Чому з'являється зубний камінь та як його прибрати

Симптоми
04.11.2024

зубний каміньЗубний камінь – невидимий ворог, який накопичується поступово, день за днем, поки не проявить себе неприємним нальотом та запаленням ясен. Багато хто навіть не підозрює, що саме він стає причиною проблем із зубами та ротовою порожниною, поки не стає надто пізно. Розберемо, чому зубний камінь не можна залишати поза увагою, як він впливає на здоров'я зубів і що можна зробити, щоб зупинити його розвиток.

Що таке зубний камінь

Зубний камінь – це патологія, пов'язана із відкладеннями твердих мінеральних утворень на зубах внаслідок процесу мінералізації м'яких відкладень. Складається із залишків їжі, слини, а також бактерій. Якщо зубний наліт не видаляти вчасно, він під впливом слини твердне.

Як виглядає зубний камінь? На дотик щільний і шорсткий, складно чиститься, сприяє нагромадженню нових відкладень. Колір – від жовтуватого до темно-коричневого.

Від чого з'являється: причини

Мінералізований наліт виникає під впливом багатьох факторів. Основною причиною появи зубного каменю вважається недостатня гігієна. До інших причин зубного каменю належать:

  • звичка пережовувати їжу на один бік щелепи;
  • проблеми з прикусом;
  • паління;
  • підвищена густота слини;
  • прийом препаратів, що викликають сухість у роті.

Знаючи, які фактори сприяють накопиченню відкладень та їх мінералізації, можна вжити активних заходів для запобігання цим процесам.

Види

Відкладення на зубах класифікують за місцем локалізації. Основними є над'ясенний та під'ясенний зубний камінь:

  • Над'ясенний зубний камінь утворюється на поверхні зубів вище лінії ясен. Найчастіше має світло-жовтий або білий колір.
  • Під'ясенний утворюється під лінією ясен і часто має темніший колір. Його важче помітити та видалити, оскільки він знаходиться під яснами.

Обидва види мінералізованих відкладень значно погіршують зовнішній вигляд, а також негативно впливають на здоров'я зубів та ротової порожнини.

Симптоми

Характер та вираженість проявів залежать від типу та стадії утворення, але є кілька загальних ознак. Основні симптоми зубного каменю:

  • неприємний запах із ротової порожнини;
  • кровоточивість ясен;
  • почервоніння слизової;
  • загострена чутливість зубів;
  • зміна кольору зубів на жовтий.

Наявність мінералізованого нальоту значно погіршує стан пацієнта, що призводить до розвитку запальних процесів, а також інших стоматологічних проблем.

Як мінералізований наліт впливає на стан ясен

Мінералізовані відкладення мають виключно негативний вплив на стан ясен. Насамперед, зубний камінь викликає запалення м'яких тканин ясен. Ясна стають почервонілими, набряклими та болючими, що може супроводжуватися їхньою кровоточивістю при чищенні або навіть у стані спокою.

Згодом відбувається рецесія ясен. Цей стан не тільки супроводжується візуальними змінами, але й робить зуби більш уразливими, тому що оголюється їх корінь. Корінь не покритий емаллю, тому більш схильний до впливу бактерій.

Якщо опущення ясен та оголення кореня не будуть вчасно діагностовані та усунуті, це може призвести до більш серйозних стоматологічних проблем.

Лікування

як прибрати зубний каміньПрофесійне чищення – єдине рішення видалення мінералізованих відкладень. Після нього важливо провести подальшу оцінку стану пацієнта, щоб виявити супутні захворювання, які могли виникнути внаслідок запущеного зубного каменю. Стоматолог може перевірити наявність запальних процесів у порожнині рота, таких як гінгівіт або пародонтит, а також оцінити загальний стан пацієнта. Якщо будуть виявлені проблеми, будуть потрібні додаткові методи лікування.

Якщо зубний камінь відколовся сам, все одно потрібна допомога лікаря. Навіть якщо на перший погляд ситуація видається не критичною, фахівець зможе допомогти з подальшим чищенням зубного каменю.

Як прибрати мінералізований наліт у домашніх умовах

Видалити зубний камінь вдома народними засобами – складно. У пошуках ефективного засобу багато хто обирає народні методи. Більшість їх неефективні і можуть навіть погіршити стан емалі. Однак на початкових стадіях зубного каменю можна спробувати деякі методи, які хоч і не такі ефективні, як професійне чищення.

Один із популярних способів прибрати зубний камінь у домашніх умовах – чищення харчової содою. Сода має легкі абразивні властивості, які можуть допомогти зняти наліт. Однак важливо не зловживати цим методом, щоб не зашкодити емаль.

Іншим засобом від зубного каменю є полоскання рота кокосовим маслом. Ця практика відома як "масляна витяжка". Для цього достатньо взяти столову ложку кокосового масла в рот і тримати його протягом 10-15 хвилин. Цей спосіб скоріше дозволяє розм'якшити зубний камінь, ніж видалити його.

Нарешті, використання електричних, звукових та ультразвукових щіток, а також зубних паст від зубного каменю, що містять ферменти та абразиви можуть суттєво покращити стан зубів та ясен.

Методи профілактики

Профілактика мінералізованих відкладень починається з дотримання гігієнічних норм. Це включає регулярне чищення не рідше двох разів на день, з використанням не тільки пасти і щітки, але також дентальних йоржиків, зубних ниток, ополіскувачів для ротової порожнини, а також іригатору.

Товари рекомендовані експертами

Все для комплексного догляду можна знайти в інтернет-аптеці Здравиця. Тут багато продуктів для профілактики та гігієни, які допоможуть зберегти здоров'я зубів надовго, а також уникнути серйозних стоматологічних проблем.

Також дуже важливо контролювати своє харчування. Рекомендується зменшити споживання цукру, оскільки він створює сприятливі умови для зростання бактерій.

Регулярні відвідування стоматології не менш важливі для профілактики. Лікар зможе провести огляд, що допоможе вчасно виявити проблеми, а також вжити необхідних заходів.

Часті питання

Чи можна видаляти зубний камінь?

Ні, процедура видалення мінералізованих відкладень або професійного чищення зубів, як правило, не супроводжується різким болем або гострими хворобливими відчуттями. Пацієнти можуть відчувати легкий дискомфорт, особливо в області ближче до ясен, якщо на зубах накопичився значний обсяг нальоту або зубного каменю, або якщо ясна запалені, наприклад, у разі гінгівіту.

Чи може утворитися зубний камінь у дітей?

Так, патологія може розвиватися і у дітей, хоча це трапляється рідше, ніж у дорослих. Як і у дорослих, зубний камінь у дітей призводить до запалення ясен, карієсу, неприємного запаху з рота, інших стоматологічних проблем. Мінералізовані відкладення сприяють накопиченню бактерій, які викликають запальні процеси та захворювання зубів. Батькам важливо уважно стежити за гігієною рота своїх дітей та привчати їх до регулярного чищення зубів з раннього віку, а також не нехтувати профілактичними оглядами у стоматолога.