Препарати, які застосовуються для лікування даного захворювання:
АСКОРБИНОВАЯ К-ТА АСКОРБИНОВАЯ КИСЛОТА АСКОРВИТА МАКС АСКОЦИН ВИТАМИН С

Цинга - опис і особливості

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Цинга (Скорбут) — це досить рідкісне сьогодні захворювання, яке розвивається на тлі гострої нестачі вітаміну С. Раніше, коли люди не харчувалися збалансовано або належний час не мали доступу до свіжих овочів, воно було особливо поширене. Перші ознаки патології виявляють себе через кровоточивість ясен, сильну сухість шкіри, появу синців (крововиливів) у порожнині суглобів, невеликий біль в зубах та їхнє хитання.

Точний діагноз можна поставити після перевірки, збору даних і рентгенографії. До цинги схильні як чоловіки, так і жінки. Вона досить легко виявляється і добре піддається лікуванню.

Причини виникнення цинги

Поява цинги пов'язана з неправильним засвоєнням чи нестачею вітаміну С, або аскорбінової кислоти. Це водорозчинний вітамін, який дуже важливий для організму людини. Він відповідає за регулювання окислювально-відновних процесів, тобто працює як антиоксидант. Вітамін С виконує також безліч інших функцій, і його нестача негативно позначається на багатьох біохімічних процесах. 

Тіло людини не може самостійно створювати вітамін С, він потрапляє в організм тільки з їжею або з прийомом спеціальних речовин. Він всмоктується в дванадцятипалій кишці й відкладається в щитовидній залозі, а також у мозковому шарі надниркових залоз. 

Причинами виникнення цинги є погане всмоктування вітаміну, неправильне засвоєння або недостатнє надходження. Іноді запальні процеси або інші хвороби можуть перешкоджати нормальній роботі організму й роботі вітаміну С. Це можуть бути зміни в структурі кишкового епітелію, панкреатит, діарея та інші захворювання кишкового тракту.

Основну роль найчастіше відіграє саме дієта і раціон харчування людини. Протягом доби потрібно вживати близько 70 мг вітаміну С дорослим і близько 30 мг дітям. Брак вітаміну С проявляється довгий час і повинен бути гострим, щоб перейти в цингу. Зазвичай патологія розвивається протягом 1-3 місяців.

Симптоми цинги: як виявляється захворювання

Симптоми цинги можуть бути досить різними і залежать від того, наскільки гострий процес. Найчастіше захворювання визначають за такими ознаками:

  • часта слабкість у всьому тілі;
  • поява крововиливів у суглобах, м'язах, на тілі, які іноді можуть сильно дошкуляти;
  • змінюється смак до продуктів, з'являється бажання їсти гостру їжу;
  • волосся та нігті псуються, стають ламкими;
  • з'являється анемія, яка викликає тахікардію і складності з диханням;
  • через поганий стан імунітету людина схильна до частих захворювань, вірусних та бактеріальних інфекцій;
  • може виникнути артеріальна гіпотензія;
  • слизова рота покривається невеликими виразками, починає кровоточити і розхитуються зуби.

Діагностика цинги

Поставити діагноз досить просто: тут специфічні клінічні прояви, тому лікар-гастроентеролог зможе швидко призначити лікування. Перш за все проводиться збір анамнезу і зовнішній огляд шкіри, порожнини рота і стану зубів, нігтів, суглобів.

Гострий дефіцит вітаміну С може викликати більш серйозні проблеми, тому часто призначають інструментальну діагностику — ультразвукове дослідження (черевна порожнина) і рентгенографію (серозні порожнини).

Якщо симптоматика складна й неоднозначна, то призначається скринінг аскорбінової кислоти в плазмі крові.

Профілактика цинги

Щоб не виникло цинги, потрібно всього лише правильно і збалансовано харчуватися. З їжі ми отримуємо всі необхідні вітаміни, тому в раціоні повинні комбінуватися різні продукти. Зокрема, потрібно споживати багато овочів і фруктів.

Якщо в людини є патології або захворювання шлунково-кишкового тракту, то потрібно регулярно перевірятися у лікаря і контролювати стан організму.

Лікування цинги

Вид і методи лікування залежать від того, в якому стані організм пацієнта і наскільки гостро протікає цинга. Лікування від цинги в легкій формі призначається і контролюється дієтологом, який створює більш відповідний раціон харчування. У більш серйозних випадках призначається госпіталізація і постільний режим.

Таблеток від цинги немає, найчастіше вона лікується немедикаментозно, а саме через зміну раціону харчування. При госпіталізації лікування проводиться медикаментозно, основне завдання в тому, щоб повністю нейтралізувати симптоми та наслідки.

Важливо розуміти, що самостійно діагноз ставити не можна, тому при перших ознаках хвороби треба звертатися до лікаря. Тільки він може точно визначити захворювання і призначити лікування. Крім того, зі зверненням не можна затягувати, тому що тривала нестача вітаміну С і цинга можуть стати причиною інших запальних процесів в організмі.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті