Здуття живота: опис захворювання
Здуття живота (метеоризм, або скупчення в животі газів) — це один із найпоширеніших станів, який є реакцією на відсутність збалансованого харчування. У той же час лікарі відзначають, що здуття живота може стати наслідком диспепсії. Дане захворювання пов'язане з неправильною моторикою шлунку, що призводить до відчуття переповненості.
Симптоми здуття живота
Здуття живота має свої характерні особливості. В порожнині кишечника й шлунку знаходиться близько літра газу, який з'являється внаслідок процесів життєдіяльності організму та бактерій кишечника. В момент дефекації та протягом усього дня в звичайної дорослої людини може виділятися до 0,5 літра газу. Метеоризм призводить до того, що кількість газу збільшується до 3 літрів. Паралельно з газами можуть виникати й інші симптоми, серед яких:
- відрижка;
- тяжкість в області живота;
- гикавка.
Основні причини здуття живота
Здуття живота зазвичай пов'язане із запальними процесами, також може бути викликано колітом, ентеритом, гепатитом. Часто пацієнти стикаються зі здуттям через дисбактеріоз і непрохідність кишечника. Ще однією проблемою може стати гостра кишкова інфекція або гельмінтоз. Здуття живота діагностують у людей, які зіткнулися з нервовими розладами, пухлинами кишечника. Виникнення гормональних змін у жінок або подразнений кишечник також можуть стати причиною здуття.
Потрібно пам'ятати, що ряд продуктів здатний приводити до більш інтенсивного газоутворення. Наприклад, сучасна людина часто використовує жувальну гумку або квапливо перекушує на ходу, що не сприяє нормальній роботі травної системи. У раціоні можуть переважати продукти, які стають джерелом здуття:
- чорний хліб;
- буряковий сік;
- баранина.
Ці продукти здатні викликати реакцію бродіння й призвести до здуття живота. Подібний ефект демонструє їжа, яка отримана в результаті бродіння, наприклад, квас. Якщо в продуктах міститься велика кількість целюлози, то в момент її розщеплення також вивільняється велика кількість газів.
Профілактика здуття живота
Імовірність виникнення здуття живота можна мінімізувати, якщо обмежити прийом продуктів, що призводять до даного процесу. Пацієнту рекомендується зайнятися лікуванням хвороб шлунково-кишкового тракту. Можна використовувати адсорбенти або кропову воду, а також препарати, що чинять вітрогінний ефект. Високу ефективність мають спеціальні вправи, які дозволяють стиснути черевну порожнину. Їх слід повторювати 3-4 рази щодня.
Серед підручних засобів можна рекомендувати прийом м'ятного чаю. Особливістю цього напою є високий вміст флавоноїдів, завдяки чому склад має антиоксидантні властивості. Прийом м'ятного чаю допомагає заспокоїти шлунок і позбавляє від проблем, пов'язаних з травленням.
Правильне лікування здуття живота
Лікування здуття буде залежати від причин, які призвели до виникнення хвороби. Якщо подібний стан спостерігається при зміні раціону харчування, то лікар порекомендує дотримуватися певної дієти. Також необхідно відмовитися від газованих напоїв і бобів, обмежити прийом молочних продуктів. Здуття живота має діагностуватися лікарем, який призначить метод лікування. Самолікування в таких випадках краще виключити.