Бронхіт (гострий і хронічний)

Оновлено:
27.01.2021
Перевірено

Бронхіт — це одне з найпоширеніших захворювань органів дихання. Хвороба пов'язана із запальним процесом у стінках бронхів або бронхіального дерева, який супроводжується кашлем, утрудненням дихання, відходженням мокротиння. Через пошкодження епітелію слизової оболонки бронхів їхні функціональні можливості знижуються. Розрізняють гостру і хронічну форму захворювання, також бронхіт може бути обструктивним, проте етіологія, патогенез і методи лікування різних форм можуть кардинально відрізнятися.

Причини виникнення бронхіту

Найчастішою причиною виникнення бронхіту є віруси, що викликають застуду або ГРЗ. Проникаючи всередину організму, вони потрапляють по низхідній лінії в бронхи, викликаючи ураження епітелію. Такий же механізм дії мають і бактерії. Іноді бронхіт може виникати внаслідок механічного подразнення слизової оболонки бронхів через вдихання тютюнового диму, запиленого повітря, токсичних речовин. Викликати бронхіт може і соляна кислота, яка при гастроезофагеальному рефлюксі здатна потрапляти із стравоходу в гортань.

Спадкова схильність може бути одним із факторів, що викликають бронхіт. Важливу роль відіграє клімат, причому як дуже сухий, так і занадто вологий. Куріння, поряд з вірусами, є причиною бронхіту № 1, оскільки статистика свідчить, що курці незалежно від статі страждають на хронічний бронхіт у 3-4 рази частіше, ніж вільні від цієї шкідливої звички. Схильність до алергії є частою причиною обструктивних бронхітів.

Симптоми бронхіту

Невід'ємним елементом будь-якого бронхіту є кашель. Найчастіше він сухий, поступово переростає у вологий у міру лікування або прогресування хвороби. Кашель може бути як продуктивним (з мокротою), так і непродуктивним. Не можна забувати і про супутні симптоми, особливо якщо мова йде про вірусний бронхіт. Це може бути озноб, лихоманка, нежить, підвищена стомлюваність, головний біль, підвищене потовиділення.

При значному тонусі (обструкції) бронхів вони не можуть повноцінно виконувати свою функцію, через що виникає задишка і напад задухи, які особливо проявляються в нічний час. Своєчасне звернення до лікаря дозволяє провести необхідну діагностику та призначити лікування.

Гострий бронхіт

Гострий бронхіт відноситься до найпоширеніших захворювань респіраторної системи і є частим симптомом ГРЗ і ГРВІ. Причинами гострого бронхіту є грип-віруси, аденовіруси, віруси кору, хламідіоз. Також бронхіт може бути викликаний бактеріальними агентами, такими як стрептокок, пневмокок, стафілокок і гемофільна паличка. Процес ураження починається з носоглотки, потім поширюється на мигдалини і трахею, після чого повільно опускається в нижні дихальні шляхи, викликаючи гіперемію, набряк слизової і відторгнення клітин епітелію.

При належному лікуванні гострий бронхіт проходить за 3-4 тижні. Найчастіше бронхітами хворіють діти раннього віку, оскільки саме у них підвищений ризик інфікування бактеріями й вірусами через несформованість імунітету. Запущений або неправильно лікований гострий бронхіт може придбати хронічну форму.

Обструктивний бронхіт

Гострий обструктивний бронхіт на сьогоднішній день є одним з найбільш поширених захворювань, особливо у дітей. У цьому віці він представляє особливу небезпеку, оскільки здатний перерости в хронічний бронхіт або бронхіальну астму. При найменшій підозрі на обструкцію необхідно терміново викликати невідкладну допомогу, особливо якщо хворий схильний до алергічних реакцій.

Обструктивний бронхіт — запальний процес у бронхах, локалізований в обох легенях, який викликає звуження просвіту бронхів, набряклість з одночасним збільшенням секреції мокротиння. Внаслідок такого поєднання чинників виникає бронхоспазм, який дуже важко лікувати в домашніх умовах, особливо якщо захворювання виявило себе вперше.

Хронічний бронхіт

Хронічний бронхіт — це запальне захворювання бронхів з тривалим перебігом, яке супроводжується періодичними загостреннями у вигляді затяжних нападів кашлю різного характеру (продуктивний і непродуктивний, з обструкцією або без). Хронічним може стати як гострий, так і обструктивний бронхіт при неправильному лікуванні або самолікуванні. Часто він має прихований перебіг і протягом багатьох місяців або навіть років людина не підозрює, що у неї бронхіт.

Сьогодні значно зріс відсоток людей, у яких діагностується дане захворювання. Причини такого зростання — в поганій екології, шкідливих звичках, незбалансованому харчуванні, великій кількості алергенів. Внаслідок запущеного хронічного бронхіту розвивається гіпертрофія залоз бронхів, підвищення щільності слизової оболонки, бронхоектази і значне погіршення вентиляції легенів.

Діагностика бронхіту

Бронхіт є досить специфічним захворюванням, проте неправильне визначення виду захворювання і його перебігу може призвести до невірного лікування, що не тільки не дасть результатів, а й значно посилить хворобу. Тому грамотна діагностика є запорукою успішної терапії. Перш за все вона заснована на вивченні клінічної картини й результатів аналізів, зокрема:

  • аналізу крові на біохімію й імунологію;
  • аналізу сечі (загального);
  • аналізу мокротиння на інфекційне зараження;
  • рентгенографії легень;
  • бронхографії та бронхоскопії;
  • спірометрії;
  • електрокардіограмі.

Профілактика бронхіту

Виконання необхідних профілактичних заходів дозволить уникнути або мінімізувати ризики виникнення та прогресування бронхіту. Основні заходи включають у себе:

  • ізоляція або послаблення дії шкідливих факторів навколишнього середовища (куріння, забруднене або запилене повітря);
  • повноцінне й своєчасне лікування інфекційних хвороб гострого та хронічного характеру;
  • профілактика алергічних захворювань та їх своєчасне купірування;
  • зміцнення імунітету;
  • ведення здорового способу життя.

Лікування бронхіту

Лікування бронхіту здійснюється в умовах стаціонару через складність перебігу. При легкому перебігу допустимо лікування амбулаторно, проте виключно за рекомендаціями лікаря. Терапія будь-якого виду бронхіту повинна бути комплексною:

  • боротьба з інфекцією, вірусом або алергічним агентом (призначення противірусних, антибактеріальних і антигістамінних препаратів);
  • відновлення прохідності бронхів (спазмолітики, бронходилататори різних фармакологічних груп, муколітики, відхаркувальні засоби та інші таблетки від бронхіту);
  • допоміжна терапія (імуностимулятори, вітамінні комплекси);
  • усунення шкідливих провокуючих чинників.

Головне в терапії бронхітів — не займатися самолікуванням. Дотримання рекомендацій лікаря не тільки не дасть хворобі викликати ускладнення, а й оперативно поверне хворого до повноцінного життя.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!