Плеврит

Оновлено:
04.11.2024
Перевірено

Легені — головний орган дихальної системи, що забезпечує газообмін. Вони вкриті плеврою, тонкою оболонкою, що складається із двох шарів. Між ними знаходиться плевральна порожнина, заповнена рідиною для зменшення тертя. Її запалення називають плевритом.

Чому розвивається плеврит: причини

Плеврит може розвиватися з багатьох причин. Найбільш поширеними з них є:

  • бактеріальне навантаження;
  • вірусне навантаження;
  • аутоімунні розлади (наприклад, системний червоний вовчак);
  • фізичні травми грудної клітки;
  • доброякісні та злоякісні пухлини;
  • хронічний бронхіт;
  • ревматоїдний артрит;
  • туберкульоз.

Крім перелічених причин, плеврит також може мати алергічну природу.

Види та форми захворювання

Плеврит може виникати як самостійне захворювання, що називається первинним плевритом, або розвиватися як результат гострих та хронічних патологій легень, що характеризує вторинний плеврит. Вторинний плеврит має два підтипи: фібринозний або сухий плеврит, при якому запальні процеси зачіпають плевру без помітного накопичення рідини, і вологий, також відомий як ексудативний плеврит, при якому спостерігається скупчення рідини в плевральній порожнині.

Залежно від характеру ексудату плеврит легень може бути кількох типів:

  • геморагічний плеврит — наявність крові в ексудаті;
  • гнійний плеврит — із накопиченням гнійного ексудату.
  • іхорозний плеврит — відрізняється наявністю серозного ексудату з гнійними домішками;
  • серозно-фібринозний плеврит — з наявністю як серозного, так і фібринозного ексудату;
  • серозний плеврит — характеризується чистим серозним ексудатом;
  • хілусний плеврит — викликаний накопиченням лімфатичної рідини.

Також виділяють “осумкований плеврит” та “адгезивний плеврит”. Осумкований плеврит фокусується на утворенні обмеженої порожнини з ексудатом, що може вказувати на наявність інфекційного процесу або серйозного запалення. Адгезивний плеврит відноситься до виникнення спайок між листками плеври, що може бути наслідком попередніх запалень або травм, і свідчить про хронічну патологію.

Симптоми плевриту

Симптоми плевриту залежать від його типу та тяжкості стану пацієнта. Розглянемо симптоми плевриту у дорослих на предмет таких форм:

  1. Симптоми сухого плевриту: сильний біль у грудній клітці, сухий кашель, задишка, субфебрильна температура, тяжке дихання.
  2. Симптоми ексудативного плевриту: утруднене дихання, біль у грудях, відчуття тяжкості у грудях, маломокротний кашель, підвищена температура, збите дихання.
  3. Симптоми гнійного плевриту: біль у грудях, виражена задишка, висока температура, озноб, слабкість, швидка стомлюваність, збільшення частоти серцевих скорочень, пітливість, токсемія.

Симптоми плевриту дійсно дуже схожі, що може ускладнювати самостійну діагностику. Тому тільки лікар може напевно з'ясувати форму захворювання та зробити висновок на цій підставі.

Діагностика

У клінічній практиці, діагностика плевриту починається з того, що лікар проводить огляд пацієнта. Після цього зазвичай призначається рентгенографія грудної клітки, і навіть комп'ютерна томографія (КТ). Крім того, лікар може рекомендувати провести додаткові аналізи для уточнення діагнозу.

Лікування

Як лікувати плеврит? Лікування плевриту безпосередньо пов'язане з причиною запалення. Залежно від його етіології застосовують різні підходи, наприклад, протизапальна або антибактеріальна терапія.

У запущених формах плевриту, особливо якщо є значне накопичення рідини, крім медикаментозного лікування, може знадобитися дренування плевральної порожнини.

Онлайн-аптека Здравиця пропонує досить великий вибір нестероїдних протизапальних засобів, антибіотиків та інших препаратів, дія яких спрямована на лікування дихальної системи.

Профілактика

По-перше, важливо дотримуватися правил особистої гігієни. По-друге, необхідно уникати травм грудей, які можуть призвести до запальних процесів. Зрештою, важливо вчасно розпочинати лікування патологій інфекційного характеру, наприклад, пневмонії, грипу тощо.

Ключові моменти

  • Плеврит — це захворювання дихальних шляхів, що виникають на поверхні плеври, що вистилає грудну порожнину.
  • Найпоширеніші причини плевриту: бактеріальне або вірусне навантаження на організм; аутоімунні захворювання; фізичні ушкодження грудної клітки; доброякісні та злоякісні пухлини; мезотеліома; деякі захворювання серця; медикаменти, спрямовані на лікування гіпертонії чи серцево-судинних захворювань; обструкція легеневої артерії; хронічний бронхіт та туберкульоз.
  • Плеврит може бути первинним або вторинним. Вторинний плеврит буває сухим (фібринозним) та вологим (ексудативним).
  • Спільними симптомами всіх форм плевриту є неприємні відчуття у грудній клітці при диханні, кашель, задишка, підвищення температури та інколи лихоманка.
  • Діагностика починається з огляду лікаря. Потім може знадобитися рентген при плевриті, комп'ютерна томографія (КТ), а також аналізи.
  • Лікування сухого плевриту, як і інших форм цієї патології, залежить від причини запалення.
  • Профілактика плевриту включає дотримання правил особистої гігієни, підтримання здоров'я дихальної системи, уникнення травм грудей та своєчасне лікування бактеріальних та вірусних інфекцій.
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Отсканировать штрихкод