Глаукома – симптоми, профілактика, діагностика та лікування
Глаукома – це захворювання зорових органів, яке характеризується стрімким прогресуванням та здатністю призводити до повної втрати зору. Хворобу провокують ушкодження зорового нерва та сітківки. Їхня поява пов'язана з перевищенням граничних допустимих значень внутрішньоочного тиску. У міру розвитку глаукома може призводити до атрофії зорового нерва, тому людина поступово втрачає зір. Викликає захворювання порушення балансу між продукуванням і відтоком водянистої вологи, що забезпечує нормальне функціонування органів зору. Глаукома поєднує ряд захворювань ока, які викликають зниження гостроти зору, атрофію зорового нерва, постійне чи періодичне підвищення внутрішньоочного тиску.
Причини виникнення глаукоми та групи ризику
До причин глаукоми належать кілька факторів. Їхня сукупність підвищує ризик захворювання, тому важливо враховувати кожен із них. Найбільш схильні до глаукоми люди старше 60-70 років, при цьому захворювання може з'явитися навіть у тих пацієнтів, які раніше не скаржились на проблеми з зором. У групі ризику перебувають люди після 40 років, у яких відзначається внутрішньоочний тиск у верхній точці норми, а також є різниця між тиском лівого та правого ока понад 5 мм рт. ст. Передумови розвитку глаукоми є у тих, хто страждає на високий ступінь короткозорості чи далекозорості, особливо це стосується жінок старше 50 років.
Необхідно в будь-якому віці ретельно стежити за станом зору пацієнтам, які страждають на підвищений внутрішньоочний тиск або знижений артеріальний тиск. Факторами ризику є цукровий діабет та інші захворювання ендокринної системи, нервові та серцево-судинні патології. До інших причин, які можуть спровокувати появу глаукоми, відносяться травми очей, спадкова схильність до захворювання, проходження курсу лікування гормональними препаратами.
Симптоми глаукоми та особливості захворювання
Захворювання відрізняється поступовим наростанням симптомів, через що виявити його самостійно на ранніх стадіях практично неможливо. На момент, коли ознаки глаукоми стають очевидними, ушкодження очного нерва можуть досягати 30%. Тому запобігти хворобі дозволяє планова перевірка зору у груп ризику. До основних симптомів глаукоми відносять появу відчуття туману чи сітки перед очима, при погляді на джерела світла людина помічає райдужні круги. У пацієнта знижується гострота зору в денний і нічний час, з'являються легкі болі навколо очей та їхнє почервоніння. Людина з глаукомою нерідко скаржиться на сильний головний біль і біль в області очей, помічає, як з її поля зору поступово випадають ділянки огляду. З'являються темні плями з нерівними краями. Периферичні межі зору звужуються, через що пацієнт не бачить те, що знаходиться з обох боків від нього, проте може бачити речі, які розташовуються прямо перед ним. На пізніх стадіях кут огляду звужується настільки, що у пацієнта зберігається мала ділянка зору. Відчуття при цьому схожі на те, наче людина бачить навколишній світ через трубку. На термінальній стадії настає сліпота.
Необхідно враховувати, що втрата зору при глаукомі може бути не лише поступовою. При гострих нападах захворювання можлива раптова сліпота. Така форма захворювання має низку симптомів, які часто ускладнюють діагностику та змушують плутати його з менінгітом, мігренню, зубним болем, шлунковими та кишковими патологіями. У пацієнта при гострій глаукомі з'являється біль у скронях, очах, відбуваються напади нудоти, підвищується температура, відзначається загальна слабкість, може початися блювання. Такі симптоми характерні для різкого та значного підвищення внутрішньоочного тиску до 60-80 мм рт. ст.
Діагностика глаукоми в медичному закладі
Якщо пацієнт має підозру на глаукому, фахівець призначає проходження низки досліджень. Вони включають тонографію, тонометрію, офтальмоскопію, перевірку стану очного дна, гоніоскопію, оптичну когерентну томографію, ультразвукове дослідження. Виявити патологію дозволяє вимірювання товщини й діаметра кришталика, товщини рогівки. Має значення ретельне вивчення поля зору пацієнта, що дозволяє встановити наявність дефектів центрального та периферичного зору.
Профілактика глаукоми у груп ризику
При запущеній формі глаукоми, коли зір було втрачено, повернути його неможливо, тому важливу роль відіграє своєчасна діагностика захворювання. Для людей віком 40 років і старших необхідно регулярно проводити скринінгові перевірки зору, щоб виключити ймовірність розвитку глаукоми та вчасно вжити необхідних заходів. Проходити обстеження групам ризику потрібно не рідше 1-2 разів на рік. Людям, які схильні до розвитку захворювання, необхідно отримувати з їжею достатню кількість вітамінів A, C, E. Тим, хто входить до групи ризику, протипоказано піднімати вагу понад 12 кг. Потрібно подбати про помірне навантаження на очі, не користуватися електронними гаджетами при повній темряві.
Лікування глаукоми за допомогою препаратів
Вилікувати захворювання за допомогою препаратів неможливо, тому їхній прийом має допоміжний характер. Призначають таблетки від глаукоми виключно профільні фахівці. Самолікування неприпустиме, оскільки воно може стати причиною повної втрати зору при цій хворобі очей.
Медикаментозне лікування включає кілька груп препаратів. Серед ліків від глаукоми найчастіше використовують краплі для очей, які покращують відтік рідини всередині ока. Застосовують засоби, що пригнічують вироблення внутрішньоочної рідини, а також комбіновані препарати. До основних завдань консервативної терапії відноситься зниження внутрішньоочного тиску та нормалізація кровопостачання зорового нерва заради того, щоб зберегти його нормальні функції у пацієнта.