Спондилоартроз: опис і особливості
Спондилоартроз — це хронічна патологія, ураження фасеткових міжхребцевих суглобів. Часто може спостерігатися при остеоартрозі хребетного стовпа. Буває різних видів (грудним, шийним або попереково-крижовим), і симптоматика визначається саме цим.
Найчастіше спондилоартроз виникає у людей похилого віку, але через малорухливий спосіб життя й сидячу роботу проявляється і в молодших пацієнтів — від 35 років. Патологія досить легко визначається і піддається лікуванню. При першій появі симптомів потрібно звертатися до лікаря — невролога, ортопеда або вертебролога.
Причини виникнення спондилоартрозу
Визначають первинний (досить рідкісний) і вторинний спондилоартроз. Основні причини появи можуть бути різними. Часто він виникає через травму хребта, тому будь-які удари треба спостерігати й перевірятися. Також у таких випадках:
- при хронічному перенавантаженні суглобів у хребті;
- при природженому стенозі шийного відділу хребта;
- при інших хворобах хребта (наприклад, остеохондроз, спондилоліз);
- при плоскостопості;
- при погано розвинених м'язах попереку і преса.
Вторинний і більш поширений спондилоартроз з'являється й розвивається при остеоартрозі хребта — це основна причина.
Але є і фактори, які можуть сприяти ризику появи хвороби: вік пацієнта старше 60 років, малорухливий спосіб життя, сидяча робота, заняття професійним спортом, вроджені або інші захворювання хребта, гормональні порушення в організмі, метаболічні порушення, надмірна вага.
Симптоми спондилоартрозу
Найчастіше пацієнти звертаються за допомогою при появі перших симптомів — болі в спині, загальній втомі організму і «тяжкості» в ногах. Спочатку біль незначний і локалізується в ураженому відділі хребта, але з часом починає здаватися, що болить вся спина і внутрішні органи. Стає складно і нагинатися, і виконувати будь-які рухи, які пов'язані з рухливістю в хребцях.
Залежно від локалізації та виду спондилоартроз визначається по-різному. Якщо це спондилоартроз шийного відділу, то виникає біль при русі голови, але якщо довго сидіти й не рухати головою, то з'являється гострий і пекучий біль.
При спондилоартрозі грудного відділу хребта біль спочатку тільки в одному місці, але пізніше переходить на груди й внутрішні органи. При спондилоартрозі поперекового відділу відчувається дискомфорт по всьому низу спини, з'являється сутулість, складності при ходьбі, скутість рухів.
Діагностика спондилоартрозу
Найчастіше лікар призначає рентгенографію, або, точніше, спондилографію хребта, при якій різні відділи знімають у кількох проекціях. Іноді лікар може проводити додатково перевірку гнучкості й роботи хребта. Для цього пацієнта просять нагинатися, присідати й виконувати інші прості завдання.
У деяких випадках використовується КТ і МРТ з контрастом, якщо потрібно отримати більш детальну картину того, що відбувається з хребетним стовпом.
Профілактика спондилоартрозу
Так як захворювання виникає внаслідок природних процесів старіння або як результат малорухливого способу життя та ожиріння, то й профілактика досить проста. У будь-якому віці треба займатися зміцненням м'язів спини і преса. Щоб зняти надмірне навантаження на хребет, використовують корсет. Крім того, рекомендується відвідувати масажиста, здійснювати вітамінотерапію, правильно й збалансовано харчуватися.
Лікування спондилоартрозу
Для лікування спондилоартрозу використовується комбінація медикаментозного і немедикаментозного впливу. Перш за все лікар призначає таблетки для зняття больового синдрому.
Оптимальним варіантом лікування при спондилоартрозі є консервативна терапія. Це лікування, при якому немає медикаментозного втручання в організм, а виконується більше відновлення. Це можуть бути:
- професійні масажі;
- рефлексотерапія;
- фізіотерапія;
- кінезіотерапія;
- лікувальна гімнастика.
Якщо ці методи не допомагають, то в рідкісних випадках при гострій хворобі можуть призначити хірургічне втручання — видалення частини фасеточної тканини, видалення дужки хребців та інші методи.
Важливо розуміти, що спондилоартроз багато в чому схожий на безліч інших запальних процесів і захворювань. Тільки лікар може поставити точний діагноз, тому при перших ознаках потрібно звертатися до нього. Лікування призначається після огляду й проведення діагностики, не можна самостійно визначати ліки від спондилоартрозу та методи впливу, тому що втручання може сильно нашкодити.