Етмоїдит: опис

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Етмоїдит — це особлива форма синуситу, яка супроводжується запаленням решітчастого лабіринту носа та однієї з навколоносових пазух. Особлива небезпека такого захворювання полягає в тому, що запалене місце знаходиться поруч з іншими важливими анатомічними структурами, до яких відносяться решітчасті артерії, очниця, а також передня черепна ямка. Таке близьке сусідство і є основною причиною виникнення різних ускладнень при даній хворобі.

Також її відмінною рисою є і те, що розвиток патології, як правило, спостерігається одночасно з іншими захворюваннями, що зачіпають верхні дихальні шляхи. В такому випадку етмоїдит вимагає особливо серйозного лікування, щоб не спровокувати ще більш активний його розвиток.

Якими можуть бути причини виникнення етмоїдиту

Так як етмоїдит є однією з декількох можливих форм синуситу, то і причиною його виникнення є загальна для всіх видів інфекція. У свою чергу, дана інфекція може бути різного типу: вірусною, бактеріальною або грибковою.

Крім того, серед можливих причин розвитку хвороби медики називають і інші фактори. До них належать такі процеси:

  • наявність вроджених патологій у районі носоглотки;
  • виникнення поліпів і/або аденоїдів;
  • хворий страждає хронічним запаленням носа і навколоносових пазух;
  • розвиток на тлі алергічного риніту;
  • вразливість до найменших зовнішніх чинників за рахунок зниженого імунітету;
  • наявність травм або яких-небудь дефектів носової перегородки.

Беручи до уваги такий широкий спектр причин, за якими починає розвиватися етмоїдит, його лікування має бути не поверхневим з ліквідацією лише симптомів, а комплексним і своєчасним. Тільки так можна завчасно зупинити прогресування хвороби і уникнути виникнення важких ускладнень, до яких відносять арахноїдит, ретробульбарний абсцес та емпієму.

Основні симптоми етмоїдиту та їхнє визначення

Перебіг етмоїдиту як у дорослих, так і у дітей проходить абсолютно однаково. Першим сигналом його виникнення для хворого може стати поява ниючого болю, який локалізується в області перенісся та основи носа. В цьому випадку пацієнт може почати приймати знеболюючі препарати, але таке самолікування не допомагає полегшити біль.

Самостійно в домашніх умовах практично неможливо визначити, що хвороба є саме етмоїдитом, так як без спеціального обладнання та професійного медичного огляду відрізнити етмоїдит від інших форм синуситу неможливо. Проте є деякі ознаки, які характерні для розвитку захворювання. Варто також відзначити, що проявляються вони індивідуально, тобто не у кожного пацієнта можуть спостерігатися відразу всі симптоми одночасно. До них належать такі:

  • зниження зору й погіршення видимості;
  • підвищена температура тіла, яка досягає позначки 38 градусів;
  • біль, який поширюється на область очних ямок;
  • виникнення набряку та почервоніння в області поблизу очниць;
  • повна відсутність будь-яких виділень з носа;
  • при нахилі голови вперед може відчуватися тяжкість в області носа;
  • загальна слабкість організму.

Головною ознакою, яка свідчить про те, що у пацієнта, можливо, починає розвиватися етмоїдит, є локалізація болю конкретно в області перенісся, а не пазух. У такому випадку потрібно оперативно звернутися до лікаря, щоб уникнути виникнення ускладнень і особливо важкого перебігу хвороби.

Діагностика етмоїдиту в медичній установі

Як правило, для постановки діагнозу «синусит» досвідченому лікарю потрібен лише первинний огляд. Але для того, щоб визначити етмоїдит, медикам можуть знадобитися деякі обстеження. Це необхідно для того, щоб точно визначити, що це саме етмоїдит, а не інша форма синуситу.

Для точного визначення пацієнту може знадобитися вдатися до таких процедур, як:

  • пункція пазух;
  • рентген;
  • комп'ютерна томографія, що проводиться для області навколоносових пазух.

Як проводиться профілактика етмоїдиту

Кращим способом захисту від етмоїдиту, а також його повторного виникнення після успішного лікування є загальне зміцнення імунітету. Міцний імунітет створює захисний бар'єр, який не дозволяє інфекції надходити в організм і розвиватися в ньому.

Також ефективним засобом буде дотримання всіх норм, необхідних для захисту від інфекційних захворювань. Носіння маски під час епідемії грипу, обмеження спілкування з уже хворими друзями та колегами, а також постійна підтримка гігієни рук дозволять знизити до мінімуму ймовірність підхопити інфекцію.

Лікування етмоїдиту і його особливості

Етмоїдит — серйозне захворювання, яке вимагає перш за все професійного підходу до його лікування. Медикаментозне лікування в даному випадку є малоефективним, саме тому медики настійно не рекомендують самостійно вибирати і приймати таблетки від етмоїдиту. Також малоефективним є і застосування антибіотиків, які не дадуть потрібного результату, але можуть спричинити ще більшу шкоду для організму.

Кращим рішенням для пацієнта стане не займатися самолікуванням, а вчасно звернутися за допомогою до фахівця, який підбере оптимальний курс лікування та призначить ліки від етмоїдиту, які допоможуть саме вам.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті