Ангіна

Оновлено:
03.09.2021
Перевірено

Ангіна - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає глоткові мигдалини. Даний запальний процес відомий під назвою "тонзиліт". Захворювання зустрічається у людей будь-якого віку, найчастіше їм страждають діти і дорослі до 40-45 років. У літніх людей ангіна з'являється значно рідше. Тонзиліт вражає лімфоїдні тканини, розташовані в області глотки, тому існує висока ступінь імовірності того, що захворювання може спровокувати інші ускладнення.

Причини виникнення ангіни і фактори ризику

Поява ангіни тісно пов'язане з роботою піднебінних мигдалин, які вловлюють патогенні мікроорганізми і перешкоджають їх поширенню в організмі. Мигдалини виробляють антитіла і забезпечують важливу роль у функціонуванні всього імунітету в цілому. У міру зіткнення з патогенами, на тлі ослабленого імунітету, мигдалини можуть гірше справлятися зі своєю роботою. При осіданні великої кількості бактерій на глотці починається запальний процес, який також зачіпає мигдалини, де накопичується достатня кількість хвороботворних мікроорганізмів.

Збудниками тонзиліту служать патогенні грибки, збудники різних інфекцій, аденовіруси. Нерідко хвороба провокують стафілококи і стрептококи. Заразитися ними можна побутовим і повітряно-крапельним шляхом з носіями. Захворіти на ангіну досить просто, якщо вживати продукти, які раніше пробував заражена людина.

Викликають тонзиліт травми мигдалин. Деякі з них можуть бути отримані при самостійній спробі очистити від гнійних пробок лакуни механічним шляхом. Дана процедура повинна виконуватися тільки фахівцем.

Провокуючим фактором для появи ангіни служить переохолодження. Причинами тонзиліту також можуть бути авітаміноз, неправильне харчування, робота з токсичними речовинами, вживання алкоголю і куріння. Тонзиліт у дорослих може розвиватися як залишкове явище після перенесених раніше хронічних запальних процесів в носових пазухах. Нерідко він є ускладненням, яке виникло на тлі серйозних системних захворювань. До них відносяться кір, дифтерія, скарлатина, туберкульоз. Піком захворюваності на ангіну вважається зимовий період, коли організм ослаблений і піддається ГРВІ, застудних захворювань. Причиною ангіни також служать запущені захворювання зубів і ясен, в тому числі, карієс. Поява тонзиліту може бути пов'язано з гайморитом.

Симптоми ангіни і ознаки захворювання

Ознаками ангіни є загальна слабкість, втома, підвищення температури, Біль в горлі, утруднене ковтання. Спостерігається збільшення лімфовузлів. У людини можуть виникати болі в області серця і суглобів. Слід звернути увагу, що при ангіні температура тіла може сягати 38-40 ℃, тому пацієнту необхідна кваліфікована медична допомога. Потрібно врахувати, що сильна набряклість горла є серйозною небезпекою як для дорослих, так і для дітей особливо.

Симптоми ангіни розрізняються залежно від типу захворювання. Найбільш поширеним типом захворювання є катаральна форма, яка зустрічається як в зимовий, так і в літній період. Її ознаками є запалення слизової оболонки горла, небесних дужок, першіння і сухість в горлі, невелике збільшення лімфовузлів, розташованих поблизу. Часто зустрічається лакунарная ангіна, яка проявляється сильним головним болем, високою температурою, втомою, болем в суглобах і утрудненим ковтанням, жовтуватим нальотом в гирлі лакун, судомами. Лакунарна ангіна викликає сильну гіперемію мигдаликів з їх збільшенням, що може спровокувати блокування дихальних шляхів. Особливо небезпечна така ангіна для дітей. Лакунарний тонзиліт може викликати інтоксикацію.

Дитяча ангіна часто пов'язана з такими симптомами, як біль у вухах, розлади травлення, нудота і судоми. Дитина при тонзиліті може бути примхливим і плаксивим. Спостерігаються розлади сну - безсоння або постійна млявість. Разом з ангіною у дитини може бути отит і риніт. 

Серед ускладнень тонзиліту слід виділити такі небезпечні для здоров'я і життя людини стану, як інфекційно-токсичний шок, гнійне запалення головного мозку, сепсис, запалення серцевого м'яза. Гнійне ураження головного мозку в 60% випадків здатне привести до летального результату. Після перенесеного важкого стану у пацієнта виникають серйозні порушення роботи головного мозку. За рахунок цих особливостей важливо приділити лікуванню ангіни особливу увагу. Найбільш ретельно варто підійти до лікування гострих форм захворювання.

Діагностика ангіни в медичній установі

Діагностика ангіни здійснюється за допомогою зовнішнього огляду. Додатково фахівець може призначити клінічний аналіз сечі і крові, дослідження мазка з горла. 

Профілактика ангіни, способи попередження захворювання

Щоб уникнути ангіни, важливо підтримувати імунітет за допомогою правильно підібраного раціону. Не можна допускати переохолодження організму і прийому занадто холодної їжі і напоїв. Слід приділити увагу лікуванню хронічних запалень вуха, горла і носа, ротової порожнини. Люди, які хворіють на ангіну, повинні користуватися окремим посудом, рушниками.

Лікування ангіни лікарськими засобами

Лікування ангіни є комплексним. Вибір ліків і схема їх прийому визначається індивідуально, з урахуванням супутніх захворювань. Серед таблеток від ангіни виділяють протизапальні, знеболюючі препарати, антибіотики та противірусні засоби. Щоб полегшити симптоми захворювання, використовуються полоскання. Разом з ліками від ангіни лікар призначає пацієнтові дієту. При тонзиліті важливо забезпечити хворому багато пити і спокій. Фізичне навантаження, алкоголь, куріння, гостра і солона їжа на час лікування повинні бути повністю виключені.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті