Гіркота в роті - чому виникає і як позбутися

Здоров'я
03.10.2023

Нормальний гомеостаз ротової порожнини – основа здоров'я та гарного самопочуття. Поява специфічних відчуттів у роті, неприємного запаху вказує на патологічні процеси в організмі.

У нормі ніякого смаку у ротовій порожнині відчуватися не повинно. Виняток – залишковий післясмак після щойно прийнятої їжі або напою. Гіркота, що з'явилася в роті, викликає дискомфорт, впливає на апетит, спотворює смак їжі. Це не самостійне захворювання, а симптом, що вказує на проблему. Схема лікування залежить від причини, що спричинила неприємні відчуття.

Причини виникнення гіркоти в роті

Гіркий присмак – це результат попадання до рота жовчі. Так відбувається, коли в певний момент рідина, що виробляється печінкою, різко викидається в дванадцятипалу кишку. Далі вона переміщається в шлунок, а з нього – у стравохід та порожнину рота. Явище може супроводжуватися печією, відрижкою.

Якщо з'явилася гіркота у роті, причини можуть мати як ендогенну природу, так і відноситися до категорії екзогенних. Перші – це порушення роботи організму. До них відносяться стоматологічні проблеми, хвороби органів ШКТ, печінки, ендокринні патології, гормональний дисбаланс, цукровий діабет, проблеми із щитовидною залозою. Друга група – це вплив сторонніх чинників. У тому числі прийом ліків, любов до шкідливої ​​їжі, алкоголю, кави.

Особливо варто сказати про гіркоту у роті при вагітності. Зміни гормонального фону впливають на рух жовчних кислот, що провокує періодичний дискомфорт. У перші 12 тижнів специфічний смак може бути обумовлений токсикозом (особливо супроводжується блювотою). У жодному разі залишати поза увагою такий симптом не можна. У третьому триместрі може вказувати на холестаз. При застої жовчі відзначається не тільки присмак гіркоти в роті, а й сильний свербіж шкіри, потемніння урини. Калові маси світлішають.

Харчові фактори

Гіркий смак з'являється через попадання жовчі. Спровокувати її активне вироблення може жирна або смажена їжа, гострі страви. Жирні страви повільно перетравлюються, що уповільнює виведення жовчі. Застій, що утворився, викликає неприємну симптоматику. З напоїв проблему можуть спровокувати алкоголь та кава. У цьому випадку дискомфорт виникає невдовзі після їжі або напоїв.

Порушення в роботі травної системи

Серед частих причин гіркоти в роті – захворювання органів ШКТ. Дискомфорт можуть провокувати:

  • запалення слизової оболонки шлунка (гастрит);
  • виразка дванадцятипалої кишки;
  • панкреатит;
  • рефлюксна хвороба (неприємний присмак з'являється із печією, нудотою);
  • дисбактеріоз кишечника;
  • диспепсія;
  • присутність паразитів (лямбліоз).

Лікарські препарати та їх побічні ефекти

Гіркота в роті після таблеток – нерідке явище. Прийом лікарських препаратів негативно відбивається на печінці. Якщо цей орган і так мав проблеми, прийом ліків тільки посилив їх. Поява гіркого присмаку вказана як можливе побічне явище НПЗЗ, знеболювальних, седативних та протисудомних ліків. Воно може виникнути після гіпотензивної терапії. Також нерідко з'являється гіркота у роті після антибіотиків. Якщо людина напередодні проходила лікування, з великою ймовірністю негативна симптоматика не пов'язана з будь-яким захворюванням.

Захворювання печінки та жовчного міхура

Чому гіркота у роті повертається знову навіть після гігієни ротової порожнини? Така картина й у патологій внутрішніх органів. Про проблеми з печінкою та/або жовчною бульбашкою говорить неприємний присмак, асоційований з дискомфортом у правому підребер'ї. Гіркий присмак нерідко турбує у разі фізичних навантажень. Може з'являтися гіркота у роті вранці. Це притаманно холециститу, каменів у жовчних протоках, гепатитів, порушенні скорочувальної активності жовчних шляхів. Специфічні відчуття є відразу після пробудження. Нерідко супроводжуються неприємним запахом з рота, білим нальотом на язиці та жовтизною шкірних покривів.

Методи лікування гіркоти в роті

Терапія підбирається на підставі даних аналізів та обстеження. Для з'ясування причин гіркоти в роті вранці чи іншим часом призначають біохімію крові, ОАК, ОАМ, перевірку гормональної панелі. Серед обстеження – гастроскопію, рентген, УЗД органів черевної порожнини.

Дієта

Перше питання, коли виникла гіркота у роті – що робити? Робота системи травлення багато в чому залежить від виду та якості продуктів, які споживає людина. Тому перший крок до нормалізації стану – це дієта. Перш ніж приймати ліки, доповніть раціон продуктами жовчоутворення та жовчовиділення.

До першої групи належать томати, буряк, капуста (будь-яка), морква, петрушка, кріп, шпинат, спаржа, оливки. До другої – курага, інжир, яблука, сливи, банани, полуниця, цитрусові. З ягід хороший і швидкий результат від гіркого присмаку в роті дають горобина та брусниця.

Стимулюють відтік жовчі пряні трави. Кориця, куркума, імбир – це не тільки смачно, а й дуже корисно. Дозволено, якщо немає патологій печінки та жовчного. З круп рекомендовано гречку, вівсянку, нешліфований рис. Корисні творог, сир, йогурти. Щоб раціон був збалансованим, включайте нежирні сорти м'яса та риби. Скоротіть кількість солі та цукру в раціоні.

Медикаментозне лікування

Дієта – це один із підтримуючих та профілактичних заходів. Якщо присутня постійна гіркота у роті, необхідна консультація лікаря та лікування. У Здравиці можна підібрати ефективні препарати різні за складом та формами випуску.

При порушенні відведення жовчі показані жовчогінні засоби. Це такі препарати на рослинній основі, як Алохол, Артіхол, Холелесан, Хофітол. Холеретичний ефект також дають трави – кульбаба, пижма, безсмертник, корінь лопуха. В інтернет аптеці можна придбати розсипні збори та у фільтр-пакетиках.

Якщо гіркота в роті та нудота викликані патологіями ШКТ, необхідно лікувати органи травного тракту:

  1. Для нейтралізації соляної кислоти застосовують антациди – Маалокс, Алмагель, Фосфалюгель.
  2. Зменшити секрецію шлункового соку покликані гістамінові H2 інгібітори. Якщо необхідно тривале зниження продукування соляної кислоти, призначають блокатори протонного насоса. Можна використовувати такі засоби як Омепразол, Ранітідин, Пантопразол. При рефлюкс-езофагіті рекомендована комбінація омепразолу та домперидону – Омез Д.
  3. Якщо є нудота, блювання, гіркота у роті – що випити? Картина може бути викликана недостатньою моторикою органів шлунково-кишкового тракту. Стимулювати перистальтику допоможуть прокінетики – Моторикум, Домрід, Мотоприд, Ганатон, Ітомед.
  4. Поліпшити стан при виразкових ураженнях допоможуть препарати вісмуту – Вікалін, Де-Нол, Улькавіс, Віс-нол.
  5. При недостатньому продукуванні ферментів допоможуть Панкреатин, Фестал, Мезим. Прийом препаратів – під час їжі.
  6. Для відновлення тканин та функцій печінки необхідні гепатопротектори. Можна вибрати ефективні засоби з рослинним складом (Карсіл, Холоплант, Афосил), на основі амінокислот (Бетаргін, Глутаргін, Есенціале).

Стресс, нервова перенапруга також можуть спровокувати гіркоту в роті – які таблетки пити у такому разі? Поліпшити самопочуття можна за допомогою заспокійливих засобів на основі валеріани, собачої кропиви, глоду.

Товари рекомендовані експертами

Як швидко прибрати гіркоту в роті народними засобами

Якщо турбує гіркота в роті, лікування аптечними препаратами можна доповнити натуральними засобами власного приготування. Добре показали себе відвар ромашки, склад із кукурудзяних приймок. Полегшити стан допоможе свіжий сік із огірка, картоплі, моркви чи буряків.

Профілактика

Запобігти гіркоти в роті вранці після сну, після навантажень або в інший час можна, дотримуючись наступних рекомендацій:

  1. Правильне харчування. Мова не про дієту або будь-які обмеження, а про принципи здорового харчування. Необхідне насичення організму білками, вітамінно-мінеральними компонентами, кисломолочними продуктами. Зведення до мінімуму споживання жирних страв, копченостей, напівфабрикатів, продуктів із консервантами.
  2. Контроль рівня цукру в крові. Не рекомендується захоплюватися газованими напоями та іншими вуглеводами, здобою.
  3. Гігієна порожнини рота. Своєчасне лікування карієсу. Щоденне чищення зубів та язика. Рекомендовано використання ополіскувача із антисептичними компонентами. За допомогою зубної нитки вдасться видалити залишки їжі навіть у важкодоступних ділянках.
  4. Харчуйтесь часто, але дрібними порціями, щоб знизити навантаження на жовчний.
  5. Слідкуйте за питним режимом.

Чи може гіркота в роті пройти сама?

Гіркота та сухість у роті можуть пройти самостійно, коли вони не спровоковані захворюваннями внутрішніх органів. Якщо причиною, наприклад, є стрес чи вагітність. Проблема піде сама відповідно після нормалізації психологічного стану або розродження. Намагайтеся відновити емоційну рівновагу, допомогти організму корекцією раціону. Патологічні процеси потребують медикаментозної корекції.

Як усунути гіркоту в роті від жовчі?

Як позбутися дискомфорту, підкаже лікар. Якщо виникає гіркота у роті та біль у правому боці, необхідне обстеження та лікування печінки. Терапія заснована на прийомі гепатопротекторів (натуральних та синтетичних). Також рекомендовані жовчогінні засоби, холелітолітики та холеспазмолітики. Щоб усунути гіркоту в роті після їжі, змініть раціон. Можна також пропити ромашку, зробити кисіль із насіння льону.

Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті