Неправильний прикус

Оновлено:
27.09.2024
Перевірено

Некрасива посмішка, передчасне зношування емалі та множинний карієс, проблеми з дикцією – все це наслідки неправильного становища зубів. Ця проблема може провокувати хвороби ШКТ, що, своєю чергою, негативно впливає на функції організму. Медична назва патології – неправильний прикус, зустрічається вона досить часто як у дорослих, так і у дітей. Втім, проблема вирішується.

Яким має бути прикус: що вважається нормою?

Положення зубів – анатомічна особливість людини. Воно може бути правильним та неправильним. При правильному – зуби обох щелеп при змиканні стикаються, при цьому верхні різці на 1/3 перекривають нижні. Завдяки цьому виключається ризик прикушування язика. Зовнішні горби верхніх молярів при цьому входять у щічну борозну нижніх або симетричні до зовнішніх пагорбів.

При правильному прикусі всі зуби верхнього ряду контактують із зубами нижнього. За такої умови жувальне навантаження розподіляється рівномірно. Якщо неправильний прикус, то через нерівномірне навантаження деякі зуби зношуються швидше, можуть стати мобільними.

Що таке неправильний прикус, який виглядає?

Під цим терміном мають на увазі патології розвитку зубощелепного апарату. Характерною особливістю є неправильне змикання зубів (або вони не стуляються зовсім). Залежно від типу проблеми, положення різців та молярів верхнього та нижнього ряду може відрізнятися.

Цікаво: у 90% людей прикус із порушеннями.

Причини неправильного прикусу

Факторів, які впливають на становище зубів багато. Але водночас поширені причини неправильного прикусу поділяють на: вроджені та набуті.

До перших належать генетична схильність, також неправильний прикус у дітей може бути наслідком порушення у період внутрішньоутробного розвитку.

Придбані причини представлені великою кількістю факторів:

  • штучне вигодовування з використанням соски з об'ємним відворотом;
  • тривале використання пустушок;
  • звичка дихати ротом (може бути спровокована ЛОР-захворюваннями);
  • раннє випадання молочних зубів;
  • нестача твердої їжі в раціоні;
  • травми;
  • порушення опорно-рухового апарату;
  • неправильно виконане протезування молочних різців та молярів.

Визначити точну причину, чому утворилося порушення прикусу може лише лікар.

Види

Патологія може виявлятися по-різному. Але аномалії прийнято класифікувати на такі види неправильного прикусу:

  1. Дистальний. При ньому верхня щелепа висунута вперед, різці спрямовані всередину рота чи бік губи. У другому випадку може утворюватися сагітальна щілина між різцями.
  2. Глибокий. При ньому верхні різці перекривають нижні на половину і більше. При такому порушенні у людини зазвичай скошене або невелике підборіддя.
  3. Мезіальний. При подібній патології нижню щелепу сильно висунуто вперед, нижні зуби можуть перекривати верхні (або утворюється сагітальна щілина).
  4. Відкритий. При такому порушенні відсутня оклюзія, якщо щелепи зімкнуті, через це виникають порушення мови та жувальної функції.
  5. Перехресний. При ньому спостерігається асиметрія вертикальної площини, тобто вертикальна лінія нижнього та верхнього ряду зубів зміщена.

Є окремий підтип патології – дистопія. При ній один або кілька зубів зміщені, не розташовані на своєму місці або мають великий нахил.

Буває при неправильному прикусі види порушень комбінуються. Це серйозно ускладнює лікування.

Як зрозуміти, що прикус неправильний: симптоми

Зустрічається патологія у дітей та дорослих. Залежно від типу порушень симптоми неправильного прикусу можуть відрізнятися. Але серед основних, які можна діагностувати навіть самостійно, зазначимо:

  • сильно висунуте підборіддя вперед;
  • зуби верхнього ряду майже повністю перекривають нижні;
  • зміщення нижньої щелепи;
  • рот неможливо закрити повністю;
  • асиметрія обличчя (зазвичай підборіддя зсунуто вбік);
  • складності з відкушуванням, жуванням їжі;
  • проблеми з вимовою деяких звуків;
  • постійно зімкнуті губи;
  • при пережовуванні їжі та широкому відкритті рота з'являється клацання, хрускіт та інші нехарактерні звуки.

Якщо такі є у вас чи у дитини, обов'язково варто звернутися до лікаря, щоб не допускати негативного впливу аномалії на здоров'я.

Як виправити неправильний прикус

Перше, що потрібно зробити – звернутися до стоматолога. Лікар на підставі анамнезу підбере метод корекції. Виправлення неправильного прикусу можливе такими способами:

  1. Ортодонтичний – носіння брекетів, елайнерів.
  2. Стоматологічна модифікація.
  3. Хірургічне втручання.

Лікування проводиться у будь-якому віці. Правильний та неправильний прикус насамперед важливі для психологічного комфорту та естетики. Але лікування все ж таки допомагає знизити ймовірність розвитку карієсу, знизити ризик переломів різців, розвитку періодонтиту, оголення ясен.

Поліпшують змикання із застосуванням різних методів: вибіркового шліфування, вирівнювання зубів, протезування. Іноді для цього встановлюють вініри на неправильний прикус.

На що впливає неправильний прикус: можливі наслідки

Дана патологія – комплексна проблема, яка негативним чином впливає на функції різних органів та систем. Вона знижує якість життя людини, призводить до розвитку комплексів, невдоволення зовнішністю. Але, крім естетичної проблеми, наслідки неправильного прикусу можуть бути серйознішими:

  • часті головні болі;
  • захворювання дихальних органів;
  • порушення дикції;
  • ранне старіння.

Окрім цього, аномалія також негативно позначається на зовнішності.

Як неправильний прикус впливає на обличчя?

При неправильному прикусі обличчя може змінюватися. Наприклад, утворюються тонкі губи або слабко виражені вилиці (це призводить до більш раннього птозу, прискореного старіння).

Патологічний прикус може призвести до асиметрії пропорцій. Через неправильне змикання зубів часто підборіддя випирає вперед, може бути збільшеним або розвиненим.

Всі ці прояви приносять естетичні проблеми. Але своєчасне лікування у ортодонта допоможе змінити порушення пропорцій.

Наслідки для здоров'я зубів

Через порушення становища зубів та молярів, розвиваються проблеми з пережовуванням їжі. Навантаження на зуби розподіляється нерівномірно, через що посилюється зношування. Також ця проблема провокує оголення коріння, що може призвести до рецесії ясен.

Вплив на ШКТ

Неправильне змикання зубів заважає відкушуванню шматочків твердої їжі, ретельного пережовування їжі, а це породжує проблеми з її перетравленням. Через це можуть розвиватися такі прояви, як здуття, порушення засвоєння поживних речовин та метаболізму. Згодом неправильний прикус у дорослих може призвести до серйозних захворювань, порушень роботи системи виділення (гастрит, запори тощо).

Ключові моменти

На прикус впливає годування дитини та пустушки.

Патологія призводить до порушення пропорцій особи.

Проблеми ШКТ, передчасне старіння, карієс та втрата зубів – часті наслідки неправильного прикусу.

Проблема піддається корекції.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!