення слизової оболонки шлунка:

Також обов'язково призначають:

  • препарати для загоєння слизової оболонки;
  • засоби для пригнічення вироблення соляної кислоти;
  • антациди – препарати-нейтралізатори соляної кислоти.
Товари рекомендовані експертами

Харчування при гастриті: загальні поради

Ця патологія відноситься до групи хвороб, на причини виникнення яких можна вплинути. Насамперед необхідне лікування гастриту. Його має призначити гастроентеролог на підставі аналізів. Але в основі терапії – виключення факторів, здатних викликати запальні процеси стінок шлунка. Тому дієта при гастриті шлунка є обов'язковою. Вона допоможе знизити ймовірність погіршення стану і навіть повністю позбутися запалення слизової оболонки. Досягається це за рахунок регулювання меню під час гастриту:

  • виключення продуктів з високою жирністю;
  • скорочення борошна;
  • обмеження в гострому, смаженому, копченому;
  • додавання до раціону антиоксидантів, клітковини, продуктів з вираженим протизапальним ефектом.

Також обов'язково потрібно пити якомога більше рідини.

Дієта при гастриті: що можна включити у щоденне меню

дієта при гастритіПоживний раціон меню дієти при гастриті ґрунтується на вживанні продуктів, які не викликають подразнення стінок шлунка:

  • нежирного м'яса, риби;
  • тофу;
  • яєць;
  • знежиреного сиру та йогурту;
  • молока, вершків;
  • олійних культур;
  • рису.

Дієта при гастриті та виразці також може включати фрукти та овочі. Але вибирати їх потрібно серед плодів із зниженою кислотністю.

Що їсти не можна

Харчування при гастриті шлунка досить різноманітне. Але є продукти, заборонені:

  • червоне м'ясо;
  • шоколад;
  • випічка та хлібобулочні вироби;
  • солодкості;
  • жирна, копчена, смажена їжа;
  • солодкі газовані напої;
  • кислі соки;
  • алкоголь (особливо вино, коктейлі, пиво).

Також варто обмежити продукти з метилксантинами у складі (кава, чай, шоколад).

Особливості харчування при різних формах гастриту

Запалення слизової оболонки шлунка може розвиватися за різних супутніх факторів, відрізнятися за умовами. Тому дієта при панкреатиті та гастриті підбирається індивідуально. При різних формах патології меню та режим його дотримання відрізняється.

Наприклад, дієта при хронічному гастриті, що поступово призводить до руйнування стінок шлунка, має бути тривалою або навіть постійною.

Гострий гастрит

Так називають раптове запалення, яке провокує сильний біль. Дієта при гострому гастриті допомагає зняти больовий симптом. При цьому важливо виключити кисломолочні продукти, сирі фрукти та овочі, білий хліб, смажену, копчену, гостру та солону їжу, маринади, консерви, гриби, бобові, сухофрукти, кислі та гострі спеції, спиртне, газовані напої, квас, чай та каву.

Хронічний гастрит із підвищеною кислотністю

При такій патології спостерігається підвищене виділення шлункового соку. Тому дієта при гастриті з підвищеною кислотністю підбирається з урахуванням кислотності кожного окремого продукту. Дозволено некислі, нежирні продукти, солодкі фрукти.

Правильне харчування при гастриті з підвищеною кислотністю повинно виключати: соління, гострі та мариновані продукти, копченості, міцні бульйони, здобу, чорний хліб, сирі овочі, холодні напої та морозиво, спиртне.

Хронічний гастрит зі зниженою кислотністю

При такій патології спостерігається зниження вироблення шлункового соку, через що порушується процес травлення їжі. Дієта при гастриті зі зниженою кислотністю ґрунтується на варених, нежирних стравах, при цьому дозволені цитрусові (орієнтир – лікувальний стіл № 2).

Ерозивний гастрит

Ця форма патології супроводжується розвитком ерозії на слизовій оболонці шлунка. Тому дієта при ерозивному гастриті потрібна щадна. Їжу краще перетирати, щоб полегшити перетравлення. За основу підійде дієта при гастриті стол 5.

Атрофічний гастрит

Особливість патології у незворотних процесах руйнування клітин епітелію, що є наслідком порушення харчування. Через відсутність процесу регенерації спостерігається переродження шлункового епітелію на кишковий, що може призвести до раку. Тому дієта при атрофічному гастриті є обов'язковою частиною терапії, вона формується на лікувальному столі №2.

Харчування при атрофічному гастриті має бути дробовим. Їсти потрібно 5-6 разів на день невеликими порціями, дотримуючись регулярності.

Катаральний гастрит

Така патологія розвивається на тлі одноразового впливу деструктивних факторів: інфекція, вірус, інтоксикація та порушення раціону. При ньому заборонені: смажені, копчені, гострі та солоні продукти, бобові, велика кількість спецій, газовані напої.

Харчуватись потрібно 5-6 разів на день, їжа не повинна бути холодною або перегрітою.

Запитання та відповіді: що ще важливо знати

Терміни дотримання дієти при гастриті: коли можна повернутися до звичайного харчування?

У середньому, дотримуватись лікувального раціону потрібно приблизно 3 місяці. Але рядки встановлює гастроентеролог.

Кава та гастрит: чи можна насолоджуватися напоєм при хворобі?

Неміцна натуральна кава дозволена тільки при зниженій кислотності, при патології в інших формах її потрібно виключити.

Чим небезпечне порушення дієти при гастриті?

Недотримання раціону може спровокувати погіршення самопочуття, прогресування захворювання.

На закінчення відзначимо, які б хороші таблетки від гастриту не прописав лікар, без дотримання режиму харчування вони не зможуть забезпечити ефективність. Важливо виключити фактори, що спричиняють запалення. Тому, дієта при гастриті та здутті живота – основа лікування. Режим харчування, що щадить, допоможе зменшити симптоми, знизити больові відчуття і поліпшити самопочуття, а в перспективі – вилікувати хворобу.