Ревматоїдний артрит
Руйнування хрящової тканини, болі в суглобах можуть бути викликані різними причинами. Ревматоїдний артрит – хронічне захворювання аутоімунної природи. Які фактори провокують його розвиток, чи є прогноз на одужання?
Що таке ревматоїдний артрит
Пусковим механізмом є активність первинного агента (найчастіше інфекція – віруси, грибки, стрептококи). Під його впливом відбувається вироблення імуноглобулінів IgG (7S). Далі структура антитіл змінюється. Імунна система починає розпізнавати їх як чужорідні елементи, продукуючи ревматоїдний фактор. Запускається ланцюгова реакція. Її результатом стає порушення обмінних процесів у синовіальній рідині та поступове руйнування хряща.
Ревматоїдний артрит – це хвороба, що зачіпає всі ланки імунної системи (гуморальний, клітинний, роботу фагоцитуючих клітин).
Причини
У переліку факторів ризику є надмірна вага, куріння, прийом статевих гормонів, деяких лікарських препаратів. Порушення мікрофлори кишечника, ротової порожнини, мікробіома легень також створюють передумови для розвитку аутоімунної патології.
Точні причини ревматоїдного артриту невідомі. Запуск ланцюгової реакції провокують найчастіше збіг кількох моментів - інфекція, відхилення у роботі імунної системи, генетична схильність. Захворювання не передається у спадок, але має спадкову схильність. Найчастіше виявляється у жінок, що не народжували, або незабаром після пологів.
Може виникнути у будь-якому віці. Якщо маніфест стався раніше 16 років, ставиться діагноз ювенільний ревматоїдний артрит. Виділяють суглобову та суглобно-вісцелярну поразку. Дівчатка схильніші до розвитку патології.
Симптоми ревматоїдного артриту
Перші, хто потрапляє «під удар», – це суглоби. Уражаються зчленування пальців рук, плечей, ліктів, колін, тазостегнові та гомілковостопні суглоби, зап'ястя. Незважаючи на локалізацію ураження, прояви захворювання схожі.
Симптоми ревматоїдного артриту:
- больовий синдром;
- зменшення амплітуди рухів;
- зміна форми суглобових зчленувань;
- виражена скутість у ранковий час;
- набряк навколосуглобових тканин;
- незабаром відзначається м'язова атрофія в області ураження.
У міру прогресування хвороби дискомфорт поширюється на дедалі більшу кількість суглобів. Виявлення ревматоїдних вузликів говорить про запущену стадію ревматоїдного артриту.
Важкий перебіг хвороби часто супроводжується лихоманкою (температура 38-39°C). Запальний процес охоплює як суглобові тканини, а й внутрішні органи. Це може бути серцевий м'яз, серозні оболонки, нирки. Можливі прояви системного васкуліту.
Діагностика
Постановка діагнозу проводиться на основі огляду пацієнта, вивчення скарг, даних лабораторних досліджень, рентгенографії. Лабораторна діагностика включає загальні та специфічні аналізи.
Діагностика ревматоїдного артриту починається з розгорнутого ОАК із лейкоцитарною формулою. Оцінка ШОЕ дозволяє з'ясувати інтенсивність запального процесу, наявність або відсутність анемії, кількість тромбоцитів. Перевіряються також інші можливі відхилення. Обов'язкове проведення біохімії крові.
Обов'язкові аналізи на ревматоїдний артрит – ревмопроби. Цей комплекс включає:
- Перевірка С-реактивного білка. Маркер чутливіший, ніж ШОЕ, оскільки реагує на запальні процеси будь-якого генезу. Критерій інтенсивності запалення.
- Антитіла до циклічного пептиду, що містить цитрулін (АЦЦП). Тест високої чутливості. Найпрогресивніший на даний момент аналіз.
- Ревматоїдний фактор. Ключовий показник, що вказує на наявність захворювання (виявляється у 80-90% хворих). Відсутність імуноглобулінів даного типу не говорить про відсутність патології за інших підтверджуючих факторів. У такому випадку має місце серонегативний ревматоїдний артрит.
Варто враховувати, що ревматоїдний фактор виявляється також при гепатиті С. При позитивній пробі рекомендовано перевірку на гепатит С.
Профілактика та прогноз
Спровокувати захворювання можуть різні фактори, включаючи ГРВІ, емоційні потрясіння, хронічні інфекції (наприклад, тонзиліт). Імовірність патології зростає при виявленні аналогічної проблеми у родичів. Основні заходи профілактики – це регулярна фізична активність, збалансоване харчування, своєчасне лікування інфекційних захворювань.
Чи можна вилікувати ревматоїдний артрит? Ні. Позбутися хвороби не можна. Проходження медикаментозного лікування, правильне харчування та спосіб життя можуть призвести до стабільної ремісії. Важливо обмежити споживання жирів, солі, цукру. У раціоні має бути достатньо білкової їжі, риби, птиці. Обов'язковим є регулярний прийом кальцію (кисломолочні продукти, зелень у листі, соя). Прогноз тим сприятливіший, ніж раніше почали лікувати хворобу.
Медикаментозне лікування ревматоїдного артриту
Терапія заснована на застосуванні протизапальних ліків. Більш ефективною є комбінація базисного лікування з Метотрексатом, кортикостероїдами чи блокаторами ФНП-альфа. Оптимальне поєднання препаратів не відоме. Підбір медикаментів здійснюється індивідуально.
У Здравиці для лікування ревматоїдного артриту можна придбати такі засоби, як:
- Диклофенак;
- Кетопрофен;
- Індометацин;
- Мелоксикам;
- Етол форт;
- Мажезик-Сановель;
- Піроксикам.
Якщо ознаки ревматоїдного артриту легкі, контролювати симптоматику можна за допомогою Плаквенілу, Іммарду. Сульфасалазин дозволяє уповільнити руйнування суглобів.
Альтернативою Метотрексату може бути обраний лефлуномід (Лефно, Лефлютаб). Препарати не поступаються ефективності, але не пригнічують роботу кісткового мозку. Порушення в роботі печінки також трапляються рідше.