Атеросклероз судин - симптоми, лікування і профілактика

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Атеросклероз судин - це хронічне захворювання, яке виражається у звуженні і закупорюванні судин, за рахунок чого порушується кровопостачання мозку. Патологічний процес супроводжується утворенням ліпідних бляшок, які відкладаються на стінках судин, що призводить до їхнього закупорювання. У міру прогресування захворювання характеризується розростанням відкладень і заміщенням сполучною тканиною.

Наслідком атеросклерозу є ускладнення, які викликані порушенням кровообігу в головному мозку, кінцівках, серцево-судинній системі. Як серйозне захворювання судин атеросклероз може стати причиною летального результату, тому він належить до найбільш небезпечних поширених захворювань. Хронічне закупорювання судин стає причиною таких станів, як інфаркт міокарда та ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, збої в серцевому ритмі.

Причини виникнення атеросклерозу і фактори ризику

Причиною атеросклерозу є порушення обміну речовин. Збої в метаболізмі негативно впливають на співвідношення жирів і протеїнів в організмі. Через порушення в обміні речовин формуються атеросклеротичні бляшки (атероми), які містять у собі ліпіди, гладком’язові та запалені клітини, сполучну тканину. Атеросклеротичні бляшки є неоднорідними. Атероми утворюються всередині великих і середніх артерій у вигляді нальотів жиру та білка, а також холестерину. Комплекси атеросклеротичних бляшок погіршують еластичність судин, призводять до ущільнення внутрішніх стінок артерії. Наліт зменшує просвіт і затримує кровотік усередині судин. Через наявність бляшок змінюється кровообіг - від завихрення аж до повної зупинки кровотоку. При повній закупорці судина може розірватися і привести людину до летального результату.

Захворювання є повільно прогресуючим і зазвичай починається в дитячому віці. Перш за все атеросклеротичні бляшки з'являються в аорті, а також головних її гілках. Поступово атероми поширюються на периферичні розгалуження. До причин, які провокують відкладення атером у судинах, відносять вживання їжі, багатої на холестерин, та алкоголю, стресові ситуації, переохолодження, вірусні захворювання, гормональні збої, зайву вагу, незбалансований режим сну і роботи, відсутність фізичної активності, зловживання деякими ліками, гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, куріння, сімейну схильність, дисліпідемію, травми, низький імунітет і недотримання дієти.

Симптоми атеросклерозу та основні ознаки захворювання

Захворювання проявляється низкою симптомів, які класифікуються за 4 стадіями перебігу атеросклерозу. Клінічна картина залежить від того, яка судина була вражена, а також від ступеня ураження. Прояв симптомів пов'язаний з розростанням атером і розривом судин, коли зменшується або припиняється кровотік. Атеросклероз може вражати не тільки аорту, а й сонні, коронарні, мозкові артерії.

При атеросклерозі сонних і хребтових артерій можуть з'являтися запаморочення, головний біль, непритомність, порушення координації рухів. У пацієнта спостерігається нечіткість мови, короткочасні проблеми із зором. Також ці ознаки характерні для атеросклерозу судин головного мозку. Наслідками закупорки і пошкодження цих судин є інсульти головного мозку.

Для атеросклерозу нижніх кінцівок поширеною ознакою є кульгавість. У пацієнта виникає біль в ікрі при ходьбі на невеликі відстані. При атеросклерозі судин нижніх кінцівок виникає оніміння, мерзлякуватість ніг. До наслідків порушення кровопостачання відносять трофічні виразки і гангрену стоп.

При атеросклерозі судин, що постачають кров'ю кишечник, можуть виникати здуття живота і коліки після вживання їжі. У пацієнта розвивається "черевна жаба", до серйозних ускладнень атеросклерозу відносять некроз кишечника.

Діагностика атеросклерозу в медичній установі

Діагностика атеросклерозу здійснюється за допомогою таких досліджень, як ліпідограма, ангіографія, доплерографія. Для постановки діагнозу фахівцеві необхідно вивчити анамнез і провести фізикальне обстеження пацієнта. Необхідно визначити рівень глюкози в крові. Щоб встановити діагноз, важливо отримати повний аналіз крові. Кров необхідно забирати з вени після 12-14-годинного голодування. До неінвазивних методів дослідження, які дозволяють визначити атеросклеротичні зміни, належить тривимірне судинне УЗД, комп'ютерна та магнітно-резонансна ангіографія. Сучасним способом для диференціації захворювання є ультразвуковий скринінг, який дозволяє виявити зміни судинних стінок. 

Профілактика атеросклерозу - заходи запобігання захворюванню

Звернутися до фахівця для діагностики атеросклерозу слід при сукупності декількох симптомів, таких як періодичні ішемічні атаки, повна або часткова втрата пам'яті, погіршення розумової діяльності, оніміння язика та кінцівок, болі в грудях, підвищений артеріальний тиск, слабкість, сонливість, запаморочення, головний біль, задишка, метеоризм, блювання жовчю, наявність крові в калових масах, болі в епігастральній ділянці, больові спазми в кінцівках, їхнє оніміння, судоми, кульгавість, затяжні болі в грудях, невелике підвищення температури, порушення роботи нирок. Щоб запобігти розвитку захворювання, важливо дотримуватися збалансованого харчування і грамотно складеного режиму дня, відмовитись від шкідливих звичок, приділяти увагу фізичній активності, своєчасно лікувати хронічні захворювання.

Лікування атеросклерозу за допомогою лікарських засобів

У лікуванні захворювання застосовують медикаментозну терапію. Серед ліків від атеросклерозу виділяють ліпідознижуючі препарати, секвестранти жовчних кислот, судинорозширювальні й спазмолітичні засоби, а також препарати, які знижують синтез холестеринів низької щільності. Слід враховувати, що таблетки від атеросклерозу повинен призначати фахівець, самолікування є неприпустимим через ризики незворотної шкоди для життя і здоров'я людини.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті