Скарлатина - симптоми, профілактика захворювання

Оновлено:
15.06.2023
Перевірено

Скарлатина - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає ротоглотку. Збудником даного стану служить бета-гемолітичний стрептокок, який є грампозитивною бактерією. Патоген колонізує слизові й шкірні покриви людини, передається повітряно-крапельним, побутовим і харчовим шляхом. Збудник скарлатини викликає токсичні інфекції, відрізняється підвищеною стійкістю до різних фізичних і хімічних змін середовища. Гемолітичні стрептококи можуть зберігатися у висохлому гної та частинках крові хворого протягом декількох тижнів. Скарлатина при неправильному лікуванні може викликати сильні ураження внутрішніх органів, а накопичення токсинів провокує збої в роботі імунітету, що може призвести до розвитку аутоімунних захворювань.

Причини виникнення скарлатини і групи ризику

Джерелом інфекції є заражена людина, в організмі якої активно розмножуються патогени. Вхідними воротами для них є слизові оболонки носоглотки, зіву і глотки. Поширюватися стрептококи можуть через ранову поверхню, а також опіки, які зазнали інфікування. Дана форма скарлатини є атиповою. Хворий на скарлатину становить небезпеку як джерело поширення захворювання протягом 15-20 днів після того, як з'являться перші симптоми.

Заразитися скарлатиною можна повітряно-крапельним шляхом, через предмети побуту або їжу, іграшки. Захворювання найчастіше вражає дітей у віці до 10 років, оскільки в цей період сприйнятливість до стрептококів досить висока. Після перенесеного захворювання в організмі виробляється антитоксичний імунітет, який значно знижує ризик повторного інфікування. Після дозрівання захисної системи, яке відбувається у віці від 10 років і вище, людина втрачає вразливість перед стрептококами. Це обумовлює той факт, що на скарлатину підлітки й дорослі хворіють набагато менше. У них зараження патогеном відбувається при зниженому імунітеті.

Необхідно пам'ятати, що запущені форми скарлатини становлять загрозу для різних органів і систем організму. Септичний патогенез захворювання забезпечує поширення патогенних мікроорганізмів в мигдалини і тканини, які їх оточують, за рахунок чого вони потрапляють у кровоносну систему і можуть формувати вторинні осередки по всьому організму. У вагітних жінок скарлатина може стати причиною ускладнень на пізніх термінах, а також викидня. Стрептококи можуть згубно впливати на роботу серця і стати причиною його збільшення. Крім того, бактерії виділяють екзотоксини, які викликають появу гострих симптомів. Тому вкрай важливо не займатися самолікуванням і звернутися до лікаря при перших підозрах на захворювання.

Симптоми скарлатини та ознаки захворювання

Для скарлатини характерне підвищення температури тіла до 38 градусів, гарячковий стан, який включає слабкість і озноб, нудоту і блювоту. У пацієнта відзначаються всі ознаки інтоксикації, може з'явитися сильний головний біль. Хворий на скарлатину не може повноцінно приймати їжу через ріжучий біль у горлі. Після перших проявів хвороби приблизно на третю добу на шкірі пацієнта з'являється дрібна висипка, яка супроводжується нестерпним свербежем. Для неї характерне накопичення в області природних складок - у згинах рук, паховій області, пахвових западинах. Висип нерідко покриває все тіло та обличчя. У хворого при цьому носогубний трикутник залишається чистим. Через кілька днів шкіра стає блідою, висипання підсихають і починають лущитися.

При скарлатині у пацієнта збільшуються мигдалики, на їхній поверхні присутні наліт і гнійники. На тлі цього язик стає малинового кольору, можна помітити збільшення його сосочків через набряклість. У дорослих скарлатина протікає важче, ніж у дітей. Відзначаються критичні підвищення температури, а також судоми.

Діагностика скарлатини в медичній установі

Для діагностики скарлатини лікарю необхідно провести огляд хворого і отримати дані загальноклінічного аналізу крові. Фахівець може призначити ЕКГ і УЗД серця, а також отоскопію, якщо є підозри на появу різних ускладнень. У дорослих визначити скарлатину важче, ніж у дітей, оскільки симптоми нерідко є змазаними й необхідні додаткові дослідження.

Профілактика скарлатини у дітей і дорослих

Щоб не захворіти на скарлатину, необхідно стежити за тим, щоб хворий був ізольований від здорових людей повністю. Потрібно виключити всі контакти з ним. У приміщеннях необхідно регулярно проводити прибирання і провітрювання, дотримуватися особистої гігієни, обробляти поверхні загального користування антисептичними засобами.

Сприятливе середовище для розмноження стрептококів - м'ясо-пептонні середовища, в числі яких є м'ясний бульйон або суп. Щоб уникнути різних захворювань, які викликають бета-гемолітичні стрептококи, рекомендується кип'ятити такі рідини перед вживанням. З тієї ж причини не слід купувати молоко і молочні продукти на стихійних ринках, оскільки в даному середовищі стрептококи можуть тривалий час зберігатися.

Лікування скарлатини медичними препаратами

Для лікування захворювання застосовуються таблетки від скарлатини - антибіотики, протиалергічні препарати. Лікар призначає дезінтоксикаційні засоби, які допоможуть полегшити загальний стан хворого. При скарлатині використовується симптоматичне лікування захворювання. Тому ліки від скарлатини можуть включати полоскання, а також комплекси вітамінів і мінералів для зміцнення імунітету. Важливо враховувати, що лікар повинен спостерігати хворого не тільки під час лікування, а й після одужання, щоб виключити можливі ускладнення. Самостійний прийом препаратів може викликати ряд негативних процесів в організмі, тому купувати ліки необхідно тільки після консультації з лікарем.

 
Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно негайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров'я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Facebook
Viber
Telegram
Instagram
Зворотний дзвінок
Поставити запитання у чаті