Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АЛЛОПУРИНОЛ ВОЛЬТАРЕН ДИКЛОБЕРЛ ДИКЛОФЕНАК КЕТОНАЛ ЛИКВЕСТИЯ НАКЛОФЕН ОРТОФЕН ОСТЕОАРТИЗИ ФЛАМИДЕЗ

Подагра

Оновлено:
22.03.2021
Перевірено

Серед всіх захворювань, якими страждає людство, подагра займає особливе місце. Вона зустрічається як серед чоловіків, так і в жінок, але до зони ризику потрапляють люди у віці. Подагра — це захворювання, яке супроводжується значним збільшенням рівня уринової (сечової) кислоти в крові та її подальшим відкладенням у вигляді кристалів у суглобах і тканинах. Внаслідок накопичення кристалів розвивається набряк суглоба, що призводить до хворобливості й скутості аж до повного знерухомлення. Найчастіше напад болю розвивається після вживання алкоголю, високобілкових продуктів. Згодом розвивається подагра.

Основні причини захворювання

На думку вчених, основною причиною подагри є відкладення сечовини й сечової кислоти в різних тканинах організму внаслідок вживання продуктів, що містять велику кількість пуринів (чай, кава, шоколад, м'ясо, риба, алкоголь). Будь-який висококалорійний продукт є потенційним джерелом пуринів. Однак цей фактор все ж не є основним, оскільки при нормальній роботі травної та видільної систем усі пурини засвоюються та виводяться з організму.

При порушенні функції нирок і незбалансованому харчуванні пурини не встигають виділятись з організму з сечею, внаслідок чого вони починають трансформуватися в продукт свого метаболізму — сечову кислоту, яка має особливу «фільность» до сполучної тканини. Організм сам переганяє надлишкову кислоту в суглоби, де вона відкладається у вигляді кристалів. Ускладнюють розвиток подагри такі фактори, як:

  • порушення функції нирок (нефрити, пієлонефрити), особливо в хронічній формі;
  • погана якість продуктів;
  • безконтрольний прийом ліків, які порушують роботу нирок;
  • переохолодження або лихоманка;
  • ожиріння.

Разом з тим деякі лікарі вважають, що немає прямого зв'язку між розвитком подагри і вмістом сечової кислоти, оскільки це захворювання також зустрічається у людей з нормальним рівнем кислоти в організмі.

Які симптоми подагри?

Дуже часто захворювання починає розвиватися в суглобі великого пальця стопи. Ймовірно, це пов'язано з елементарними законами гравітації, тобто мікрокристали по низхідному кровотоку потрапляють до нижніх кінцівок. Це не є аксіомою, оскільки подагра може почати розвиватися в різних суглобах (коліна, руки, лікті, пальці).

Ознаки подагри досить інформативні. Першим симптомом є гострий біль, особливо при загостренні захворювання, що має хронічну форму. Після швидкого розвитку болю спостерігається набряк, почервоніння та місцеве відчуття жару. При гострому розвитку можливе виникнення лихоманки, погіршення загального самопочуття і посилення болю, що вимагає термінового купірування. Саме така гіперчутливість і відрізняє подагру від інших захворювань суглобів, таких як артрити й артрози.

Біль може тривати від кількох годин до декількох днів. Протягом багатьох років у більшості пацієнтів спостерігаються повторювані епізоди хвороби. Часто подагра супроводжується бурситом і ревматоїдним артритом. При хронічному перебігу захворювання скупчення сечової кислоти у вигляді вузлів відкладаються в м'яких тканинах різних частин тіла. Їх зустрічають у вухах, голосових зв'язках і навіть навколо спинного мозку.

Цікавим є той факт, що подагра у чоловіків зустрічається в 10-15 разів частіше, ніж подагра у жінок, якщо порівнювати хворих 30-40 років. Така особливість пов'язана з функціонуванням жіночого організму, особливо в стадії активного репродуктивного розвитку. Гормон естроген, який виділяється в надлишку, сприяє швидкому виведенню сечової кислоти з організму.

Як відбувається діагностика подагри?

Виявити подагру можна випадково при медичному огляді. Зазвичай для підтвердження діагнозу проводять такі заходи:

  • рентгенографія ураженого суглоба;
  • аналіз крові (загальний і біохімічний), зокрема, на утримання в ній сечової кислоти;
  • аналіз сечовини на урати та інші сполуки азоту;
  • взяття проби синовіальної рідини з хворого суглоба.

У важких ситуаціях виникає необхідність розкриття суглобової порожнини і взяття кристалів на аналіз. Своєчасна діагностика дозволяє уникнути запущених процесів.

Профілактика подагри

У зоні ризику знаходяться люди, в сімейній історії яких були родичі з даною патологією. В такому випадку необхідно постійно моніторити рівень уратів у крові, вести здоровий спосіб життя, не зловживати продуктами, багатими на пурини. Також у зоні ризику знаходяться люди з високим кров'яним тиском і надмірною вагою. У будь-якому випадку раціональне харчування, зниження кількості м'яса, кави та інших пуриновмісних продуктів дуже важливі для запобігання подагри.

Лікування подагри: основні заходи

Подагра є специфічним захворюванням з особливим перебігом і патогенезом. Через це лікування відбувається виключно під контролем лікаря, іноді в умовах стаціонару. Амбулаторне лікування також ефективне, але тільки за участю медичного працівника. Самолікування в разі подагри неприпустиме, інакше ризик розвитку ускладнень або перетікання гострої фази в хронічну неминучі.

Основні заходи при лікуванні подагри наступні:

  • Зниження рівня сечової кислоти. З цією метою застосовують спеціальні ліки від подагри, які розщеплюють і виводять сечову кислоту з організму. Додатково можна використовувати лужні мінеральні води. Багато таблеток від подагри можна застосовувати вдома після отримання призначення від лікаря.
  • Знеболювання і зниження набряклості. З метою зниження хворобливості застосовують нестероїдні анальгетики різних підгруп.
  • Зупинка запального процесу. В даному випадку можна використовувати нестероїдні протизапальні засоби. У запущених випадках або при швидкому перебігу хвороби лікар може призначити стероїди (глюкокортикоїди). Використовувати гормональні препарати безконтрольно заборонено. Не можна застосовувати для зняття запалення препарати ацетилсаліцилової кислоти, оскільки вона підтримує накопичення сечової кислоти в тканинах.
  • Нормалізація раціону. Особливу роль у лікуванні подагри відіграє дієта. Потрібно обмежити вживання солі, алкоголю, гострих страв, чаю і кави, бобових, щавлю, шпинату. Віддавати перевагу слід сирим овочам і фруктам (особливо цитрусовим з великим вмістом лужних речовин).

Своєчасне звернення до лікаря і дотримання призначеного лікування дозволять уникнути рецидивів хвороби і підвищити комфорт життя.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті