Корисний та поганий холестерин: все, що важливо знати

Здоров'я
04.02.2024

холестеринХолестерин відіграє важливу роль, але його дисбаланс може стати джерелом серйозних проблем. Серед багатьох питань, що виникають навколо цієї речовини, особливо важливо розрізняти «хороший» та «поганий» холестерин, а також розуміти – що робити за надмірного вмісті в організмі останнього.

Що таке холестерин

Холестерин – це ліпід, органічна сполука, яка вкрай важлива для утворення та життєдіяльності клітин. Він – ключовий компонент клітинних мембран, який слугує одним із інструментів для синтезу важливих біологічних молекул. Організм сам здатний синтезувати холестерин, плюс певна кількість цієї речовини надходить із їжею.

Типи холестерину: хороший і поганий

Холестерин буває двох типів:

 1. Гарний (HDL). Це холестерин високої густини. Його основна функція полягає у транспортуванні зайвого холестерину з тканин та артерій назад у печінку для подальшої обробки, а також виведення з організму. Якщо холестерин підвищений, то є велика ймовірність проблем з серцем або судинами.
 2. Поганий (LDL). LDL-холестерин, навпаки, є холестерином ліпопротеїдів низької щільності, який переносить холестерин із печінки у тканини, а також артерії. Якщо рівень холестерину низької щільності надто високий, речовина починає накопичуватися на стінках артерій, утворюючи бляшки.

Ефективне керування рівнем холестерину, прагнення до підвищення HDL та зниження LDL – важливий аспект підтримки здоров'я серця та судин. Здорове харчування, активний спосіб життя, за потреби, медикаментозна терапія – запорука оптимального балансу.

Норма холестерину в крові: таблиця

Тип холестерину

Норма холестерину (ммоль/л)

Загальний холестерин

5 або нижче

ЛПВЩ (хороший холестерин)

не менше 1,42 і вище

ЛПНГ (поганий холестерин)

від 2,2 до 4,8

Тригліцериди натще 

1,7 або нижче

Тригліцериди не натще

2,3 або нижче

Ставлення загального холестерину до холестерину ЛПВЩ

6 або нижче

Причини підвищеного холестерину

Підвищений холестерин викликають різні фактори: як генетична схильність, так і спосіб життя. Ось кілька основних причин:

 1. Неправильне харчування, включаючи надмірне споживання насичених жирів, може призвести до підвищення рівня холестерину в крові. Серед продуктів, що сприяють цьому, можна виділити жирне м'ясо, напівфабрикати, олію та інші.
 2. Відсутність фізичної активності також має значення. Фізична активність, навпаки, сприяє зниженню рівня «поганого» холестерину (ЛПНЩ) та підвищення рівня «хорошого» холестерину (ЛПВЩ).
 3. Шкідливі звички, такі як вживання алкоголю та куріння, можуть також впливати на рівень холестерину. Незважаючи на деякі дослідження, що вказують на можливе підвищення «хорошого» холестерину при помірному вживанні алкоголю слід пам'ятати, що надмірне вживання алкоголю може призвести до численних проблем, включаючи підвищення рівня «поганого» холестерину. Куріння також негативно позначається, збільшуючи ризик серцево-судинних захворювань.

У жінок у період вагітності ліпідний баланс змінюється у 2 та 3 триместрі: вміст ліпідів зростає у кілька разів. Це вважається нормою холестерину у вагітних, що пояснюється активнішою роботою печінки.

Чим небезпечний високий холестерин

підвищений холестеринВисокі показники холестерину в крові є небезпечними для здоров'я. Це спричиняє низку серйозних патологій, серед яких:

 • атеросклероз;
 • стенокардія;
 • інфаркт міокарда;
 • інсульт;
 • тромбоз;
 • підвищений тиск;
 • ниркова недостатність.

Нерідко про підвищення цього показника пацієнти дізнаються після виявлення наслідків. Обстеження варто проводити раз на рік.

Симптоми підвищеного холестерину

Якщо підвищений холестерин, на це рідко вказують якісь явні симптоми. Цей стан часто називають "тихим вбивцею", тому що людина може навіть не знати про проблему, поки не з'являться серйозні ускладнення. Однак, деякі все ж таки відчувають нездужання. Можуть відзначатися:

 • біль у грудях;
 • слабкість у ногах;
 • проблеми з зором;
 • головний біль;
 • запаморочення;
 • погіршення пам'яті;
 • зниження концентрації уваги;
 • відсутність апетиту;
 • розлад травлення. 

Ці симптоми можуть бути пов'язані з іншими захворюваннями, і не завжди вказують на високий холестерин. Тому при появі подібних симптомів важливо звернутися до лікаря для проведення обстеження та встановлення точного діагнозу.

Як знизити холестерин

Чого боїться холестерин? Нормалізація рівня холестерину зазвичай супроводжується комплексом заходів, а саме зміною способу життя, включаючи здорове харчування та фізичну активність, а також медикаментозною терапією.

Які препарати приймати для зниження холестерину

Як знизити холестерин медикаментозно? Перед тим, як почати приймати будь-які препарати, важливо проконсультуватися з лікарем і здати аналіз на холестерин. Це допоможе оцінити стан вашого здоров'я та підібрати найкращий спосіб лікування. Є кілька груп препаратів для зниження холестерину:

 • статини;
 • інгібітори абсорбції;
 • фібрати;
 • біологічно-активні добавки;

Щоб лікування було ефективним важливо дотримуватись рекомендацій лікаря та дотримуватися інструкцій щодо застосування того чи іншого препарату.

Товари рекомендовані експертами

Дієта та харчування: продукти, що знижують холестерин

Харчування грає важливу роль в управлінні рівнем холестерину в організмі. Дієта для зниження холестерину передбачає вживання:

 • рослинних продуктів (овочі, фрукти, ягоди, зелень);
 • горіхи та насіння;
 • риба (крім червоної).

Для зниження рівня жирових фракцій обов'язково потрібно виключити ковбасу, жирне м'ясо, консерви, напівфабрикати, фаст-фуд та каву.

Корекція способу життя

Однією з причин підвищеного холестерину є спосіб життя. Нормалізації харчування та прийому ліків недостатньо, щоб зняти симптоми підвищеного холестерину та вирішити причину їхньої появи. Не менш важливо відмовитися від алкоголю та куріння, а також зайнятися лікувальною фізкультурою.

Збалансоване харчування, фізична активність та регулярні медичні перевірки допоможуть підтримувати норму холестерину в крові. Пам'ятайте, що низький холестерин також небезпечний, як високий. Наприклад, у чоловіків виникає еректильна дисфункція, а також зростає схильність до залежностей. Належна увага до свого здоров'я та вжиття відповідних запобіжних заходів можуть суттєво вплинути на загальний добробут та якість життя. В інтернет-аптеці Здравиця ви знайдете препарати для підтримки рівня холестерину.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті