Розтяжки на тілі: від чого з'являються і як прибрати
Здоров'я27.09.2024
- Розтяжки – що це?
- Чому з'являються розтяжки: причини та фактори, що провокують
- Які бувають розтяжки на шкірі
- Як прибрати розтяжки на тілі в домашніх умовах
- Ефективні косметичні процедури для видалення розтяжок
- Відповіді на запитання: що ще важливо знати
Часто при вагітності, різкому наборі маси тіла та у підлітковому віці на шкірі виникають смуги темно-рожевого кольору. У міру зниження ваги вони світлішають, стають білими, але зовсім не зникають. Так виявляються розтяжки на тілі. У багатьох вони викликають комплекси та завдають дискомфорту, але при цьому є лише естетичною проблемою.
Розтяжки – що це?
Під цим терміном маються на увазі ураження шкіри у вигляді атрофічних шрамів або рубців. По-науковому розтяжки – це стрії. Вони мають вигляд нерівних хвилястих смуг різної довжини, можуть бути вертикальними та горизонтальними. Іноді вони чухаються і сверблять.
Якщо розтяжки свіжі, то їхній колір яскравий – рожевий, темно-рожевий або червонувато-фіолетовий. Згодом вони світлішають.
Цікаво, що зустрічаються розтяжки на тілі у чоловіків та жінок. Зіткнулися з проблемою 40 та 70% відповідно. Причому з'явитися вони можуть у різному віці.
Чому з'являються розтяжки: причини та фактори, що провокують
Стрії – це пошкодження шкіри, фактично її розрив, але не наскрізний. Вони утворюються в результаті сильного розтягування шкірного покриву, через що руйнується колаген і еластин – основні структурні білки. Тобто, розбираючись, від чого з'являються розтяжки, очевидно, що це є наслідок різкої зміни об'єму тіла. Відбувається таке явище з низки причин:
- Швидке зростання.
- Вагітність.
- Зміни гормонального фону.
Також з'явитися розтяжки на шкірі можуть через природне старіння, коли знижується регенерація еластину та колагену, порушуються структури дерми, утворюється птоз (обвисання). Ще однією причиною стрій є зниження активності сальних залоз.
З'явитися розтяжки можуть і за певних захворювань: нервової анорексії, синдрому Марфана, хвороби Кушинга, хронічних патологіях печінки.
Розтяжки у підлітків: норма чи привід для занепокоєння?
Часто стрії можна побачити у тінейджерів. Чому з'являються розтяжки у підлітків? Все просто, це результат стрибків зросту, коли організм інтенсивно росте під впливом гормональної перебудови, а шкіра не встигає. З'являються розтяжки на тілі у підлітка на стегнах, животі, руках (в районі пахв).
Турботитися особливо не варто. Стрії у підлітків - явище досить часто і безпечне. Але воно є естетичною проблемою, через що приносить певний дискомфорт. Щоб його уникнути, варто постаратися попередити розтяжки у підлітка. Досягти цього можна за допомогою контролю ваги, прийому вітамінів для пружності шкіри.
Стрії під час вагітності та після пологів
Розтяжки при вагітності з'являються переважно на 2-3 триместрі. Відбувається це на тлі зростання плода та набору маси мами (якщо він є). В основному, розтяжки у вагітних утворюються на животі, але можуть виникати і в інших місцях. Але не завжди. У деяких жінок їх зовсім немає, все залежить від еластичності шкіри.
Також можуть виникнути розтяжки після пологів. В основному вони виникають на грудях, оскільки вони наливаються внаслідок лактації.
Які бувають розтяжки на шкірі
Стрії не завжди однакові і можуть відрізнятися за декількома ознаками. Розберемося.
Як виглядають розтяжки
Перша ознака – колір. Залежить від глибини атрофії шкіри та вказує на фазу розвитку стрії:
- Утворення.
- Рубцювання.
У фазу появи з'являються червоні розтяжки. Відбувається це через те, що каркасні білки шкіри розпадаються швидше, ніж утворюються нові, руйнуються еластинові та колагенові волокна, ушкоджуючи дрібні капіляри шкіри. Поступово вони перетворюються на фіолетові розтяжки, розростаються у ширину та довжину.
У фазу рубцювання припиняється кровопостачання пошкоджених ділянок шкіри. Поступово з'являється сполучна тканина, стрії світлішають і перетворюються на білі розтяжки. Подібне відбувається і за втрати маси тіла. Розтяжки після схуднення не зникають, але стають світлішими.
Поширені місця локалізації
Є кілька місць на тілі, де розтяжки з'являються найчастіше. Це:
- груди;
- стегна;
- сідниці;
- ноги (зона під коліном);
- спина;
- верхня частина рук.
Іноді також бувають розтяжки на обличчі (в області щік). Це відбувається при різкому наборі маси тіла.
Як прибрати розтяжки на тілі в домашніх умовах
Важливо розуміти, що звільнення від стрій процес не швидкий і не простий. Адже що таке розтяжки? Це розрив шкіри. Вилікувати їх та повністю відновити цілісність дерми неможливо. Але можна значно зменшити їхній прояв, зробити непомітними. Як позбутися розтяжок у домашніх умовах? Допоможуть такі методи:
Масаж з оліями проти розтяжок: які вибрати і як використовувати?
Масла допомагають зволожити шкіру, підвищити її тонус, що знижує ймовірність розростання розтяжок. А якщо почати застосовувати їх, наприклад, на початковій стадії вагітності, то можна навіть запобігти їх появі.
Як позбутися розтяжок за допомогою масажу? Насамперед важлива регулярність. Потрібно по 30-40 хвилин мінімум 2 рази на тиждень, використовуючи натуральні олії (оливкова, кокосова та ін.). На животі рухи повинні бути легкими, що розтирають, а ось на сідницях чи стегнах можна використовувати більш інтенсивні практики, застосовувати масажери.
Для відчутного результату потрібно 2-3 місяці регулярного масажу.
Ретинол проти розтяжок: як працює і коли чекати на результат?
При цьому методі допоможуть аптечні засоби на основі ретинолу та крем з вітаміном А. Вітамін А стимулює регенерацію еластину та колагену, а також стимулює відлущування відмерлих частинок шкіри, що допомагає покращити її текстуру.
Використовувати ретиноїди потрібно щодня. Видимий результат з'явиться за 15-16 тижнів.
Важливо: при вагітності лактації високі концентрації вітаміну А заборонені.
Обгортання для зменшення розтяжок
Зазвичай цей метод використовується для боротьби з целюлітом. Але він також працює і від стрій. Як прибрати розтяжки за допомогою обгортання? Потрібний спеціальний крем або водорості. Їх наносять на проблемні ділянки, укутують харчовою плівкою та вкривають теплою ковдрою.
Тривалість курсу підбирається індивідуально, але зазвичай це від 6 до 12 сеансів.
Скрабування як спосіб боротьби з розтяжками
Ця міра допоможе активувати кровотік, підвищити пружність дерми і якщо не прибрати розтяжки повністю, то суттєво знизити їх прояв.
Для скрабування використовувати можна як спеціальні готові склади, так і підручні засоби: сіль, мелена кава, перемелені абрикосові кісточки. Тверді частки потрібно змішати з оліями, нанести на шкіру і розтирати масажними рухами хвилин 20-30, після чого прийняти душ.
Лімфодренаж проти розтяжок: видалення рідини для покращення шкіри
Багато хто сумнівається, чи можна прибрати розтяжки за допомогою цього методу. Насправді він забезпечує гарний ефект, але тільки в комплексі з обгортанням водоростями. Після курсу процедур вирівнюється тон шкіри, стрії стають практично непомітними чи навіть зникають на деяких ділянках тіла.
Ефективні косметичні процедури для видалення розтяжок
Крім домашнього догляду, можна вдатися і до допомоги фахівців. Косметологічні процедури зазвичай забезпечують більш виражений ефект. Вони включають кілька варіантів лікування:
- лазерне шліфування;
- мезотерапію;
- мікронідлінг;
- ін'єкції;
- дермабразію.
Лазер – один із найефективніших способів боротьби зі стріями. Процедура нешкідлива, але може провокувати гіпер-або гіпопігментацію. Прибрати розтяжки лазером можна повністю, оскільки метод передбачає видалення пошкоджених шарів шкіри, стимуляцію колагену, що підвищує пружність дерми.
Мезотерапія має на увазі введення під шкіру спеціальних препаратів, які стимулюють синтез колагену. Використовуються склади на основі гіалуронової кислоти. Найкраще застосовувати методику у поєднанні з лазером.
При мікронідлінгу лікар впливає на пошкоджені ділянки шкіри за допомогою тонких голок. Дрібні проколи стимулюють утворення колагенових волокон. Зазвичай видалення розтяжок займає 3-6 процедур. Але можливі побічні ефекти у вигляді лущення, набряку та зміни кольору шкіри.
При ін'єкційній методиці в атрофічні рубці вводять препарати, що стимулюють вироблення колагену. Процедура допомагає покращити якість тканин, відновити об'єм.
Дермабразія – це шліфування розтяжок з метою видалення верхнього шару шкіри за допомогою косметологічної фрези. Процедура відноситься до хірургічних операцій, що вимагає загоєння до 2-х тижнів. Повноцінний ефект проявляється приблизно через 3-4 тижні.
Відповіді на запитання: що ще важливо знати
Чи можна використовувати крем від розтяжок вагітним?
Так, але тільки вибирати ті креми, які рекомендовані жінкам у положенні. Їхній склад підібраний таким чином, щоб не нашкодити малюку та майбутній мамі.
Чи можна повністю позбутися розтяжок?
Так можна, але цей процес тривалий і трудомісткий. Більшу ефективність забезпечують косметологічні процедури, спрямовані на видалення верхнього шару дерми, стимуляцію вироблення колагену.
Чи ефективне кокосове масло від розтяжок?
Воно добре зволожує та живить шкіру, підвищуючи її тонус та еластичність. Використовувати його можна як у догляді, так і для профілактики розтяжок (наприклад, у вагітних).
На закінчення відзначимо, що розтяжки є майже у всіх і їхня поява не завдає шкоди здоров'ю. Але позбутися їх складно, потрібно багато часу та зусиль. Легше не допустити їх появи, контролюючи масу тіла, займаючись спортом та зволожуючи шкіру.