Як швидко загоїти рану в домашніх умовах

Здоров'я
01.04.2024

ранаМи часто ставимося до подряпин, садна і опіків, як до прикрої дрібниці. Вважаємо, що невелика рана не варто уваги і самостійно швидко загоїться. Однак навіть незначне пошкодження покривів може мати тяжкі, інколи ж непоправні наслідки.

Зміст:

  1. Які бувають рани
  2. Як обробити рану: перша допомога
  3. Етапи загоєння рани
  4. Чим обробити рану, щоб швидше зажила
  5. Що робити не можна
  6. Симптоми того, що рана погано гоїться
  7. Рана не гоїться і сочиться – що робити?

Які бувають рани

Механічні пошкодження, які стосуються тканини або органи, поділяються на категорії за декількома ознаками:

  • характеру травми;
  • походження;
  • глибині;
  • інфікування.

Від характеру травми залежить тип пошкодження: колота, укушена, рубана, різана, вогнепальна, забита, розмозжена, рвана рана. Їх одержують під час операцій, бойових дій, нещасних випадків.

Поверхневі пошкодження при правильному догляді гояться без медичного втручання. При глибоких травмах важко зупинити кров. Поранення, що проникають в органи або порожнини, вимагають термінової госпіталізації. За інфікуванням розрізняють асептичні пошкодження, з бактеріальним забрудненням, інфікуванням або нагноєнням.

Як обробити рану: перша допомога

Після травми важливо знати, як швидко загоювати рану в домашніх умовах. Перед обробкою обов'язково ретельно миють руки, щоб не занести мікроби. Потім виконують кілька кроків:

  • змивають кров, видимі забруднення чистою водою;
  • обробляють антисептичними засобами (перекисом водню, хлоргексидином);
  • бинтують.

Пов'язку регулярно змінюють, відстежують загоєння, повторюють обробку пошкодження. Якщо поранення глибоке, щоб зупинити кров, використовують здавлюючу пов'язку. Такий вид перев'язки не можна накладати довше за півгодини. Тому необхідно звернутися до лікаря якнайшвидше. Для зупинки кровотечі також використовують холодні компреси або підняття пошкодженого місця вище за рівень серця.

Етапи загоєння рани

Загоєння відбувається в кілька етапів:

  1. Запалення з характерним почервонінням, місцевим підвищенням температури, больовими відчуттями, набряком. Після отримання травми клітини крові утворюють згустки для зупинки кровотечі, а сукровиця вимиває бруд.
  2. Відновлення починається з 7 днів, може тривати до 3 тижнів при нормальному загоєнні. На цьому етапі потік крові стає кіркою, відбувається грануляція, зростання нових кровоносних судин, тканин.
  3. Епітелій закриває поранення. Краї пошкодження стягуються, зверху утворюється новий шар шкіри.
  4. Достигання триває від кількох місяців до 2 років. У цей період виробляються волокна еластину та колагену, відновлюється пружність, колір шкіри.

На останньому етапі відпадає засохла скоринка, яка захищала пошкоджені тканини від механічного впливу або бруду весь час відновлення.

Чим обробити рану, щоб швидше зажила

Лікар знає, яка мазь швидко затягує рани, враховуючи характер травми, наявність алергії, захворювань у пацієнта. Засоби поділяються на кілька груп:раны

  • протимікробні препарати, антисептики;
  • антибіотики;
  • засоби для регенерації тканин;
  • протизапальні препарати.

При опіках та хірургічних втручаннях використовують ліки, що запобігають утворенню рубців.

Що робити не можна

Для того щоб прискорити процес загоєння, прибирають усі фактори, що заважають одужанню. При пораненнях не можна:

  • наносити йод або зеленку на відкрите ушкодження;
  • пересушувати рану;
  • часто використовувати перекис водню.

При попаданні спиртовмісного складу на відкриту рану розвивається хімічний опік. Тому йод та зеленку не застосовують на пошкоджених ділянках шкіри. Лікарі рекомендують обмежене використання засобів для припікання неглибоких подряпин або обробки області навколо поранення.

Перекис водню нейтралізує бактерії та бруд. Однак нею не можна користуватись часто, щоб не провокувати нагноєння. Якщо пошкоджено лице, не потрібно мазати рану тональним кремом. Деякі компоненти косметики уповільнюють відновлення клітин. Також краще відмовитися від вершкової або рослинної олії, аерозолів та інших засобів, які можуть призвести до занесення інфекції.

Для зростання здорових клітин шкіри необхідні спеціальні умови, включаючи стабільний рівень вологості. Сухість у пошкоджених тканинах розтягує загоєння. Підтримати правильний баланс вологості допомагають спеціальні мазі для загоєння.

Товари рекомендовані експертами

Симптоми того, що рана погано гоїться

Якщо рана не гоїться та гноїться, правила лікування були порушені. У цьому випадку краще звернутися з проблемою до лікаря, щоб уникнути тяжких наслідків. Крім гною існує низка інших симптомів, які говорять про неправильне загоєння:

  • Гематоми навколо пошкодження говорять про не зупинену до кінця кровотечу. Іноді призводять до ішемії.
  • Розбіжність країв після зняття швів. Вирішується за допомогою звернення до хірурга.
  • Інфекційне зараження. Відбувається через попадання бруду, інфекцій чи мікроорганізмів.

При будь-якому симптомі самовільне використання лікарських препаратів може призвести до ускладнень. Тому при виникненні болю, гематоми, оніміння, набряку, зміни кольору пошкоджених тканин слід звертатися до лікаря.

Рана не гоїться і сочиться – що робити?

Найпоширеніша причина, через яку рана покривається кіркою і не гоїться – інфекційне зараження. Лікарі рекомендують комплексне лікування ушкоджень, що важко загоюються:

  • регулярне очищення поверхні дезінфікуючими складами;
  • використання мазей, що загоюють;
  • правильне харчування.

Якщо довго не проходить гнійна рана, застосовують сольові ванни або компреси. Іноді тривале загоєння сигналізує розвитку цукрового діабету чи інших захворювань. Самолікування може спровокувати серйозні ускладнення.

Звертайтеся за консультацією до свого лікаря, дотримуйтесь рекомендованого лікування. А інтернет-аптека Здравиця вчасно доставить мазі, креми та інші ранозагоювальні засоби в найближчу аптеку. Бажаємо здоров'я!