Катаракта – опис хвороби, симптоми, профілактика та лікування
Катаракта – це захворювання очей, яке характеризується помутнінням кришталика. Внаслідок деструктивних процесів значно погіршується зір, що може призвести до часткової або повної сліпоти. Порушення зорового апарату з'являються на тлі ущільнення тканин кришталика, через що він втрачає можливість пропускати світло.
Причини виникнення катаракти у людей похилого віку
Катаракта вважається одним із найпоширеніших захворювань в осіб похилого віку. Це зумовлено тим, що групою ризику хвороби є люди, старші 60-70 років. На цю частку припадає близько 90% усіх пацієнтів, кому поставлено діагноз катаракта. Дане захворювання зустрічається у людей похилого віку через те, що з віком відбуваються природні дегенеративні процеси, які призводять до ущільнення тканин кришталика. У групі ризику щодо цієї патології також перебувають люди, які перенесли травму ока чи голови – близько 4%. Приблизно у 3% випадків катаракту діагностують у людей, які зазнавали опромінення. Новонароджені з обтяженою спадковістю або внутрішньоутробними порушеннями розвитку становлять 3% від загальної кількості виявлених захворювань.
До причин, які можуть спровокувати появу катаракти, належать порушення ендокринної системи. Така особливість зумовлює схильність до захворювання осіб із цукровим діабетом. Хвороба виникає в осіб, хто працює у сфері, де є вплив високих температур на органи зору. Захворювання може розвиватися на тлі авітамінозу та патологій очей, при тривалому прийомі деяких препаратів, а також порушеннях метаболізму. До хвороби призводять несприятливі умови довкілля. Також вона може з'явитися як наслідок інших хвороб очей. Причиною захворювання нерідко стає активне куріння. Більшою мірою до катаракти схильні жінки.
Симптоми катаракти та передумови виникнення хвороби
До симптомів розвитку захворювання відносять зорові дефекти, при яких у пацієнта виникає відчуття пелени, замиленості зору. Людина може скаржитися на те, що вона бачить немов через запітніле скло або туман. Вона може спостерігати підвищену чутливість до яскравого світла, появу відблисків навколо предметів, їхнє двоїння. Для людей із катарактою читання дрібного тексту є непосильним завданням. Нічний зір значно погіршується. Кольори стають тьмянішими, носіння окулярів при цьому не допомагає повернути гостроту зору. Непрямо на катаракту можуть також вказувати складнощі під час виборів окулярів. Ознаки катаракти включають потребу в сильному освітленні для читання або виконання тих завдань, де необхідно придивлятися до дрібних деталей.
Для симптомів катаракти характерне поступове наростання. Захворювання прогресує повільно, на початкових етапах його ознаки не порушують значною мірою якість життя. З початку дегенеративних процесів у кришталику до появи перших тривожних симптомів може пройти кілька років. Хвороба має особливість, яка заважає вчасно виявити її наявність самостійно, оскільки помутніння кришталика починається з країв. Тому помітити її можна лише тоді, коли деградація тканин стосується безпосередньо оптичної зони. На останніх стадіях розвитку явною ознакою катаракти стає зміна кольору зіниці від чорного до сірого відтінку. Занедбане захворювання може призводити до втрати зору, у пацієнта зберігається здатність відчувати світло.
Діагностика катаракти в медичній установі
За рахунок великої кількості симптомів катаракти захворювання важливо диференціювати від інших очних патологій. Щоб визначити причину погіршення зору, необхідно пройти діагностику в спеціалізованому медичному закладі. Пацієнту призначають розширене офтальмологічне обстеження, під час якого проводиться визначення гостроти зору. Фахівець призначає тонометрію, авторефрактометрію, біомікроскопію або оптичну когерентну томографію. Завданням лікарів є вивчення структур ока неінвазивними методами. При виборі схеми лікування фахівець враховує анамнез пацієнта, його вік, професійну діяльність та індивідуальні особливості.
Профілактика катаракти у людей похилого віку
Профілактика катаракти повинна бути присутня протягом усього життя. Для запобігання розвитку захворювання необхідно використовувати сонцезахисні окуляри для того, щоб берегти органи зору від ультрафіолету. Потрібно максимально убезпечити очі у роботі, яка передбачає випромінювання або теплову дію. Щоб захистити себе від патології, важливо включати до раціону продукти, багаті на мікро- та макроелементи. Регулярно перевіряти зір потрібно людям із патологіями ендокринної системи. Важливо відмовитися від шкідливих звичок, таких як куріння.
Медикаментозне лікування катаракти – особливості
Необхідно пам'ятати, що катаракта відноситься до захворювань, запущений розвиток яких не можна скоригувати або вилікувати за допомогою препаратів. Для лікування хвороби на стадіях серйозного погіршення здатності бачити застосовують хірургічне втручання, мета якого – видалення помутнілого кришталика і заміна його на інтраокулярну лінзу. Прийом таблеток від катаракти має допоміжний характер, проте він має високу ефективність на ранніх стадіях захворювання. Також має значення лікування супутніх захворювань.
Як ліки від катаракти призначають вітаміни C, B2, цинк, селен, токоферол. Нутрієнти відносяться до необхідних речовин для зміцнення сітківки й усунення окисних процесів, покращення ліпідного обміну та метаболізму амінокислот. Для лікування захворювання також застосовують препарати, що діють на окислювально-відновний процес. Основною фармацевтичною групою для цих засобів є краплі для очей.