Позаматкова вагітність симптоми на ранніх термінах

Здоров'я
28.08.2023

Небезпечною акушерською патологією є прикріплення заплідненої яйцеклітини поза маткою. Тільки цей орган має всі умови для розвитку плоду. Розповідаємо, у чому причина позаматкового порушення, і як своєчасно запідозрити, якщо щось пішло не так.

Що таке позаматкова вагітність

Наступний крок після успішного злиття яйцеклітини та сперматозоїда – переміщення зиготи до місця імплантації. Вона повинна прямувати по маткових трубах і закріпитися в матці. Позаматкова вагітність – це патологія, коли плодове яйце почало розвиток поза матки. Може бути в придатках, яєчниках, черевній порожнині, шийці.

Типи

Симптоми ектопічної вагітності незначно відрізняються за місцем імплантації зиготи. За цим критерієм виділяють такі типи патології:

 1. Ампулярна. Найпоширеніший варіант (80%). Фіксація відбувається на тій самій ділянці (ампулярній), де було запліднення.
 2. Істмічна. Займає 12%. Прикріплення відбувається у найвужчій ділянці труби, тому її розрив можливий вже на терміні 4-6 тижнів.
 3. Фімбріальна. Можливість трохи більше ніж 5%. Практично завжди закінчується самостійним викиднем.
 4. Інтерстиційна. Ембріон розвивається на розтяжній ділянці міометрію. Таку позаматкову вагітність як визначити? Відхилень може не бути до 4 місяців. Настання розриву труби викликає сильну кровотечу. Небезпечна для життя. Своєчасний скринінг у 10-12 тижнів допоможе запобігти загрозливим наслідкам.
 5. Оваріальна. Розвиток зиготи відбувається у яєчнику.
 6. Шийкова. Прикріплення плода у цервікальному каналі. Можливість 0,1%.
 7. Черевна. Може бути первинним або наслідком трубного аборту. Шанс такого прогнозу – менше ніж 0,1%.

Причини виникнення

Чому відбувається позаматкова вагітність? Факторів ризику багато. При цьому патологія може виникнути і у здорової жінки без важкого анамнезу. Точну причину виникнення збою неможливо встановити.

Ускладнюють нормальне просування яйцеклітини трубами:

 • запальні процеси у придатках, яєчниках;
 • перенесені інфекції (ЗПСШ);
 • аномалії розвитку статевих органів;
 • гормональні порушення;
 • чоловічий фактор (млявість сперматозоїдів);
 • оперативні втручання на органах малого тазу, органах очеревини в анамнезі, у тому числі через позаматкову вагітність;
 • внутрішньоматкова спіраль;
 • пухлини матки та придатків;
 • аборти;
 • стимуляція овуляції (при ЕКЗ).

При перев'язаних трубах ризик відсутній, якщо проведено обрізування придатків. Якщо обв'язування – згодом можливе витончення та розрив матеріалу з відновленням часткової або повної прохідності труби.

Симптоми позаматкової вагітності – як визначити на ранніх стадіях

Як проявляється позаматкова вагітність? Специфічної картини немає. Жінка відчуває стандартний перелік проявів – затримка, набухання молочних залоз. Часто виникає сонливість. Ближче до 6-7 тижнів виникає токсикоз. Вираженого дискомфорту, тож і скарг немає. При позаматковій вагітності тест також буде позитивним. Зверніть увагу на колір другої смужки. Відсутність наростання яскравості протягом кількох днів має насторожити.

У числі підозрілих моментів – біль у нижній частині живота, особливо з локалізацією у лівому чи правому боці. У призначений для менструації термін починаються мажучі виділення. Якщо це супроводжується позитивним тестом, обов'язково зв'яжіться із гінекологом. Така картина може бути варіантом норми, вказувати на загрозу зриву при правильній імплантації або ознакою позаматкової вагітності. Відтінок може бути від коричневого до бурого.

Чим небезпечна позаматкова вагітність?

Ризики пов'язані зі здоров'ям та життям жінки, її репродуктивними можливостями в майбутньому. Загроза позаматкової вагітності – симптоми, ідентичні до здорової картини. При цьому час іде, ембріон росте. Підвищується загроза розриву труби, кровотечі. Врятувати придатки в такому разі не вдасться, а значить ймовірність у майбутньому запліднення природним шляхом знижується.

Наступний фактор – при позаматковій вагітності, де болить, часто не можна точно сказати. Це можуть бути легкі пронизливі, тягучі болі, які мало чим відрізняються від фізіологічного дискомфорту перших тижнів. Що також віддаляє момент діагностики та надання допомоги.

Що робити, якщо є підозри на позаматкову вагітність – діагностика

На якому терміні проявляється позаматкова вагітність, якщо за своєю природою вона не відрізняється від нормальної? Перші підозри можуть виникнути ще на етапі домашньої діагностики. Щоб тримати ситуацію на контролі, рекомендуємо в інтернет аптеці Здравиця придбати відповідні тести на вагітність – стрип-смужками, струменеві, електронні чи цифрові. У нормі показник ХГЛ має подвоюватись кожні 48 годин. У разі патології його зростання буде сповільнене, і першим на діагноз вкаже стабільно бліда друга смужка.

Наступний крок – аналіз крові на ХГЛ у динаміці (кожні 2 доби). Відсутність достатнього приросту також свідчить про можливі порушення.

УЗД діагностика дасть однозначну відповідь при показнику ХГЛ від 1000. До цього плодове яйце може не прикріпитися в матці, що також не говорить про патологію. Якщо ХГЛ більше 2000, а ембріона не видно, то високий ризик ектопічної локалізації.

Лікування

Терапія спрямована на видалення з організму жінки плодового яйця. Проводиться переважно оперативним шляхом. Медикаментозний аборт, як і при правильному розташуванню ембріона, не поширений. Консервативне лікування допускається лише на ранніх термінах за відсутності ймовірності кровотечі.

Як видаляють позаматкову вагітність? Найбільш популярний метод – Лапароскопія. Втручання малоінвазивне. Процедура проводиться через точкові проколи у черевній стінці. Нерідко дозволяє зберегти трубу. Якщо під час операції виявлено спайки – є можливість видалити утворення. Короткий період реабілітації.

Класичний розріз очеревини – лапаротомія – проводиться у екстрених випадках. Операція рекомендована при внутрішній кровотечі, множинних спайках, локалізації патології шийки.

Ускладнення та наслідки для репродуктивної системи жінки

У позаматкової вагітності симптоми на ранніх термінах часто відсутні. Відчуття та ознаки відповідають нормальному розвитку. І у цьому її головна небезпека. Якщо зростання ембріона продовжується, а патологія не діагностована, великий ризик розриву труби. Як наслідок – внутрішня кровотеча, загроза життю жінки. При своєчасному перериванні існує великий шанс зберегти трубу або інший орган, де імплантувалася яйцеклітина.

Можливі ускладнення патологічного процесу – видалення репродуктивного органу, запалення або спайковий процес у трубах. Перше призводить до неможливості мати дітей природним шляхом. Друге – підвищує ймовірність повторної ПВ.

Відповідаємо на запитання

Патології акушерсько-гінекологічного профілю хвилюють багатьох жінок. Розглянемо найпоширеніші питання.

Позаматкова вагітність – чи йдуть місячні?

Менструація при позаматковій вагітності найчастіше відсутня (як і за нормальної). Можливі незначні виділення мажучого характеру. Поява будь-яких кров'янистих виділень має стати приводом звернутися до лікаря.

Чи може позаматкова вагітність вийти сама?

Вірогідність невелика, але вона є. Головний ризик мимовільного аборту – неповний вихід плодових оболонок та самого яйця. Необхідний медичний контроль.

Чи може позаматкова вагітність перейти в маткову?

Ні. Якщо плодове яйце закріпилося та продовжило розвиток, такий перехід неможливий. Його відшарування означатиме викидень. Інший момент, якщо УЗД проводилося рано (особливо при пізній овуляції), існує ймовірність, що яйце ще спуститься до матки. Рекомендовано контроль за тиждень.

Чи показує тест позаматкову вагітність?

Так. Ектопічна вагітність від нормальної відрізняється лише місцем прикріплення плодового яйця. Патологія супроводжується зростанням ХГЛ – гормону, який реагують тести. Хоча темпи збільшення показника часто не відповідають нормі.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті