Геморагічний васкуліт

Оновлено:
04.11.2024
Перевірено

Геморагічний васкуліт, капіляротоксикоз або хвороба Шенлейн-Геноха — це патологічний стан судин, що характеризується ураженням дрібних судин та капілярів, що призводить до їх запалення, руйнування, а також порушення нормального кровообігу. Внаслідок чого геморагічний васкуліт торкається відразу кількох органів та їх систем.

Причини захворювання

Це системне асептичне запалення залишається недостатньо вивченим досі. Імовірними причинами геморагічного васкуліту є:

  • інфекційні запалення;
  • лікарська терапія;
  • схильність до алергій.

Незважаючи на всі зусилля медичних досліджень, часто точну причину геморагічного васкуліту у дорослих, як і у дітей, встановити не вдається. У багатьох пацієнтів захворювання виникає без явних попередніх факторів, що наголошує на складності патогенезу цього стану.

Як розвивається патологія

Розвиток геморагічного васкуліту починається з впливу певного тригера. Вони порушують баланс імунної системи, активуючи її. У відповідь на фактор, що ініціює, імунна система починає виробляти антитіла і активувати різні клітини. В результаті утворюються імунні комплекси, які циркулюють у крові, а також осідають на внутрішніх стінках дрібних судин, тим самим ушкоджуючи їх.

Види та форми захворювання

Залежно від переважаючих симптомів ця патологія буває декількох видів:

  • простий;
  • ревматоїдний;
  • черевний;
  • блискавичний.

Проста форма проявляється в основному ураженням шкіри у вигляді крововиливів, не супроводжуючись значними ураженнями інших органів. Ревматоїдна форма характеризується не лише шкірними реакціями, а й ураженням суглобів, викликаючи хворобливі відчуття та припухлість. Абдомінальна форма характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, що супроводжується вираженими болями в животі, що часто призводить до ускладнень, таких як кишкові кровотечі. Блискавична форма — найнебезпечніша і рідкісна; вона протікає з різким погіршенням стану, супроводжується великими крововиливами та може призвести до тяжких наслідків за короткий час.

З точки зору тривалості перебігу розрізняють гострий (до двох місяців), затяжний (до півроку) та хронічний (протягом багатьох місяців або років з періодичними загостреннями та ремісіями).

Також захворювання характеризує тяжкість клінічних проявів. При легкій формі симптоми мінімальні, загальний стан пацієнта практично не страждає. Середня форма супроводжується не лише шкірними реакціями, а й артралгією. Тяжка форма проявляється великими шкірними ураженнями, а також значною поразкою внутрішніх органів.

Симптоми

Патологія зазвичай розвивається з появи алергічної пурпури, що пальпується — невеликих, опуклих ділянок червоних чи пурпурових плям на шкірі. Геморагічна висипка найчастіше з'являється на стопах, гомілках, а іноді також на тулубі і руках. Геморагічний васкуліт на обличчі зустрічається рідше. Через деякий час до уртикарного висипу приєднується лихоманка.

Часто хворі також відчувають шлунково-кишкові реакції. Це може виявлятися абдомінальним больовим синдромом, а також наявністю чорного випорожнення. Також є висока можливість гематурії.

Перші симптоми геморагічного васкуліту можуть зникнути за місяць, що може створити помилкове враження одужання. Однак через кілька тижнів хвороба може повернутися з новою силою і прояви можуть бути більш вираженими.

Можливі ускладнення

Одним із найсерйозніших ускладнень є ниркова недостатність. Нерідко також виникають шлунково-кишкові кровотечі, що загрожує значними крововтратами. При формі, яка стрімко розвивається, наслідки геморагічного васкуліту можуть бути значно серйознішими — аж до смертельного наслідку.

Діагностика

Діагностика геморагічного васкуліту включає комплексний підхід, так як це захворювання зачіпає різні системи організму. Для точної постановки діагнозу може знадобитися консультація кількох фахівців — ревматолога, нефролога, гастроентеролога тощо.

Пацієнту призначається низка лабораторних досліджень. Гематологічні тести допомагають виявити зміни в системі згортання крові та запальні маркери, аналізи сечі дозволяють визначити ураження ниркових клубочків, а аналіз калу виявляє наявність крові, що вказує на кровотечі в ШКТ. У деяких випадках проводиться біопсія шкіри або нирок із гістологічним дослідженням.

Для виявлення уражень внутрішніх органів призначають інструментальну діагностику, зокрема УЗД нирок, черевної порожнини, УЗДГ ниркових судин, гастроскопію, бронхоскопію тощо.

Лікування

Лікування геморагічного васкуліту спрямоване на зменшення запального процесу, пригнічення імунної активності, а також профілактику ускладнень. Основу терапії складають глюкокортикоїди, які допомагають контролювати запалення та зменшувати аутоімунні реакції. У разі вираженого запалення або недостатньої ефективності глюкокортикоїдної терапії застосовують нестероїдні протизапальні препарати, що дає змогу знизити запальні прояви, а також зменшити біль. При тяжких формах, особливо якщо уражені внутрішні органи, додатково можуть призначити цитостатичне лікування, яке пригнічує надмірну імунну активність та уповільнює прогресування хвороби.

Лікування геморагічного васкуліту у дітей також передбачає симптоматичну терапію, спрямовану на контроль болю, але кортикостероїди або інші імунодепресанти їм, як правило, не потрібні.

В онлайн-аптеці Здравиця є все для медикаментозного лікування даного стану, включаючи глюкокортикоїди, протизапальні засоби, а також цитостатики.

Профілактика

Щоб запобігти як дитячому, так і дорослому геморагічному васкуліту, рекомендується ліквідувати хронічні осередки інфекції, особливо в ЛОР-органах, проводити дегельмінтизацію при виявленні паразитів, уникати контактів з відомими алергенами, а також відмовитися від безконтрольного використання ліків.

Ключові моменти

  • Геморагічний васкуліт — це патологічний стан судин мікроциркуляторного русла з порушенням їхньої структури.
  • Геморагічний васкуліт буває простим, ревматоїдним, абдомінальним, а також блискавичним.
  • Причини патології: імунні реакції на інфекції, алергени, ліки тощо.
  • Симптоми включають характерний висип на шкірі, біль у животі, чорний стілець, а також лихоманку.
  • Для діагностики призначають консультації відразу кількох спеціалістів, а також аналізи та інструментальні дослідження.
  • Лікування геморагічного васкуліту у дорослих включає симптоматичні засоби, кортикостероїди та, при необхідності, імунодепресанти, тоді як геморагічний васкуліт у дітей потребує лише протизапального лікування, спрямованого на зняття болю.
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Отсканировать штрихкод