Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЗАКС АЗИТРОКС АЗИТРОМИЦИН ДОКСИЦИКЛИН ЗИННАТ КИМАЦЕФ СУМАМЕД ТЕРЦЕФ ЦЕФУТИЛ ЦИКЛОФЕРОН

Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) - симптоми, профілактика та лікування захворювання

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Кліщовий бореліоз - це сукупність інфекційних захворювань, які викликані бактеріями бореліями. Збудники захворювання переносяться кліщами, при потраплянні в організм вони викликають безліч симптомів, які проявляються ураженнями шкіри, суглобів, нервової системи, серця. Хвороба Лайма відноситься до найбільш частих захворювань, які викликані укусом кліщів. Захворювання нерідко переходить у хронічну форму.

Причини виникнення хвороби Лайма та фактори ризику

Причиною хвороби Лайма є потрапляння в організм бактерій борелій. Найчастіше інфікування відбувається при укусі іксодових кліщів. Пік захворюваності на кліщовий бореліоз доводиться на період активності комах у теплу пору року. Зараження бактеріями може відбутися не тільки при укусі кліщів, а й при тривалому знаходженні переносника інфекції на шкірі. При цьому кліщовий бореліоз не передається від людини до людини, оскільки хвороба Лайма - природно-осередкове захворювання.

Симптоми кліщового бореліозу - як розпізнати захворювання

Кліщовий бореліоз характеризується різноманіттям ознак. Широкий спектр симптомів, що супроводжує клінічну картину захворювання, ускладнює його діагностику. До ранніх ознак бореліозу відносять мігруючу еритему - кільцеподібний висип, діаметр якого може досягати понад 15 см. Відмітною ознакою висипу при хворобі Лайма є зовнішнє кільце яскраво-червоного кольору. У багатьох випадках пляма після укусу не знебарвлюється у центрі. Плями з'являються найчастіше на стегнах, сідницях, нерідко в пахвових западинах. Таких кілець може бути кілька. Висип супроводжується свербінням, хворобливими відчуттями, місця ураження шкіри гарячі на дотик. Іноді сверблячка і болючість відсутні. З появою висипу захворювання також супроводжується лихоманкою, слабкістю, болями в суглобах, підвищеною втомлюваністю, головним болем. Пацієнт може відчувати перебої в роботі серця і задишку. З'являється мігруюча еритема, як правило, протягом декількох тижнів або через місяць після укусу кліща.

До решти симптомів бореліозу відносять неврологічні, ревматологічні та кардіологічні відхилення. У міру прогресування захворювання може поширюватися в організмі через кровоносну і лімфатичну систему, викликаючи появу почервоніння шкіри в інших місцях. У пацієнта спостерігаються ознаки інтоксикації, температура може підвищуватися до 38 ℃. Присутнє відчуття ломоти в ногах. Симптоми бореліозу на цій стадії можна сплутати з грипом.

На пізніх стадіях захворювання може протікати безсимптомно. Пізні наслідки кліщового бореліозу можуть проявлятися протягом кількох місяців або декількох років після укусу.

Необхідно пам'ятати, що запущена хвороба Лайма може викликати серйозні ускладнення. До них відносяться порушення чутливості нервів, параліч, запалення мозкової оболонки. Особливо схильні до таких ускладнень діти. Тому важливо пройти своєчасну діагностику в медичній установі.

Діагностика хвороби Лайма, методи досліджень захворювання

Для діагностики кліщового бореліозу фахівцю необхідно вивчити анамнез захворювання і провести клінічне обстеження пацієнта. Якщо пацієнт пам'ятає укус, за лабораторне дослідження можна не турбуватися. У разі, коли мігруюча еритема відсутня, можуть знадобитися додаткові обстеження, включаючи тести на ідентифікацію збудників захворювання. При аналізі крові встановлюється наявність специфічних антитіл, які виробляються при наявності борелій в організмі. У деяких випадках лікарям необхідно здійснити забір спинномозкової рідини, якщо присутня підозра на нейробореліоз. Підозри на даний діагноз у фахівця з'являються при скаргах пацієнта на порушення координації, активності, при когнітивних розладах і судомних нападах. Також для визначення збудників кліщового бореліозу може бути призначений ПЛР-тест. Призначають дане дослідження у рідкісних випадках, коли симптоми захворювання розмиті, а клінічний аналіз крові не дав достатньо даних для диференціації хвороби Лайма.

Профілактика хвороби Лайма - неспецифічні заходи запобігання захворюванню

Природні вогнища поширення іксодових кліщів, які є переносниками інфекції, - ліси помірного кліматичного поясу. Їхній ареал проживання збігається з ареалом енцефалітних кліщів, при цьому інфікування бореліозом вище у 2-4 рази. Захворюваність кліщовим бореліозом становить 5-6 випадків на 100000 чоловік. Щоб уникнути інфікування, слід носити одяг з довгими рукавами і штанинами в лісі, а також негайно звертатися до лікаря після укусу кліща.

Медикаментозне лікування кліщового бореліозу

Для лікування хвороби Лайма застосовують антибіотикотерапію. Шанси на повне вилікування захворювання будуть значно вищі, якщо вчасно звернутися до лікаря. Тому при кліщовому бореліозі категорично не варто займатися самолікуванням, тому що це може викликати ряд ускладнень захворювання. У терапії хвороби Лайма відводять головну роль прийому антибіотиків. При цьому лікування мігруючої еритеми часто не потрібне - зовнішні прояви проходять самі у міру курсу прийому препаратів. Якщо у пацієнта спостерігаються болі в суглобах, йому можуть призначити протизапальні ліки від хвороби Лайма. Для терапії захворювання використовують комплексний підхід. Як таблетки від кліщового бореліозу та інші форми препаратів застосовують тетрациклін (доксициклін), пеніциліни, цефалоспорини 2-3 покоління. З обережністю застосовують макроліди при алергічних реакціях, оскільки вони протипоказані людям з порушеннями в роботі серцево-судинної системи. При терапії хвороби Лайма важливо враховувати, що стан хворого може погіршитися на 7-10 днів, що загалом свідчить про ефективність лікування. Терапія здійснюється лише під наглядом фахівця.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті