Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
КРЕОН МЕВЕРИН МЕЗИМ НО-ШПА ПАНКРЕАТИН ПАПАВЕРИН ФЕСТАЛ ЭРМИТАЛЬ

Панкреатит: опис захворювання

Оновлено:
22.03.2021
Перевірено

Панкреатит — це запалення, яке спостерігається при руйнуванні тканин підшлункової залози. Даний запальний процес запускається в тому випадку, коли в підшлунковій залозі починають накопичуватися травні ферменти. Хвороба добре вивчена лікарями, які виділяють панкреатит у гострій і хронічній формі. Між цими різновидами існує значна різниця — як у механізмі виникнення, так і в терапевтичному способі лікування.

Основні причини виникнення панкреатиту

Підшлункова залоза синтезує кілька ферментів, необхідних для нормального протікання травних процесів:

  • ліпаза;
  • трипсин;
  • інсулін;
  • амілаза.

Якщо спостерігається порушення в роботі підшлункової залози, то кислота може мати негативний вплив на структуру тонкого кишечника. Панкреатит виникає в разі, коли в кишку перестають надходити травні ферменти. Також запалення може статися, коли замість затримки надходження ферментів спостерігається їхнє раннє виділення. В результаті другої форми захворювання відбувається повільне переварювання тканин, з яких складається кишка. Якщо фермент затримується всередині залози, то він руйнівно впливає на неї. Коли фахівці діагностують хронічний панкреатит, мова йде про тривалий руйнівний вплив на організм. В цьому випадку запалення створює загрозу не тільки для залози, але й для кровоносної системи, а також органів, розташованих поруч.

Панкреатит зазвичай діагностують у дорослої людини, так як саме ця категорія пацієнтів найчастіше зловживає спиртним, а також не стежить за якістю та своєчасністю харчування. Виникнення супутніх захворювань лише збільшує ймовірність прояву даної хвороби. Панкреатит у чоловіків виникає в разі:

  • неправильного харчування;
  • зловживання алкоголем;
  • прогресування сечокам'яної хвороби.

У жінок дане запалення пов'язане з наступними факторами:

  • голодування;
  • незбалансований раціон;
  • часті дієти;
  • гормональний дисбаланс;
  • використання протизаплідних медикаментів.

Хворобу часто діагностують під час вагітності та при настанні клімаксу. Реактивна форма запалення зазвичай пов'язана з травмами, операціями і проблемами в роботі шлунково-кишкового тракту. Розвиток хвороби у дітей відбувається рідше, так як вони не володіють навичками дорослих (не п'ють алкоголь і вживають значно менше жирної їжі). В той же час панкреатит у дитячому віці може виникнути через паротит, під дією операцій або отриманих травм.

Поширені симптоми панкреатиту

Про те, що пацієнтові саме час звернутися до лікаря, може свідчити частий біль у животі, а також недостатність залози. Больові відчуття нерідко з'являються на ранньому етапі виникнення захворювання. Вони супроводжують панкреатит у більшості пацієнтів. Виникнення больових відчуттів зазвичай пов'язане з прийомом їжі. Фахівці можуть локалізувати біль в епігастральній ділянці. Для зменшення больових відчуттів потрібно прилягти або нахилитися вперед. На перших етапах розвитку захворювання біль з'являється епізодично, але з часом стає безперервним.

Близько 10-15 відсотків пацієнтів не стикаються з больовими відчуттями, але відчувають симптоми мальабсорбції. Серед клінічних проявів можна виділити метеоризм, втому, різке зниження маси тіла.

Хронічний панкреатит: особливості

Лікуючий фахівець, провівши діагностику, може віднести хронічний панкреатит до одного з декількох існуючих видів:

  • калькульозний панкреатит;
  • обструктивний панкреатит;
  • аутоімунний панкреатит.

Калькульозний панкреатит є найпоширенішою формою захворювання. Його особливість полягає в тому, що в процесі розвитку хвороби відбувається кальцифікація паренхіми, що призводить до утворення каменів всередині проток залози. Інші особливості має обструктивний панкреатит. Його виникнення пов'язане із закупоркою проток залози, яка може бути як повною, так і частковою. Аутоімунне запалення зустрічається рідше, його виникненню передує використання глюкокортикоїдів з лікувальною метою.

Як виникає гострий панкреатит?

У 2 із 3 випадків гострого панкреатиту причиною стає зловживання алкоголем, яке призводить до серйозного отруєння організму. Також поширеним спусковим фактором при гострому панкреатиті є жовчокам'яна хвороба. Зловживання алкоголем, навіть якщо воно не носить систематичного характеру, призводить до запалення залози. Така людина не тільки ризикує зіткнутися з гострою формою панкреатиту, але й буде спостерігати больові відчуття в області залози протягом багатьох років. Камінь у жовчному міхурі також може стати причиною панкреатиту, оскільки протоки міхура й підшлункової залози зливаються в 12-палій кишці.

Ефективна діагностика панкреатиту

Панкреатит можна визначити по больовим відчуттям в області живота. У той же час потрібна ретельна й ефективна діагностика, щоб виключити можливість впливу різних продуктів або нездужання на виникнення подібного чинника. Процес діагностики при хронічному панкреатиті викликає певні труднощі, пов'язані з незмінним рівнем ферментів через відсутність екзокринної функції. Діагноз можна встановити тільки при клінічному обстеженні, а також на підставі візуалізації та декількох функціональних тестів.

Якщо пацієнт зловживає алкоголем і часто стикається з повторними епізодами больових відчуттів, то виявлення калькульозного панкреатиту під час рентгенографії стає звичайною справою. Для пацієнтів, які не мають характерного анамнезу, але зіткнулися з симптомами запаленої залози, проводять КТ черевної порожнини.

Профілактика панкреатиту: особливості та рекомендації

Щоб знизити ймовірність виникнення даного захворювання, фахівці рекомендують зосередитися на здоровому способі життя:

  • відмовитися або знизити до мінімуму кількість вживаного алкоголю;
  • відмовитися від куріння;
  • перейти до здорового харчування.

Ці прості поради здатні убезпечити людину від розвитку даного захворювання, яке приносить у життя чимало складнощів і постійних хворобливих відчуттів.

Правильне лікування панкреатиту

Щоб допомогти пацієнтові, який страждає від панкреатиту, сучасна медицина пропонує використовувати ендоскопічну терапію, літотрипсію та хірургічне лікування. У першому випадку лікарям необхідно провести комплекс заходів, які дозволять досягти декомпресії протоки, що полегшить симптоматику. Якщо причиною болю є псевдокиста, то її дренування ендоскопічним способом допоможе знизити біль. Літотрипсію використовують тоді, коли мова йде про щільні конкременти залози. Хірургічне лікування дозволяє купірувати біль, який зберігається після завершення фармакотерапії. Пацієнтам, які зіткнулися із запаленням підшлункової залози, слід обов'язково звернутися до лікаря, який призначить правильне лікування.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті