Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
КЛИНДАМИЦИН-М МЕТРОНИДАЗОЛ

Ботулізм - опис, особливості перебігу, профілактика та лікування

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Ботулізм - це інфекційна хвороба, що характеризується важким перебігом і високою небезпекою для життя людини. Захворювання викликає пошкодження нервових закінчень і м'язів, що виникають через токсини, які виділяються збудником – паличкою ботулізму. Виділяють три типи ботулізму: дитячий, який зустрічається на першому році життя, а також харчову та ранову форми. Захворювання не передається від людини до людини.

Причини виникнення ботулізму та групи ризику

Причинами харчового ботулізму стають консервовані продукти, виготовлені з недостатньо промитої та приготовленої сировини. Найчастіше бактерія-збудник захворювання зустрічається в солоних і маринованих грибних консервах. Нерідко ботулотоксини містяться в кабачковій і баклажанній ікрі, м'ясних і рибних консервах, у консервованій моркві та буряках, особливо домашнього приготування. 

Паличка ботулізму є анаеробною, вона розмножується лише в герметично закритих ємностях за умови відсутності кисню. Сприятлива температура для поширення збудника – 30-35 ℃. У такому середовищі бактерія розмножується та виділяє ботулотоксин, який є однією з важких отрут для організму. Ще одним видом продуктів, здатних викликати ботулізм, є копченості. Важливо пам'ятати, що поширення токсину в продуктах має гніздовий характер. Через це частина людей, які вживали їжу з ботулотоксином, може отруїтись, а інша частина ні.

Ботулотоксин є отрутою, яка вкрай стійка до впливу навколишнього середовища, у тому числі до сольових розчинів, заморожування, сушіння. Зруйнувати його може лише термічна дія – кип'ятіння при температурі не менше 100 ℃ як мінімум 15-20 хвилин. Однак необхідно знати, що для спорової форми бактерій такі заходи не дають бажаного ефекту. Знищувати їх дозволяє лише автоклавування за 120 ℃ протягом не менше ніж 30 хвилин.

Крім вживання заражених продуктів, людина може заразитися ботулізмом через вдихання спор бактерій або через потрапляння палички ботулізму на ранову поверхню. Розрізняють також кишкові інфекції у дітей грудного віку, що призводять до ботулізму.

Симптоми ботулізму у дітей та дорослих

Ознаки ботулізму розвиваються раптово протягом 6-8 або 18-36 годин після потрапляння бактерій до організму. Інкубаційний період триває від кількох годин до 8-10 днів. Найчастіше захворювання починається і протікає у гострій формі. Оскільки ботулотоксин вражає нервову систему та м'язи, у пацієнта зіниці не реагують на світло, виникає ефект розмиття зору, іноді косоокість. Зараженій ботулотоксинами людині може здаватися, що в очах двоїться, вона може скаржитися на сухість у роті. Мова при ботулізмі затруднюється, виникають складнощі з ковтанням. Зараження може проявлятися нудотою, блюванням, здуттям живота, утрудненим диханням. Ботулізм викликає слабкість, запаморочення, проте температура тіла при цьому не підвищується і пацієнт не втрачає свідомість.

У деяких випадках у пацієнта настає параліч кінцівок або дихальної мускулатури. Може з'явитися симетричний парез. Через утруднене ковтання виникає великий ризик того, що їжа може потрапити в дихальні шляхи та заблокувати дихання.

У дітей на першому році життя ботулізм проявляється у вигляді запору, паралічу нервів голови та обличчя, який потім охоплює руки, тулуб, ноги, дихальні м'язи. Тому необхідно якнайшвидше звернутися за медичною допомогою.

Діагностика ботулізму в медичному закладі

Під час діагностики ботулізму проводяться лабораторні аналізи на наявність ботулотоксину, а також клінічний огляд пацієнта. Обов'язково досліджуються продукти, які могли стати причиною зараження. На етапі діагностики важливо диференціювати ботулізм від інсульту та важкої міастенії.

Профілактика ботулізму - як не допустити появи хвороби

У профілактиці ботулізму важливо усвідомлювати небезпеку приготування домашньої консервації та копченостей. Для виготовлення такої продукції необхідно ретельно вибирати овочі, фрукти, гриби, м'ясо та рибу. На сировині для заготовок не повинні бути присутніми сліди грунту, оскільки саме вони є природним середовищем проживання бактерій ботулізму. Потрібно вибирати виключно свіжу продукцію, на якій немає жодних слідів пошкоджень. Неприпустимо консервувати лежалу або зіпсовану їжу. Не можна вживати здуті консерви, а також нехтувати тепловою обробкою продуктів. Не варто купувати й вживати саморобну консервацію з рук на ринках. Овочі та фрукти перед їдою потрібно ретельно мити. Дітям не рекомендується давати будь-яку консервовану продукцію, тому що вони найбільш чутливі до ботулотоксину, а також мед до 1 року.

Слід знати, що продукти, заражені бактеріями ботулізму, на вигляд не відрізняються від нормальних. Тому найкращим профілактичним заходом, щоб уникнути зараження ботулотоксинами, є термічна обробка консервації протягом 15-20 хвилин перед вживанням.

Препарати для лікування ботулізму

У випадку з ботулізмом самолікування особливо не допускається, оскільки може призвести до летального результату для пацієнта. Таблеток від ботулізму, здатних у домашніх умовах покращити стан отруєного, не існує. Важливо якнайшвидше звернутися за кваліфікованою медичною допомогою за перших симптомів отруєння. У домашніх умовах єдиний варіант допомоги пацієнту - організація якнайшвидшої його доставки до медичного закладу. Зараженому ботулотоксином необхідно якнайшвидше отримати антитоксин, а при харчовій формі захворювання промити шлунок. Для терапії захворювання після невідкладної допомоги застосовують ліки від ботулізму, спрямовані на підтримання нормального функціонування всіх органів.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті