Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АФФИДА ДАРФЕН ИБУПРОМ ИБУПРОФЕН ИБУФЕН НІМЕСИЛ

Карієс

Оновлено:
03.05.2024
Перевірено

Неприємний запах з рота, дірка в зубі, чутливість до холодного, солодкого та гарячого – ці симптоми знайомі велику кількість людей. Але не всі розуміють, що такі прояви вказують на карієс. А це, між іншим, одне з найпоширеніших і найнебезпечніших захворювань у стоматології. Карієс на зубах не тільки естетична проблема – хвороба може спричинити повну їх втрату.

Що таке карієс

Насамперед слід розібратися в особливостях патології. Карієс – це процес руйнування емалі, а потім і дентину з подальшим утворенням порожнини у тканинах зуба. Власне, тому у нас виникають «дірки» темного кольору на молярі. Виникає він під впливом внутрішніх та зовнішніх факторів. Варто розглянути детальніше, чому з'являється карієс.

Причини та види карієсу на зубах

Карієс зубів виникає в результаті руйнівної дії бактерій, які містяться в ротовій порожнині. Зокрема, це мікроорганізми роду стрептококів – Streptococcus sanguis та Streptococcus mutans. На їх активність і шкідливу дію впливають різні фактори, що мають у своєму розпорядженні. Тому серед основних причин карієсу можна відзначити такі:

  • недостатня гігієна;
  • неправильний раціон харчування з недостатньою кількістю сирих фруктів та овочів;
  • недолік фтору, кальцію, фосфору;
  • порушення прикусу;
  • проблеми з ШКТ;
  • слабкий імунітет;
  • шкідливі звички;
  • системні хвороби: гормональні, цукровий діабет;
  • механічні пошкодження поверхні зуба.

Під впливом цих факторів змінюється структура емалі та збільшується кількість хвороботворних мікроорганізмів, які і викликають зубний карієс.

Стадії та типи хвороби

Патологія розвивається поступово. Прийнято розрізняти 4 стадії карієсу:

  1. Початкова стадія. Вона супроводжується виникненням білих плям - це області демінералізації.
  2. Поверхнева. Уражається емаль, на ній з'являється темна пляма, її структура стає шорсткою.
  3. Середня. На цій стадії уражається шар дентину, починає утворюватися порожнина.
  4. Глибока. Запалення переходить вже за шар дентину, розвиваються ускладнення: пульпіт, кіста, флюс та ін.

Важливо зазначити, що швидкість розвитку патологічного стану може бути різною.

Залежно від того, наскільки швидко відбувається поразка, карієс розрізняють на 2 типи: хронічний та гострий. У першому випадку хвороба розвивається повільно. При гострому карієсі розвиток патології відбувається швидко і за короткий період з'являється порожнина в зубі.

Класифікація патології за місцем локалізації дефекту

Залежно від того, де в зубі виникла поразка, розрізняють такі види карієсу:

  1. Фісурний. Найпоширеніший тип. Дефекти виникають у заглибленнях на поверхні молярів.
  2. Контактний. Розвивається між зубами (бічними поверхнями).
  3. Пришийковий. Поразка відбувається вздовж ясен з язичного або щічного боку.
  4. Карієс кореня. Поразка розвивається під яснами.

Крім того, існує ще класифікація за принципом та умовами виникнення.

Відмінності за природою виникнення

За цим принципом, захворювання прийнято класифікувати на первинний та вторинний.

Первинною називається патологія, яка виникла вперше і ще не піддавалася лікуванню.

Вторинний карієс розвивається вже після лікування, зазвичай відбувається ураження тканин поблизу пломби. Прогресує він поступово. Причина вторинного карієсу зазвичай полягає в порушенні технології при пломбуванні або усадці пломби.

Симптоми захворювання

Ознаки патології залежать від місця локалізації, швидкості розвитку та глибини ураження. В цілому, до характерних симптомів карієсу відносяться: чорні точки на поверхні емалі, підвищена чутливість до солодкого, кислого («заходить» в зуби), порожнини темного кольору.

У дітей, яких годують сумішами з пляшечки можуть з'явитися чорні смуги вздовж ясна – це «пляшковий» карієс. Його теж потрібно лікувати незважаючи на те, що молочні зуби, оскільки є ризик зараження зачатків постійних.

Діагностика карієсу зубів

Насамперед лікар проводить візуальний огляд щодо виявлення видимих ​​ознак.

Але розвиватися карієс може і всередині зуба. Візуально визначити його неможливо. Тому ще використовується апаратна діагностика за допомогою рентгена. Вона допомагає визначати прихований карієс у зубі, оцінювати глибину ураження тканин.

Профілактика

Основним заходом є ретельна гігієна зубів: у домашніх умовах та регулярне професійне чищення у стоматолога.

Крім того, варто користуватися ополіскувачем після їжі; розбавити раціон сирими овочами, які допомагають видаляти наліт із поверхні зубів; заповнювати дефіцит фтору; намагатися не допускати різких різниць температури їжі та механічних пошкоджень емалі.

Як лікувати карієс

На початковому етапі можливі прості профілактичні дії – покриття зуба фтором.

При середній стадії – видаляється каріозна порожнина, встановлюється пломба.

Глибокий карієс зуба може спричинити видалення частини кореня та заповнення порожнечі пломбою. При сильному ураженні слідує повна резекція.

Також у стоматології використовують і лазерну методику. Лазерний промінь впливає на уражені тканини, внаслідок чого відбувається відновлення емалі.

Поразка буває і на передніх зубах. Як прибирають карієс у такому разі? Залежно від стадії розвитку хвороби це може бути встановлення пломби під колір емалі, а якщо випадок запущений, то вдаються до протезування: встановлюють коронку або вініри.

Періодичність відвідування стоматолога

Для контролю стану здоров'я зубів обов'язково слід регулярно записуватись на обстеження до стоматолога. Робити це потрібно раз на півроку, оскільки найлегше піддається лікуванню карієс на ранніх стадіях.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!