Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛМАГЕЛЬ ВИС-НОЛ ГАСТРО-НОРМ ДЕ-НОЛ ДОМИДОН ДОМРИД МААЛОКС МОТИЛИУМ МОТОРИКС МУКОГЕН РЕННИ ФОСФАЛЮГЕЛЬ ЭЛКОЦИН

Гастрит

Оновлено:
01.12.2023
Перевірено

Запальні та деструктивні захворювання органів ШКТ порушують звичне самопочуття людини. Якщо розвинувся гастрит, симптоми можуть відрізнятися за інтенсивністю та локалізацією. Головне – не ігнорувати їх та своєчасно лікувати.

Що таке гастрит

Гастрит – це сукупне поняття. Характеризує запалення та патологічні зміни в тканинах шлунка різного генезу. Гастрит – лідер серед патологій ШКТ. Поразка слизової оболонки призводить до заміщення залозистих клітин сполучними, втратою ними функціональних можливостей. З розвитком хвороби шлунок втрачає здатність виконувати функції. З'являються симптоми бактеріального гастриту. Це призводить до серйозних порушень і становить небезпеку для життя.

Причини

Основні причини гастриту:

  • присутність у шлунку бактерії гелікобактер пілорі (9 із 10 випадків);
  • рефлюкс-езофагіт;
  • нерегулярний прийом їжі;
  • незбалансований раціон;
  • тривала психоемоційна напруга, стреси;
  • отруєння;
  • куріння;
  • дія алкоголю.

Гастрит при вагітності рідко виникає вперше. Найчастіше це загострення патології, яка вже мала місце. Провокуючими факторами є гормональні та ендокринні зміни, нестача вітамінів, мінералів. Терапія підбирається з урахуванням стану жінки. Гастрит шлунка не є протипоказанням до вагітності. Не загрожує дитині.

Види гастриту шлунка

Залежно від характеру та локалізації ураження виділяють кілька типів порушень:

  1. Атрофічний гастрит. Тяжка форма патології. Дегенеративні зміни слизової оболонки призводять до скорочення вироблення шлункового соку. Зменшується кількість залоз. Високий ризик злоякісного переродження тканин.
  2. Гіпоацидний гастрит. Запалення на фоні зниження секреторних та моторних можливостей шлунка. Їжа повільніше і гірше перетравлюється. Поживні елементи погано засвоюються. Є ризик атрофії тканин.
  3. Гіперацидний гастрит. Характеризується посиленою секрецією соляної кислоти. Агресивний вплив шлункового соку часто викликає болючість – в епігастрії, біль у лівому підребер'ї (або правому).
  4. Антральний гастрит. Ураження антрального відділу шлунка з порушенням секреторних та скорочувальних можливостей на даній ділянці. Може перерости в осередково-атрофічну поразку.
  5. Поверхневий гастрит. Найбезпечніша форма хронічної патології. Запалення слизової оболонки виникає внаслідок активного вироблення шлункового соку.
  6. Ерозивний гастрит. Запалення супроводжується ерозивними ушкодженнями слизової оболонки. Може поширюватись на будь-які ділянки шлунка.
  7. Катаральний гастрит (або проста форма). Виникає внаслідок одноразового впливу на тканини руйнівних факторів (інфекції, хімії, їжі, температури). Поразка може бути локалізованою або захоплювати всю оболонку.
  8. Рефлюкс гастрит. Спровокований систематичним зворотним закиданням жовчних кислот.

Симптоми гастриту

Клінічна картина залежить від локалізації ураження, давності захворювання. Основні симптоми гострого гастриту – це нудота, блювання, розлад стільця. Нерідко є болі в епігастрії. При хронічній течії додається почуття тяжкості в животі, неприємний запах з рота, гіркота. Частий симптом гастриту з підвищеною кислотністю – печія.

Діагностика

Діагностикою та лікуванням патологій ШКТ займається гастроентеролог. На прийомі пацієнт детально описує характер та час появи нездужання. Незалежно від ознак гастриту, обстеження починається з проведення фіброгастроскопії. У ході процедури проводиться оптичне дослідження слизової оболонки шлунка, стравоходу та дванадцятипалої кишки.

У переліку лабораторних аналізів – ОАК, біохімія крові, ОАМ, перевірка калу. Обов'язковий дихальний тест та перевірка на присутність хелікобактера (кров). При симптомах гастриту зі зниженою кислотністю (або підвищеною) рекомендовано УЗД органів очеревини (печінки, підшлункової, жовчного міхура).

Заходи профілактики та дієта

Дотримання заходів профілактики дозволяє в рази знизити ризик розвитку патології. Більше того, це хороший спосіб якомога рідше відчувати симптоми хронічного гастриту.

Основа рекомендацій – контроль режиму та якості харчування. Споживання газованих напоїв, алкоголю, гострої їжі та інших подразників має бути виключено. Під час терапії куріння також під забороною. Надалі, якщо сил відмовитися від нікотину немає, важливо максимально обмежити його.

При гастриті дієта може бути не суворою, але з обов'язковим поділом меню на 5 прийомів їжі. Невеликі порції, теплої температури. Рекомендовані добре розварені каші, овочеві та круп'яні супи на нежирному бульйоні. Спеції та інші дратівливі продукти не рекомендовані. Раціон складається з урахуванням характеру та специфіки (нормальна/знижена або підвищена кислотність).

Як швидко вилікувати гастрит? Обмежте фізичні та емоційні навантаження, дотримуйтесь дієти та призначення лікаря.

Медикаментозне лікування гастриту

Лікування гастриту проводиться із застосуванням препаратів різних груп. При виявленні хелікобактеру пілорі обов'язкова протимікробна терапія. Підбір антибіотика проводять за результатами перевірки чутливості.

В якості симптоматичного лікування можуть призначатися антацидні ліки від гастриту. У Здравіці можна придбати Алмагель, Ренні, Маалокс, Фосфалюгель.

При підвищеній кислотності застосовують засоби для нейтралізації соляної кислоти, зниження її продукування (інгібітори протонної помпи).

Якщо має місце хронічний гастрит, особливо з виразковими ураженнями, рекомендовані ліки з ребаміпідином. Елкоцин, Мукоген. Ліки на основі вісмуту (Де-нол, Віс-нол, Гастро-норм) створюють захисну плівку при ерозивних ураженнях слизової оболонки. При диспепсичних розладах показані таблетки для лікування гастриту групи прокінетиків (Домрид, Моторікс, Мотиліум, Домідон).

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!