Молочниця у чоловіків – лікування, симптоми кандидозу

Здоров'я
29.05.2023

Серед грибкових захворювань кандидоз займає лідируючу позицію. Інфекція вражає як жінок, і чоловіків. Про специфіку клінічних проявів та методи лікування хвороби поговоримо далі.

Що таке молочниця?

Молочницею називається захворювання, викликане грибом Candida. Дріжджова інфекція відноситься до категорії умовно-патогенних. Вона присутня на слизовій оболонці геніталій, в порожнині рота. Є частиною мікрофлори прямої кишки. Її кількість контролює імунна система. З появою сприятливих умов інфекція починає активне розмноження. Виникає кандидоз. Молочниця у чоловіків часто локалізується на статевому органі. головці члена, крайньої плоті. В осередку ураження виникають свербіж, роздратування, набряклість тканин.

Від чого з'являється молочниця у чоловіків?

Грибкові мікроорганізми є в організмі постійно. Які фактори провокують виникнення хвороби? Серед них:

  1. Зниження імунітету. Природні механізми регуляції слабшають і можуть контролювати розмноження грибкової інфекції. Виникає після курсу антибіотиків, інфекційних захворювань.
  2. Емоційні потрясіння, стрес. Негативно впливають на захисні механізми людини.
  3. Часта та різка зміна клімату.
  4. Цукровий діабет. Причина – високий рівень глюкози – їжі грибка.
  5. Імуносупресивні стани (ВІЛ, онкологія).
  6. Часте та тривале відвідування бань, саун. Тепле вологе середовище – найкращі умови для активності candida albicans.
  7. Інфікування від зараженого статевого партнера.
  8. Дісбактеріоз. Стан мікрофлори кишечника безпосередньо пов'язаний із флорою слизових оболонок інтимної зони.
  9. Гормональні порушення. У тому числі безконтрольний прийом гормональних ліків.
  10. Погана гігієна статевих органів.
  11. Травми, запалення порушують захисну функцію слизової оболонки.

Як проявляється молочниця у чоловіків – симптоми кандидозу

Незважаючи на анатомічні особливості, кандидоз у обох статей має схожі прояви Як виглядає молочниця у чоловіків? Симптоми з'являються після інкубаційного періоду – через 2-3 тижні. За цей час мікроорганізми активно реплікують. Інфекційне вогнище зосереджено під крайньою плоттю. Теплі та вологі умови – ідеальні чинники у розвиток грибка. На головці пеніса, тканинах крайньої плоті з'являються характерні ознаки:

  1. Гіперемія тканин.
  2. Набряк, набрякання шкіри.
  3. Роздратування шкіри, слизової.
  4. Утворюється свербіж, суміжний з печінням. Може поширюватися на всю область пахви.
  5. Під час статевого акту сечовипускання з'являється болючість.
  6. Творожистий наліт, густі білі виділення, як крем. Ознака можлива, але не часта.
  7. З'являється різкий неприємний запах.
  8. При активних білих виділеннях сеча набуває білястого відтінку.
  9. Кандидоз у чоловіків може супроводжуватись множинними висипаннями. Спочатку плями не мають чітких кордонів. З розвитком хвороби вони трансформуються у рідкі прищі. Далі – в ерозивні поразки.

Лікування молочниці у чоловіків

Терапія починається з встановлення діагнозу. При підозрі на кандидоз слід звернутися до уролога. Альтернативний спеціаліст – дерматовенеролог. Обстеження включає:

  1. Візуальну оцінку місця ураження.
  2. Вивчення скарг.
  3. Збір анамнезу.
  4. Здавання лабораторних аналізів. Це урогенітальне дослідження на флору (мазок), бакпосів на патогени.

Додаткові аналізи призначають для виключення збудників ЗПСШ. В рамках комплексного обстеження можуть бути рекомендовані:

  • перевірка рівня цукру в крові;
  • аналізи на ЗПСШ;
  • загальний аналіз крові та сечі;
  • здача крові на RW (сифіліс).

Чим лікувати молочницю у чоловіків залежить від причин ураження. При виявленні ендокринних порушень лікування проводять спільно з лікарем ендокринологом. Можлива також участь інших вузьких спеціалістів. Якщо в результаті перевірки виявлено лише кандидоз, проводять симптоматичну терапію. Вона включає використання антимікотиків місцевої та системної дії. Підбір протигрибкового препарату здійснює лікар.

Таблетки

Ліки для перорального прийому – засоби системної дії. Їх застосування показано при хронічних формах, значних ураженнях. Препарати усувають патоген у всьому організмі. Їхня головна перевага – швидке лікування молочниці у чоловіків. Пацієнти відзначають покращення вже на 2-3 день прийому ліків. Хорошу ефективність показали:

  1. Фуніт, Ітрунгар, Ітракон. Ліки у складі з ітраконазолом. Протигрибковий компонент широкого спектру дії. Одноразовий прийом 100-200 мг на стуки. Схему та тривалість терапії визначає лікар.
  2. Флуконазол, Дифлюкан, Флунол, Флузамед, Фуціс, Медіфлюкан. Препарати на основі флуконазолу. Дозування лікарського компонента – 50, 100 та 150 мг визначає схему лікування. Позбавити захворювання може і одна таблетка від молочниці. Це одноразовий прийом препарату у дозі 150 мг. При генералізованих формах – призначають курс у меншому дозуванні, але за схемою. Ліки активні проти поширених штамів C. albicans, parapsilosis, tropicalis, glabrata. Гриби krusei стійкі до флуконазолу.

Мазі

Застосування препаратів місцевої дії – важливий компонент терапії. Діючи безпосередньо в осередку інфекції, швидко усувають неприємні симптоми. Використовують як самостійне лікування при необтяжених формах, якщо захворювання виникло вперше.

Ефективні протигрибкові препарати при кандидозі:

  1. Пімафуцин крем. Активне з'єднання – натаміцин. Антибактеріальний засіб із протигрибковою активністю. Ліки практично не всмоктуються. Системної дії немає. Переноситься добре. На місці обробки може викликати легке нетривале печіння.
  2. Кандід-Б, Клотримазол. Креми на основі клотримазолу мають антимікотичні властивості, усувають запалення. Пригнічують ріст та реплікацію грибів. Зволожують слизову, запобігають пересиханню шкіри та появі тріщин. Не викликає алергію. Резистентність більшості дріжджоподібних патогенів низька.
  3. Екодакс крем. Ліки у складі з еконазолом. Системна абсорбція мінімальна. Чинить бактерицидну та протигрибкову дію. Щодо кандиди найбільш ефективний проти штаму albicans. Усуває симптоми протягом 2-3 днів. Важливо пройти повний курс лікування – ndash; 2 тижні. Це допоможе уникнути рецидивів. Не допустить переходу хвороби до хронічної форми.
  4. Нізорал крем. Діюча речовина – кетоконазол. Активний проти дріжджів та дерматофітів. Швидко усуває свербіж та печіння. Не має системного впливу. Обробка ураженої ділянки – одноразово на добу. Середня тривалість лікування – 2 тижні.
  5. Біфонал-здоров'я.

Засіб на основі біфоназолу. Бореться з дріжджовими та пліснявими грибками, дерматофітами. Пригнічує продукування ергостеролу на двох рівнях, внаслідок чого порушує мембрану патогена.

Товари рекомендовані експертами

Дієта під час лікування

Швидке лікування молочниці у чоловіків можливе за комплексного підходу. Для цього потрібно позбавити кандиду живлення. Цукор – основне джерело її активності. Скоротіть:

  • цукри всіх видів та швидкі вуглеводи (цукерки, солодкі фрукти, мед, газовані напої, варення, морозиво);
  • здобу, дріжджовий хліб;
  • продукти з високим вмістом крохмалю – картопля, білий рис, кукурудза;
  • напої та продукти з живими грибами (квас, пиво, вино, сир із пліснявою);
  • цільне молоко;
  • маринади, копчення;
  • жирні та пряні страви;
  • арахіс, кеш'ю, фісташки.

Щоб допомогти організму, додайте до раціону:

  1. Цитрусові (апельсини, лимони), яблука, ягоди, оливки.
  2. Капусту, помідори, кабачок, спаржу, шпинат.
  3. Багаті на лактобактерії кисломолочні продукти – натуральні йогурти, кефір.
  4. Насіння льону, мигдаль.
  5. З круп – вівсянку, гречку, кіноа.
  6. Оливкова, кокосова, лляна олії.
  7. Нежирне м'ясо (індичка, кролик, курка), рибу.

Для нормалізації мікрофлори харчові продукти рекомендується доповнити пребіотиками та пробіотиками.

Профілактика

Профілактичні заходи допоможуть тримати грибок під контролем. Серед них:

  1. Щоденна інтимна гігієна.
  2. Обов'язковий душ після занять спортом.
  3. Після гігієнічних процедур ретельно просушуйте рушником область геніталій.
  4. Підберіть білизну з натуральних матеріалів. Відмовтеся від синтетики.
  5. Одяг, включаючи нижню білизну, має бути комфортним. Не обмежувати рухів.
  6. Не застосовуйте дезодоранти, гелі та мило з парфумами для інтимної гігієни - можуть спровокувати роздратування.
  7. Використовуйте бар'єрні контрацептиви з новим партнером.
  8. Якщо статевий партнер інфікований, утримайтеся від статевих контактів до закінчення лікування. У крайньому випадку використовуйте презерватив.
  9. Зміцнення організму. Сильний здоровий імунітет контролює грибкову активність. Не відмовляйтеся від прогулянок. Почніть гартування. Приділяйте достатньо часу сну та відпочинку. Дотримуйтесь збалансованого раціону.
  10. Алкогольні напої та куріння – не найкращі супутники здоров'я. Відмовтеся від цих звичок, або обмежте їх.
  11. Профілактичне відвідування уролога. Рекомендована частота – двічі на рік. Обстеження допоможуть не пропустити не лише кандидоз, а й інші захворювання.

Чи може молочниця пройти сама?

Що таке молочниця у чоловіків? Хвороба, спричинена активністю кандиди. Якщо розмноження патогену відбулося з-під контролю, організму потрібна допомога. Усунення факторів, що підтримують активність гриба, не допоможе. Потрібна антимікотична терапія. Підбір препаратів проводить лікар на основі даних обстеження та аналізів.

Які можливі ускладнення молочниці у чоловіків?

Відсутність лікування переводить хворобу у хронічну форму з періодичними рецидивами. Серед негативних наслідків такі ускладнення, як:

  1. Зміна структури уретри. Викликає болі та проблеми з сечовипусканням.
  2. Формування постійного вогнища запалення. З'являються такі хвороби, як уретрит, простатит.
  3. Зменшення чутливості пеніса. Приводить до проблем у сексуальному житті. Знижується лібідо. Може розвинутись еректильна дисфункція.