Алопеція


Проблема випадіння волосся – це не лише сезонний фактор. У деяких випадках це може бути алопеція. Схильні люди різного віку. Наприклад, у віці до 35 років із проблемою стикаються приблизно 40% чоловіків та 25% жінок. До 50 років частота появи патології зростає до 50 та 37 відсотків відповідно. При цьому, алопеція може бути прогресуючою та тимчасовою. У першому випадку – процес необоротний. У другому хвороба виникає внаслідок впливу зовнішніх факторів, що триває до 2-х місяців.
Що таке алопеція
Зрозуміти, що таке алопеція відразу можна по одному терміну – «облисіння». За своєю природою ця патологія – аутоімунний розлад, при якому спостерігається випадіння волосся, що призводить до повного або часткового облисіння. Його перебіг не піддається контролю. Волосся поступово стоншується, рідшає, від чого крізь шевелюру починає виднітися скальп.
Цікаво, що проявляється проблема не лише на голові. Також зустрічається алопеція на бороді, облисіння інших ділянок тіла з волосяним покривом (при дифузному типі облисіння).
Найчастіше хвороба вражає зону чола, темечка та центрального проділу.
Причини захворювання
Алопеція – це мультифакторна проблема. Причини алопеції можуть відрізнятися за різної етіології та видів хвороби.
У деяких випадках втрата волосся може бути зумовлена генетичною схильністю. Також спровокувати їхнє випадіння можуть сторонні фактори:
- Зміни гормонального тла. Вони можуть виникнути внаслідок вагітності на тлі проблем з ендокринною системою.
- Гіповітаміноз. Особливо часто розлад виникає при нестачі вітаміну А, В2, F, деяких мікроелементів: селену, кремнію, кальцію, цинку.
- Хірургічні операції.
- Психологічні проблеми: хронічна втома, стрес, депресія.
- Хіміотерапія.
- Хвороби шкіри голови.
- Інфекційні або системні захворювання: червоний вовчак, керіон.
Облисіння може спровокувати навіть неправильний догляд. Часте використання фена та плойки, завивки, фарбування, носіння тугих зачісок негативно впливають на здоров'я шевелюри. Розрізняється навіть такий тип патології, як тракційна алопеція, яка розвивається при тривалому впливі, що тягне. Спровокувати її можуть афрозачіски, тугі хвости.
Алопеція не заразна, не передається при контакті, не є небезпечною для оточуючих, але при цьому суттєво знижує якість життя людини.
Види алопеції
Насамперед патологія класифікується за типом порушення. Види алопеції бувають такі:
- Гніздна.
- Дифузна (телогенова алопеція).
- Андрогенетична.
- Себорійна.
- Рубцова.
Гніздна алопеція (осередкова) зумовлена збоями у роботі імунної системи. При ній утворюються облисілі ділянки овальної або круглої форми. Зустрічається і в чоловіків, і в жінок, переважно віком від 15 до 30 років. Осередкова алопеція відрізняється на кілька підтипів:
- локальна. Втрата волосся спостерігається на одній або кількох ділянках;
- тотальна алопеція – повне облисіння;
- субтотальна – втрата волосся до 40%;
- універсальна. Поширюється не лише на шкіру голови, а й на інші ділянки тіла.
Дифузна алопеція – другий тип патології за частотою випадків. Випадає волосся рівномірно по всій голові. Зумовлено таке облисіння порушенням у циклі росту волосся. Серед причин – стрес, збої гормонального фону, вплив медикаментів. В основному вона проявляється у жінок і відрізняється по стадіях. Анагенова – волосся випадає на етапі росту (стадія анаген) і при усуненні причини воно може відновитися за 3-9 міс. Телогена – випадіння посідає етап спокою, що призводить до гальмування процесу зростання. У такому разі заміна волосся не відбувається, утворюються облисілі ділянки, які з часом можуть збільшуватися.
Андрогенетична алопеція – найпоширеніша. При облисенні у чоловіків у 95% причина саме у ній. Зазвичай проявляється така алопеція у молодому віці (близько 20-30 років). Причина надлишку вироблення андрогенів – чоловічих гормонів. Вони негативно впливають на волосяні цибулини. За відсутності лікування фолікули згодом заміщаються сполучними тканинами, через що зникають навіть тонкі волоски в області облисіння.
Розвиток себорейного облисіння зумовлений наявністю себореї, яка утворюється при порушенні вироблення себуму. Надлишок шкірного жиру призводить до уповільнення обмінних процесів, провокує тріщини на шкірі голови, лущення. Все це призводить до порушення живлення фолікулів, послаблення волосся, їх випадіння. При усуненні проблеми волосся може відрости.
Рубцова алопеція – найрідкісніша і найнебезпечніша. На неї припадає до 2% випадків. З'являється вона на тлі інфекційних захворювань, травм шкіри голови. Внаслідок негативного впливу ушкоджуються та перестають функціонувати фолікули. Єдиний спосіб відростити волосся за такої патології – пересадка.
Симптоми
Характерною ознакою наявності захворювання є сильна втрата волосся. У алопеції симптоми не помітити практично неможливо. При патології стоншується і випадає волосся, зміщується лінія їх росту, утворюються лисини.
Особливості перебігу захворювання
Облисіння зустрічається у чоловіків та жінок у будь-якому віці. Іноді проблема проявляється навіть у дітей. Це залежить від індивідуальних особливостей, роботи функцій організму, етіології. Визначити тип алопеції можна самостійно або звернутися до лікаря-трихолога. Правильна класифікація полегшує вибір ефективних методів лікування.
Важливо зазначити, що особливості прояву патології, передумови до неї та перебіг у різних людей можуть відрізнятися.
У чоловіків
Найчастіше зустрічається андрогенна алопеція. З'явитися вона може у будь-якому віці. Зазвичай алопеція у чоловіків починається з утворення залисин біля скронь та лобової частини голови. На швидкість їх утворення впливає перехід тестостерону до дигідротестостерону. Таке явище викликає дистрофію волосяних фолікулів.
У жінок
Облисіння у дівчат зазвичай не пов'язане з віком, але зазначається, що після 40 років втрата волосся більш інтенсивна. Впливають на це насамперед гормональний фон та неправильний догляд. Також серед провокуючих факторів – захворювання. Алопеція у жінок часто може статися під час вагітності (впливає гормональна перебудова). Також її можуть спровокувати хвороби, шкідливі звички.
У дітей
Це рідкісне явище. Зазвичай алопеція у дітей з'являється на тлі хвороб ШКТ, ендокринної системи, імунологічних порушень, травм шкіри голови.
Методи діагностики
Для встановлення діагнозу використовуються різні способи:
- візуальний огляд;
- збір анамнезу;
- трихоскопія;
- аналізи гормонів.
У деяких випадках лікар може призначити панч-біопсію. Цей метод ґрунтується на заборі фрагмента шкіри для морфологічних досліджень.
Лікування випадіння волосся
Під час лікування алопеції використовуються різні методи:
- хірургічні – трансплантацію фолікулів;
- прийом медикаментів (в т.ч. гормональних модуляторів);
- лазерна терапія.
Зазвичай лікарі прописують прийом вітамінів, які можна замовити в онлайн-аптеці Здравиця. Також при алопеції лікування може включати використання засобів для покращення мікроциркуляції крові в шкірі голови (на основі міноксидилу, наприклад).
Підбирається терапія індивідуально після обстеження з урахуванням типу проблеми, анамнезу, результатів аналізів.
Заходи профілактики
Серед основних – контроль за станом здоров'я, своєчасні обстеження, лікування ендокринних та імунологічних порушень, інфекційних захворювань.
Також знизити ризик появи патології допоможе правильний догляд. Зниження частоти використання фена та плойки, використання косметики, що регулює виділення себуму, регулярний масаж для стимуляції мікроциркуляції крові також відносяться до заходів профілактики алопеції.
Допоможуть знизити випадіння волосся, підстьобнути його зростання косметологічні процедури, як мезотерапія при якій в осередки облисіння роблять ін'єкції мезококтейлю.
Ключові моменти
Алопеція зустрічається у чоловіків, жінок та дітей.
Облисіння може бути вродженим, також його можуть викликати неправильний догляд та тугі зачіски.
У деяких випадках лікування неможливе, але може допомогти трансплантація.
Зменшити ризик алопеції можна за рахунок правильного догляду.