Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
БЕТАСПАН БРОМГЕКСИН ГЛУТОКСИМ ДЕКСАМЕТАЗОН ДЕПО-МЕДРОЛ ИЗОНИАЗИД КАНАМИЦИН ПИРАЗИНАМИД РИФАМПИЦИН ТУБЕРКУЛИН

Туберкульоз

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Туберкульоз: опис

Туберкульоз – це інфекційне захворювання бактеріального походження. Нерідко воно має латентний період після першого зараження інфекцією. Здебільшого туберкульоз вражає легені, а іноді й інші органи. Збудник, Паличка Коха (бактерія), потрапляє в організм повітряно-краплинним шляхом. Через такий спосіб поширення хвороби бажано обмежити контакти з хворим та негайно розпочати лікування.

Причини розвитку туберкульозу

Хвороба з'являється після потрапляння в організм Mycobacterium. Її ще називають паличкою Коха. Мікроорганізм має підвищену резистентність до впливів зовнішнього середовища, високої та низької температури.

Хоча паличка Коха не є висококонтагіозним інфекційним агентом, її носій із відкритою формою туберкульозу може поширювати бактерію у навколишнє середовище. При цьому можливість інфікування все одно залишається невисокою.

Таким чином, туберкульоз виникає через інфікування мікроорганізмом. Але на поширення та розмноження захворювання впливає ціла низка факторів:

  1. Слабка імунна система. Найчастіше проблема характерна для людей зі СНІДом, ВІЛ, цукровим діабетом, серйозними хворобами нирок, онкологічними захворюваннями тощо.

  2. Вживання наркотиків та спиртного. Речовини послаблюють організм людини і роблять її більш уразливою для палички Коха.

  3. Тютюнопаління. Ризик зараження у курців збільшується у 1,6 раза.

Працівники медичних закладів також перебувають у зоні ризику. Сюди ж відноситься перебування в осередках поширення хвороби: в'язниці, психіатричні лікарні і т. д. Статистика показує, що люди, що проживають у несприятливих районах, теж наражаються на ризик зараження туберкульозом.

Симптоми туберкульозу

В окремих випадках зараження відбувається після першого контакту з хворим. У найбільш критичних та швидких ситуаціях туберкульоз може проявитися через 12 тижнів після потрапляння в організм інфекції. На перших етапах хворобу можна сплутати з ГРВІ через подібні симптоми. Але при цьому ознаки зберігаються протягом кількох тижнів після лікування.

Туберкульоз — це хвороба, яка не виявляється одразу. Але тривале збереження наступної симптоматики має насторожити:

  • висока температура 37-38 градусів;

  • сильний кашель протягом кількох тижнів;

  • частинки крові в мокроті;

  • больові відчуття у грудях та під час дихання;

  • слабкість;

  • підвищена пітливість у нічний час;

  • поганий апетит;

  • втрата ваги;

  • озноб.

Одна з основних ознак — кашель із кров'ю. Панікувати при його появі не потрібно, але необхідно якнайшвидше звернутися до фтизіатра. Туберкульоз це не та хвороба, яку варто лікувати самостійно. Тут обов'язково потрібна допомога спеціаліста.

Діагностика туберкульозу

Діагноз встановлюється за результатами аналізів та обстежень, що дозволяють виявити присутність збудника в організмі. Починається діагностика зі збору анамнезу, вислуховування скарг пацієнта, вивчення історії хвороби. Щоб підтвердити наявність туберкульозу, призначається низка таких досліджень:

  1. Реакція Манту чи проба Пірке. Найбільш популярним є дослідження, яке допомагає побачити присутність мікроорганізму. Всередину шкіри чи зовні наноситься туберкулін. Після цього фахівець оцінює ступінь напруженості специфічного імунітету.

  2. Діаскін-тест. Ще один шкірний метод, який визначає лише реакцію на туберкульозні бактерії.

  3. ІФА. Імуноферментний тест, який призначається людям із алергічною реакцією на туберкулін. Аналіз виконують на крові. До нього практично немає протипоказань, а результати вирізняються високою достовірністю. За допомогою тесту визначають латентні та позалегеневі види захворювання.

  4. ПЛР. Найточніша методика. Вона дає можливість виявити присутність ДНК бактерій у різних біологічних рідинах.

За допомогою рентгенографії та флюорографії можна переглянути присутність запальних вогнищ на легенях. Це також одні з основних методів дослідження.

Профілактика туберкульозу

Основний спосіб запобігання інфікуванню - дитяча вакцина БЦЖ. Вона здатна захистити дитячий організм від бактерії до 7-річного віку. Потім рекомендовано повторне щеплення для підтримки набутого імунітету — у 7 та 14 років.

Наступна профілактика полягає в регулярному проходженні обстежень, дотриманні правил гігієни. Фахівці зазначають, що туберкульоз майже ніколи не виникає у людей, які дотримуються здорового активного способу життя.

Лікування туберкульозу

Туберкульоз – це хвороба, яка на ранній стадії добре піддається лікуванню. При цьому потрібно готуватися до того, що процес не є швидким. Терапію переважно проводять у тубдиспансері до зупинки виділення мікроорганізму. Потім пацієнта виписують на амбулаторне лікування, призначаючи правильні ліки від туберкульозу, курси фізіотерапії, дихальну гімнастику тощо. Не можна забувати про збалансоване та корисне харчування.

При останніх стадіях туберкульозу та в ситуаціях, коли консервативні методики не допомагають, лікарі можуть призначити хірургічне лікування. При цьому частково січуться уражені ділянки легені. За операцією також слідує відновлювальний період із заходами, спрямованими на підвищення імунітету.

Якщо лікування відсутнє, летальний кінець можливий через 2-3 роки після прогресування хвороби у 50% хворих. В інших ситуаціях туберкульоз набуває хронічної форми. Людина з такою інфекцією нерідко стає розповсюджувачем мікроорганізму та заражає інших.

Пам'ятайте, що таблетки від туберкульозу та інші види медикаментів повинен призначати лікар. Не займайтеся самолікуванням!

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті